Dirty Vegas kombinují house a rock

Na počátku byl singl Days Go By, který vykouzlila trojice muzikantů a dýdžejů zároveň. Nejdříve se zdálo, že skladba prodchnutá vokálem zpěváka Steva Smithe nemá naději na úspěch. Pak ji však do svého vysílání na anglickém Radio 1 zařadil slavný Pete Tong a Dirty Vegas - skupina, která vznikla jakoby mimochodem, dostala smlouvu na desku.

A když si pro svou americkou reklamní kampaň vybrala jednu skladbu automobilka Mitsubishi, dostal se jejich debut do první desítky oficiální americké hitparády.

Anglickou skupinu Dirty Vegas tvoří Paul Harris, jeho jmenovec Ben Harris a Steve Smith. Paul Harris (klávesy, produkce), kterému je 27 let, se k taneční muzice dostal poprvé ve svých patnácti, když začal se starším bratrem navštěvovat klubové večírky. V šestnácti si koupil první gramofony a začal hrát jako DJ - o rok později již v klubu The Ministry Of Sound. Později se stal rezidentem ve známém londýnském klubu The Milk Bar, kde se setkal s Petem Tongem, Danny Ramplingem, Darrenem Emersonem a dalšími veličinami taneční scény.

Steve Smith (zpěv, kytara, perkuse) měl být bubeníkem. Ve škole, kam chodil, se však o jedinou bicí soupravu přetahoval se spolužákem Alanem Whitem - dnešním bubeníkem skupiny Oasis. Pravidelně tak na něj zbývaly pouze perkuse a bonga. Po škole chtěl jít na univerzitu, ale hraním po klubech už si vydělával tolik peněz, že to vzdal. V polovině 90. let se jako perkusionista připojil ke skupině Higher Ground, která ho odhalila také jako výborného zpěváka. I přes dílčí úspěchy se však formace časem rozpadla a zklamaný Steve se vydal na Ibizu.

Ben Harris (kytara, produkce) hrál od svých třinácti let na kytaru. Po škole začal pracovat v nahrávacím studiu a pomalu ho začala dostávat klubová scéna. Se svým bratrem Samem si otevřel specializovaný obchod na taneční hudbu a také se pod jménem Bullit pustili do skládání. Po dvou letech jim bylo jasné, že je spíš baví hudbu tvořit než prodávat a za vydělané peníze si zařídili studio. V této době se již Ben znal s Paulem, který k nich chodil nakupovat do obchodu a občas spolu mluvili o spolupráci. Nic se však nedělo až do roku 2000.

Přátelé však byli také Paul a Steve, které spojoval zájem o klubovou hudbu. Jednou se sešli ve Švýcarsku, kde Paul hrál jako DJ a Steve ho doprávazel na perkuse. Vystoupení se jim tak podařilo, že se domluvili na další spolupráci. Tak se celá trojice trochu komplikovaně sešla, aby poznala, že právě v této sestavě chce promluvit do hudebního dění. Ostatně - jednou z prvních skladeb, kterou Steve přinesl do studia, byl právě pozdější průlomový singl Days Go By.

I zbytek desky se nese v podobném duchu. Dirty Vegas na ní předkládají v houseovém rytmu tepající taneční tracky, které přitom vycházejí z tradičních rockových formulí - hojně používají zpěv i kytarové riffy. Pomocí citlivých vokálů se jim daří vytvářet melodie i náladu jednotlivých nahrávek, z nichž vystupují další singl Ghosts nebo Lost Not Found. Celkově deska, která obsahuje jedenáct skladeb + jeden bonus, drží pohromadě a nabízí nenáročný, přitom však zajímavý hudební zážitek. 

Dirty Vegas
Dirty Vegas

1 I Should Know
2 Ghosts
3 Lost Not Found
4 Days Go By
5 Throwing Shapes
6 Candles
7 All Or Nothing
8 Alive
9 7AM
10 The Brazilian
11 Simple Things Part 2


Skupina Dirty Vegas.

Skupina Dirty Vegas.

Skupina Dirty Vegas.

Skupina Dirty Vegas.

Skupina Dirty Vegas.

Dirty Vegas: Dirty Vegas. Obal alba.