Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Sejdeme se u koně aneb Sochy na ulici patří

Jiří David staví v centru Prahy sochu z tisíců klíčů, která bude cinkat ve větru. Zatímco třeba na barokní sochy jsme ve městě zvyklí, ty současné nás občas pobuřují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

;-)

Nejen sochaři

ale i divadelníci a řada dalších umělců má pocit, že má od boha právo oblažovat, moralizovat a vychovávat lid svými výtvory za veřejné peníze, i když na jejich představení nikdo nechodí, jejich sochy se nikomu nelíbí, jejich budovám se lidé pošklebují a  při pohledu na jijich obrazy se chce lidem zvracet. Je to vlastně obdobný arogantní a sebestředný přístup, jako u sprejerů. Jenže ti si alespoň své spreje platí sami. Řada umělců stále nepochopila, že jsou jen poskytovatélé služeb na trhu s uměním a nepatří jim žádné privilegované výsadní místo ve společnosti se zaručenou rentou a odbytem a obdivem obecenstva a jejich tvůrčí svoboda je limitována vkusem poptávky. S touto realitou byli konfrontováni již hodební skladatelé po velké francouzské revoluci, kdy se sice vymanili ze služby pánu, aby následně zjistili, že služba zákazníku/posluchači je ještě více svazující. I u nás si po roce 1989 stále řada umělců nezvykla na nové poměry.

0/0
23.1.2010 19:14

;-)

"Obyčejné okrašlování¨"?

Sochaři chtějí svobodný umělecký přístup? Tak ať si ho i platí a platí si pronájem veřejného prostranství, kam si ho umístí! Nevidím důvod, proč by město mělo platit někomu za dílo, které se většině občanů hnusí a obtěžuje je. Pokud chce někdo vychovávat občany, tak ať to dělá za své.  Městské zakázky, kdy je vybrán umělec aniž by předložil konkrétní návrh, a je mu dána plná důvěra a on si pak z občanů za jejich peníze jen dělá srandu se mi opravdu nelíbí.  Radnice jako zadavatel, investor a zástupce veřejnosti má plné právo si vybrat, co úmiístí na veřejné prostranství. Nikdo umělcům nebrání realizovat se soukromě a za své(např. povedená socha čápa před nemocnicí sv. Anny v Brně postavená v parku na soukromém pozemku na náklady autora). Sochař nemá větší práva než ostatní občané. A ten Mozart je opravdu malá zrůdička.

0/0
23.1.2010 17:19

k.o.v.b.o.j

Re: "Obyčejné okrašlování¨"?

Naopak Mozart je povedený, záměr vyobrazit jeho mládí a božství je perfektní. Naopak jsem nepochopil co má vyjadřovat Čáp u sv. Anny. Vysvětlí mi to někdo?

0/0
23.1.2010 18:30Najdete na iDNES.cz