Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Amerika objevuje Gibsonova Ježíše

Jedni ho vynášejí do nebes, druzí zatracují. Film Mela Gibsona o posledních dvanácti hodinách Ježíšova života Umučení Krista, jenž včera vešel do amerických kin a do českých přijde 8. dubna, se stal středem pozornosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ramese

nasili
a co jine nasilnicke filmy!! to u euplne normalni ze se v nich strili, rve, sekaji ruce nohy , letaji skalpy viz Kill Bill , nebo co gangy v NY .. take pochutnani... proste vec nazoru .. jen tohle je film ktery ma nejaky namet je o necem co lidstvo cti a veri 2004 let proste vylozit se to da mnoha zpusby a on to udelal nejlpe ten film jsem videl pri premiere na Manhattanu a dokument ktery zde byl vysilan film o film jak se napriklad vytvorily zabery se rozpadajiciho chramu ci jak tece po krizi :krev" atd zajimave to videt a pak vedet jak se to natacelo i interviu s MG pred uvedenim filmu do kin bylo zajimave! Proste US tim zilo uz nekolik tydnu pred stredecni premierou ...
0/0
24.3.2004 6:36

Kleki Petra

To vypadá na první film o Ježíšovi,
který bude opravdu stát za to. Zatím to nějak nebylo moc ono. Takže já se na to těším možná víc, než na Návrat krále.
0/0
8.3.2004 15:21

valecek31

Film
Film jsem uz videla, a i kdyz byl opravdu dobre natoceny, nemam potrebu ho uz znovu videt, hodne me sokoval. Tolik nasili a brutality. Jeste nikdy jsem nezazila, aby lidi u filmu nejedli popcorn a sedeli az do konce zaverecnych titulku.
0/0
5.3.2004 21:40

gommon

Zajimava podivana
Jezis byl jen obycejny sektar, jakych bylo v jeho dobe mraky. To co se z nej stalo, za to muze Pavel a jeho interpretace udalosti. Rozhodne ale bude zajimavy jit se na film podivat. Ja jsem treba vylozene zvedavej, jak herci zvladli mluvit latinsky a aramejsky.
Krestanum viru neberu, ale ty citace z bible si nechte na doma nebo do kostela.
0/0
3.3.2004 12:04

dubvar

Re:
Gommone, to je sice hezký, že to tak vidíš ty, ale Pavel bez Ježíše by byl jen Šavel... A odpusť si ty totalitní názory, kde a kam si máme brát, případně citovat, bibli... To je naše svobodná volba a do kina  nemusíš.. stejně budeš akorát pohoršenej.
0/0
3.3.2004 12:15

gommon

Re:
Nechapu proc bych mel bejt pohorsenej, totalitni nazory projevujes ty, protoze tvrdis, ze film je predevsim pro krestany. Myslis si, ze nepochopim o cem film je? Bibli jsem cetl, ale jsem proste neverici.
0/0
3.3.2004 12:29

seppuku

Re:
A kam se ztratila svobodna volba lidi ,kteri nesouhlasily s tou vasi slavnou virou.Lide ,kteri nestali o vasi viru koncily leckdy hure nez-li samotny jezis.Ve jmenu pana vase vira drancovala ,vrazdila a konala nespravedlnost jaka nema obdoby.(nezapomen podotknout ,ze za sve ciny jsme sami odpovedni) .Nabozenstvi z vetsi casti prinaselo lidem zlo.Plne rozporu a neustale menici nazor ,kdyz mu veda napriklad dokaze ,ze zeme neni placata.......Nabozenstvi odzvonilo a az zmizi posledni fanatik pak se muzem odevzdat smysluplnejsi vire ,vire v sebe sameho a v lidstvo. 
0/0
30.3.2004 17:52

dubvar

Pašije dle Gibsona
Každý křesťan ví, že Ježíš Kristus je nejen člověkem, ale i Bohem. A také ví, že utrpení, které svobodně podstoupil, aby z lidí smyl vinu hříchu, muselo být „nekonečné“. Mnoho lidí v dějinách zemřelo určitě mnohem krutějším způsobem než „člověk“ Ježíš, a tedy byli i takoví, co trpěli a trpí více než tehdy on. Ale Ježíš za nás nemohl umřít jen jako člověk, to by nebylo dostatečné, to by nebylo žádného křesťanství. Utrpení Boží bylo a muselo být nekonečně veliké. Samozřejmě, že největší utrpení Ježíšovo bylo vnitřní, ale i ono fyzické a navenek viditelné bylo maximální. A tedy je jasné, že jakékoliv lidské (tedy omezené) vyjádření Božího utrpení je vždy nedostatečné! A toho si je konzervativní katolík Gibson velmi dobře vědom. A pokud by snad někdo namítal, že míra násilností prezentovaná ve filmu je pro dnešní civilizované lidi neúnosná, ať si uvědomí, že tehdejší smrt ukřižováním byla velmi běžná. A neobviňuje za to režiséra filmu.
PS: Film je tedy především pro křesťany. Kde ostatní vidí pouze zvrácené násilí a mučení, tak křeštané vidí (se slzami v očích) lásku, bez které by nebyla žádná naděje.
0/0
3.3.2004 9:42

imanski

Re:
Hej synku, predpokladam, ze si katolik, takze nejvetsi pozemska autorita pro tebe je papez.  Muzes  mi prosim vysvetlit, co presne je vlasne papez zac? Ma to byt neco jako zastupce Boha na zemi? Nebo mluvci? Nebo neco podobneho? Znamena to, ze je ve svych nazorech a cinech neomylny? Jaktoze teda neni volen z bozi vule, ale je volen nizsimi pohlavary? Jak da Buh znameni "ano, to je ten pravy"? Tohle sem jako nekrestan nikdy nepochopil, muzes mi to vysvetlit? Pokud mozno vlastnimi slovy, ne nejakym citatem z bible, ve ktere se o papezi beztak nehovori.  Predem dekuji
0/0
4.3.2004 3:27

Robert

Re:
Nejsem katolík. Jsem pouze křesťan. Autoritou je pro mě Bůh a Jeho Slovo v Bibli. O papeži není v Bibli ani slovo, jeho existence se tedy neopírá o autoritu Božího Slova a je tudíž lidským výmyslem, který zachází za autoritu Božího Slova. "A nikomu na zemi nedávejte jméno 'Otec': jediný je váš Otec, ten nebeský." (Matouš 23:9) "Věrohodné je to slovo: Kdo chce být biskupem, touží po krásném úkolu. Nuže, biskup má být bezúhonný, jen jednou ženatý, střídmý, rozvážný, řádný, pohostinný, schopný učit, ne pijan, ne rváč, nýbrž vlídný, smířlivý a nezištný. Má dobře vést svou rodinu a mít děti poslušné a počesné; nedovede-li někdo vést svou rodinu, jak se bude starat o Boží církev?" (1.Timoteovi 3:1-5) "Starší mezi vámi napomínám, sám také starší, svědek utrpení Kristových i účastník slávy, která se má v budoucnu zjevit: Starejte se jako pastýři o Boží stádce u vás, ne z donucení, ale dobrovolně, jak to Bůh žádá, ne z nízké zištnosti, ale s horlivou ochotou, ne jako páni nad těmi, kdo jsou vám svěřeni, ale buďte jim příkladem." (1.Petrův 5:1-3) "Duch výslovně praví, že v posledních dobách někteří odpadnou od víry a přidrží se těch, kteří svádějí démonskými naukami, jsou pokrytci a lháři a mají vypálen cejch na vlastním svědomí. Zakazují lidem ženit se a jíst pokrmy, které Bůh stvořil, aby je s  děkováním požívali ti, kdo věří a kdo poznali pravdu." (1. Timoteovi 4:1-3) "Kdo zachází dál a nezůstává v učení Kristovu, nemá Boha; kdo zůstává v jeho učení, má Otce i Syna." (2. Janův 9) Robert důkazy@seznam.cz
0/0
4.3.2004 9:36

imanski

Re:
papezstvi je lidskym vymyslem, to mas recht. Na druhe strane Bible je taky vytvorem lidskym a ne bozskym.
0/0
4.3.2004 12:20

Robert

Víte proč věříte v co věříte?
Vy věříte, že Bible je výtvorem lidským a ne Božským. Já nemohu příjmout Vaší víru pouze na základě Vašeho tvrzení. Ani Ježíš Kristus - a to je Bůh - nevyžadoval na lidech, aby mu věřili pouze na základě Jeho slova, ale nabídl jim pádné důkazy na podporu Svých tvrzení. Jaké důkazy můžete nabídnout na podporu své víry? Jinými slovy, víte proč věříte v co věříte? Na základě jakých důkazů jste dospěl k závěru, že Bible je výtvorem lidským a ne Božským? Bible je m.j. sbírkou historických dokumentů, které reflektují pisatele, dobové události a prostředí, ve kterém vznikly. Které národy, postavy, zvyky, události, města atd. zaznamenané v Bibli prokazatelně odporují doložené lidské historii? Hledáte pravdu nebo se spokojíte s povrchními frázemi? Robert
 
 
0/0
7.3.2004 19:36

Robert

Utrpení, smrt a vzkříšení Ježíše Krista!
Ježíš Kristus trpěl a zemřel za hříchy lidí. I za Vaše hříchy trpěl a zemřel na kříži! Těm, kteří přijmou Jeho oběť nabízí odpuštění jejich hříchů a věčný život. Ty, kteří odmítnou Jeho oběť, čeká věčné utrpení za jejich vlastní hříchy. “Mzdou hříchu je smrt, ale darem Boží milosti je život věčný v Kristu Ježíši, našem Pánu.“ (Římanům 6:23) “Neboť tak Bůh miluje svět, že dal svého jediného Syna, aby žádný, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný.“ (Jan 3:16) “Když tedy Bůh přehlédl ty doby nevědomosti, nařizuje nyní lidem, aby všichni a všude činili pokání. Neboť ustanovil den, v němž bude spravedlivě soudit obydlený svět skrze muže, kterého k tomu určil. Všem o tom poskytl důkaz tím, že jej vzkřísil z mrtvých.“ (Skutky 17:30-31) “Předal jsem vám především to, co jsem také sám přijal, že Kristus zemřel za naše hříchy podle Písem, byl pohřben a třetího dne byl vzkříšen podle Písem, zjevil se Kéfovi a potom dvanácti. Dále se zjevil více než pěti stům bratří najednou; většina z nich doposud žije, někteří však již zemřeli. Potom se zjevil Jakubovi a potom všem apoštolům. Naposledy ze všech, jako nedochůdčeti, zjevil se také mně. Neboť já jsem nejmenší z apoštolů; nejsem hoden nazývat se apoštolem, protože jsem pronásledoval Boží církev.“ (1.Korintským 15:3-9) “Když to uslyšeli, byli hluboce zasaženi v srdci a řekli Petrovi i ostatním apoštolům: 'Co máme dělat, muži bratři?' Petr jim řekl: 'Učiňte pokání a každý z vás ať je pokřtěn na základě jména Ježíše Krista k odpuštění vašich hříchů, a přijmete dar Ducha Svatého.'“ (Skutky 2:37-38) “A jako je lidem uloženo jednou zemřít a potom bude soud, tak i Kristus, když byl jednou obětován, aby vynesl hříchy mnohých, podruhé se bez hříchu ukáže těm, kteří ho očekávají k záchraně.“ (Hebreům 9:27-28) Jste připraveni setkat se se svým Stvořitelem a příjmout věčný trest za své vlastní hříchy???  Robert   dukazy@seznam.cz
0/0
2.3.2004 22:04

hovnival-

Re:
Tak jsi nam tady, Roberte, ukazal, ze umis opisovat z Bible. V Bibli mozna jakysi Jezis a Buh a dalsi postavy existuji. Ale neexistuje jediny dukaz, ze udaje  v teto knizce jsou pravdive a skutecne. Prvni pisemne doklady o Jezisovi a jeho skutcich jsou az z doby, kdy Jezis byl uz davno mrtvy a zase opet vstaly... A i dnes, kdy jsou temer vsechny udalosti zaznamenavany a archivovany, je spousta veci po par letech zkreslena. Takze Bible je sice zajimava knizka na cteni, ale rozhodne to neni zadny dukaz.
0/0
2.3.2004 22:21

duval

Re:hovnivál?? to se k tobě hodí
0/0
2.3.2004 23:18

Robert

Re: Důkazy I.
I. Hebrejská písma (Starý zákon) obsahují řadu proroctví o narození, životě, utrpení a smrti Ježíše Krista za naše hříchy, jakož i o Jeho vzkříšení, jež byla zapsána i stovky let před příchodem Ježíše na zem a řadu z těchto proroctví naplnili Ježíšovy nepřátelé. To je jeden z důkazů. Svědectví pisatelů Řeckých Písem (Nový zákon) o ukřižování a vzkříšení Ježíše Krista, jež byli svědky těchto událostí (zcela určitě apoštol Jan) jsou rovněž důkazem, že Ježíš Kristus je skutečnou historickou postavou. Dalším důkazem je vznik a exploze křesťanství v prvním století n.l., jehož jádrem je absurdní víra v to, že nějaký tesař z Nazaretu v zapadlé provincii Římské říše, který byl ukřižován pohanskými římany, zemřel a byl pohřben, je Bůh a Spasitel lidstva, jež nabízí lidem věčný život. Každý následek musí mít adekvátní příčinu. Co je adekvátní příčinou víry, že Ježíš Kristus je Spasitel (zachránce), jež nabízí lidem věčný život, pokud jí není Kristovo vzkříšení? Co je adekvátní příčinou víry ranních křesťanů v Krista, pro kterou byli ochotní snášet pronásledování, mučení i smrt  v době prvních třech století n.l., pokud jí není pevná naděje, že je Ježíš vzkřísí k věčnému životu? Co je adekvátní příčinou víry apoštola Pavla, dřívějšího horlivého pronásledovatele křesťanů až na smrt, jež dle tradice sám zemřel pro víru v Krista, pokud jí není setkání se vzkříšeným Kristem tak, jak je popsáno ve Skutcích 9? Nejsou to však jediné důkazy. Nespokojte se s povrchními frázemi, ale hledejte pravdu! “Ježíš řekl Židům, kteří mu uvěřili: 'Zůstanete-li v mém slovu, jste  opravdu mými učedníky. Poznáte pravdu a pravda vás učiní svobodnými.' Odpověděli mu: 'Jsme potomci Abrahamovi a nikdy jsme nikomu neotročili. Jak můžeš říct: stanete se svobodnými?' Ježíš jim odpověděl: 'Amen, amen, pravím vám, že každý, kdo hřeší, je otrokem hříchu. Otrok nezůstává v domě navždy; navždy zůstává syn.'...“ (Jan 8:31-35)
0/0
4.3.2004 21:20

Robert

Re: Důkazy II.
II. Písemná svědectví ranních křesťanů: “Bůh učinil Pána Ježíše Krista prvním ovocem tím, že jej vzkřísil z mrtvých.“ (Klement Římský, cca 97 n.l.) “Zbytek Žalmů objasňuje, že Kristus věděl, že jej Jeho Otec vzkřísí z mrtvých.“ (Justýn Mučedník, cca  160 n.l.) “Rovněž připustíte, že Kristus byl vzkříšen v těle ze smrti. Neboť totéž tělo, které zemřelo a leželo v hrobě, vskutku opět povstalo.“ (Tertulian, cca  197 n.l.) Robert
0/0
4.3.2004 22:16

Robert

Re: Důkazy III/A.
III/A. Písemná svědectví nekřesťanů: Nejvýznamnější židovský historik 1 století n.l. Josephus Flavius (cca *37/38,+95 n.l.) napsal ve svých Starožitnostech, že když zemřel římský prokurátor Festus (asi 62 n.l.), velekněz Annaš se rozhodl zařídit některé záležitosti po svém. “Svolal shromáždění Sanhedrinu (nejvyšší židovský soud) a předvedl před ně muže jménem Jakub, bratra Ježíše, jemuž říkali Kristus, a několik dalších. Obvinil je z porušení zákona (Mojžíšova) a vydal je k ukamenování.“ (Antiquities XX.9.1) Nejvýznamnější římský historik období Římského císařství Publius Cornelius Tacitus (cca *52/54,+120 n.l.) ve svých “Annals“ (cca 115-117 n.l.) popsal velký požár, který zpustošil Řím v r. 64 n.l. a uvedl, že se hodně šířila zvěst o tom, že požár nechal založit císař Nero, aby si získal větší slávu znovuvybudováním města. Dále pokračuje: “A proto, aby umlčel tuto zvěst, Nero označil za viníky a potrestal s největší krutostí třídu lidí nenáviděných pro jejich zvrácenost, které dav nazýval křesťany. Kristus, po kterém mají své jméno, byl za Tiberiovy vlády popraven podle rozsudku prokurátora Pontia Piláta, nicméně ta nejzhoubnější pověra, která tím byla na okamžik potlačena, se znovu rozhořela nejen v Judsku, odkud toto zlo vzešlo, ale dokonce i v samotném Římě, kde se všechny ty hrozné a hanebné věci z celého světa setkávají a nalézají svůj domov.“ (Annals XV.44) “Podobně byli nejprve zatčeni všichni, kteří se k této vině přiznali, poté, na základě jejich svědectví, byly usvědčeny nesmírné zástupy, ne však ze žhářství, ale z nenávisti vůči lidstvu!“ (Annals XV.44) Významný římský historik Gaius Suetonius Tranquillus (cca *69,+140 n.l.) autor knihy “Životopisy dvanácti císařů“ (cca 120 n.l.), napsal, že císař Claudius (cca v r. 49 n.l.) “vyhnal Židy z Říma, z důvodu nepokojů, kterým se neustále oddávali z podnětu Chresta.“ (Claudius XXV.4)  Robert
0/0
4.3.2004 22:21

Robert

Re: Důkazy III/B.
III/B. Gaius Caecilius Secundus (Plinius mladší) (cca *62,+113 n.l.), jež byl kolem r. 111 n.l. jmenován císařským legátem římské provincie Bitynie (severozápad dnešního Turecka), provozoval rozsáhlou korespondenci s císařem Traianem. V jednom z těchto dopisů se Plinius konkrétně zmiňuje o křesťanech, které zatknul: “Zeptal jsem se jich, zda jsou křesťané, a když to potvrdili, zopakoval jsem otázku podruhé a potřetí spolu s varováním ohledně trestu, který je čeká. Pokud na svém přesvědčení trvali, dal jsem je odvést k popravě, neboť ať už je povaha jejich vyznání jakákoliv, jsem přesvědčen, že jejich tvrdohlavost a neotřesitelná umíněnost by neměla zůstat bez trestu.“ (Dopisy X.96) “Měli ve zvyku scházet se v určitý stanovený den než se rozednělo, kdy zpívali chorál Kristu jako Bohu a zavazovali se slavnostní přísahou, že se nebudou dopouštět zlých skutků, ale zdrží se veškerých podvodů, krádeží a cizoložství, nikdy neporuší své slovo a nezklamou důvěru, když budou vyzváni, aby ji ctili; načež bylo jejich zvykem se rozejít a poté opět se sejít u jídla, ale jídla obyčejného a nezávadného.“ (Dopisy X.96) “To mě vedlo k rozhodnutí, že je tím důležitější dozvědět se pravdu mučením dvou otrokyň, které nazývali diakonkami. Nenašel jsem však nic, než jakýsi degenerovaný, leč široce rozpracovaný kult.“ (Dopisy X.96-98)  (Pojednání o svědectví nekřesťanů je v nepatrně upravené podobě převzato z knihy  “Kauza Kristus“ od autora Lee Strobel, knihy “The New Testament Documents - Are They Reliable?“ od autora F.F. Bruce a knihy  “Úvod do křesťanských důkazů“ od autora Farell Jenkins.) Robert
0/0
4.3.2004 22:25

metoje

Re:
... ja cetl Honzikovu cestu...
0/0
23.3.2004 16:26

imanski

Proklety film?
ach jo, typicky katolik, "pri nataceni filmu se stal zazrak". Nejaky stoural, jako treba ja, by mohl napsat, ze ten film je proklety(ten udajny infarkt). Ja se na to mrknu maximalne kvuli M. Belluci a kvuli te dablici. Jak nekrestanske!!
 
0/0
2.3.2004 21:24

The Scorpion

Infarkt
Pri promitani tohohle filmu v Anglii, dostala jedna anglicanka infarkt a pri prevozu do nemocnice umrela.
 
Docela jsem na ten film zvedavej.
0/0
2.3.2004 18:42

duval

Re: mě se udělalo mdlo u kamenáku
0/0
2.3.2004 23:19

Rezen

Ze by udelal Mel kasastyk?
No jsem na to teda zvedavej, sice jsem neverici, ataky me zajima, jak to Mel skoulel..ten Jezis vypada podle fotky celkem realisticky, i kdyz otazka je, jak vlastne Jezis Nazaretsky vypadal ve skutecnosti, pokud vubec existoval, ze...tot stale otevrena otazka...
0/0
2.3.2004 17:50

masora

Re: existoval........urcite
o tom ze existoval neni pochyb............ pise se to v rimsykych svitcich a jinych zdrojich ale vetsina lidi je nazoru ze to byl obycejny clovek nikoli Buh (ja jsem nazoru ze to Buh je, ale to je uz osobni vec kazdeho cloveka). To ze lidi ten film uvidi je alespon kazdeho primeje nad tim trochu popremyslet a udelat si svuj vlastni nazor......doufam ze spravny
0/0
2.3.2004 22:54Najdete na iDNES.cz