Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Špačkův film Pouta vrací na scénu STB a 80. léta. Bez soudů i patosu

Lepší načasování si snad thriller o posedlém estébákovi nazvaný Pouta nemohl vybrat. Vstupuje do kin právě dvacet let po zrušení StB a v předvečer nominací na České lvy za rok 2009, jako by bezděčně napovídal, že pro příští ročník filmových cen je na řadě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

alikedu

stb

Ještě krátká zmínka. Bylo by opravdu vhodné zaměstnance STB od sebe oddělovat na tzv. mlátičky, které v STB využívali překvapivě k mlácení lidí a na agenty, kteří někdy i poměrně hodně dobře, dělali svou práci. Je velmi smutné, když se o estébácích natočí film, který je jejich karikaturou. Například v Polsku svého času natočili film hned z kraje 90tých let, kde hrdinou byl komunistický tajný policajt, který se má postavit nové realitě demokratizujícího se Polska. Přál bych ten film vidět každému, protože onen agent byl vykreslený naprosto normálně, dalo by se říci, že i sympaticky. Něco jako náš nový eurokomisař Fule - také to není typ zakrvaveného magora:-))) Název filmu jsem zapomněl. STB nebyla společností debilů a psychopatů. Byla to velmi funkční a vysoce produktivní organizace a výsledky její práce jsou zužitkovávané dodnes. Film o STB by měl být orientován spíš na tuto skutečnost, ale to bychom po synovi svého otce asi chtěli příliš:-)

0/0
2.2.2010 22:13

hendrixx

Re: stb

Vždyť my víme. Všichni jste tam u StB nebyli debilové a psychopati. A jeden tam dokonce uměl hrát na klavír :-)))

0/0
8.2.2010 9:38

jellyfish

Pouta

Na Malého a Kaisera jsem docela zvědavý, podle ukázek to vypadalo na dobrý thriller.

0/0
2.2.2010 17:16

xaeris

Nebýt STB, neměli by o čem točit?

Hrdinní molodci z řad českých režisérů se tedy jako o závod nimrají v STB a její dávné minulosti.Ono totiž natočit třeba něco pravdy o licoměrnosti Havla a skutečném a zásadním vlivu jeho kámoše Čalfy na další profláknutě postbolševický vývoj téhle zemičky, který kromě jiného i těm STBákům zařídil blahobytné posametové žití, to jaksi ehmm, že ano, ponechme, příštím generacím, ehhm, ti snad budou, ehmm, trrrochu, jak jen to říct, ehmm, míň předpodělanější ............ 

0/0
2.2.2010 8:53

hendrixx

Re: Nebýt STB, neměli by o čem točit?

Od revoluce byly u nás natočeny jen dva filmy s StB problematikou - Kawasakiho růže a Pouta. Ale i jinak je mi vás líto.

0/0
8.2.2010 9:39

alikedu

kritika

podle toho, jak je to od pí Spáčilové napsané, bych tipoval velkou dávku osobního sentimentu k oné době. Tehdy se jí říkalo "becherovková dáma" a útěky k chlastu měly poměrně prozaický důvod, stejný nebo podobný, jako u většiny obyvatel vzkvétajícího ČSSR - deziluze, frustrace, deprese... Špaček natočil film, kde je estébák vykreslený jako psychopat a jeho oběti mají punc takřka romantizujícího ideálu normálně vypadajících lidí. Již v samotném teaseru je to poměrně evidentní a obávám se, že v samotném filmu toho nebude o mnoho více. Jediné, co může film opravdu nabídnout jako bonus, je excelentní kamera J. Kačera, jehož role je podobná té, kterou sehrál svého času pro svého souputníka Vojnára v Cestě pustým lesem. Těžko říct, jestli existuje nějaký racionální důvod vedoucí některé recenzenty k výkřikům předznamenávajích velký úspěch filmu vytvářející iluzorní představu o době před 20ti lety. Snad to, že scénář napsal jejich ctěný kolega Štindl?

0/0
2.2.2010 8:30

jellyfish

Re: kritika

za reálného socialismu se točily filmy o fašistech, dnes se točí o stb a komunistech. to jsem zvědavý jak budou vypadat filmy za 10-20 let o době současné a jakým stylem se bude točit :-)

0/0
2.2.2010 17:13

notabene9

No, bezútěšnost..

No, bezútěšnost 8O. let - já bych to nepřeháněl..Samozřejmě byly stíny a někdy velké, ale taky slunce a pohoda, a to jsem nepatřil k těm nahoře..Neupadejte do klišé.. 

0/0
2.2.2010 7:31

Brainwashington

Čapájev s Peťkou už zase jedou!

Co takhle natoćit thriller Samet nebo Jízda v Praze či Dovolená v Jižní Africe... ;-D

0/0
2.2.2010 7:18

Clar

Mirko

Kde jsou ta výsledná %????

0/0
2.2.2010 6:56

Sat Cit Ananda

Stale dokola na stejne tema....

20 let se toci porad stejne klise za klise na komunismus. Horsi propaganda nez za komancu.RvRvRv

0/0
2.2.2010 6:37

g-point

Re: Stale dokola na stejne tema....

Ty už jsi to viděl? Tak povídej, jak to dopadlo!:-P

0/0
2.2.2010 7:28Najdete na iDNES.cz