Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dílo Karla Čapka přestane v lednu chránit autorský zákon

  12:32aktualizováno  12:32
Výročí úmrtí slavných spisovatelů neznamenají jenom vzpomínku v kulturním kalendáriu. V případě sedmdesáti roků, které uplynuly od smrti autora, se totiž na jeho dílo nevztahuje autorský zákon. Od Nového roku to bude platit i o díle jednoho z nejslavnějších českých literátů, dramatika a novináře Karla Čapka.

Od úmrtí spisovatele Karla Čapka uplyne sedmdesát let. | foto: archiv

Karel Čapek"Čapkovo dílo bude opět volné, každý si s ním může nakládat, jak chce. Vyjma dvou případů – nesmí je užívat způsobem snižujícím jeho hodnotu a musí být vždy uveden autor," vysvětlil ředitel divadelní a literární agentury Dilia Jiří Srstka.

V případě Čapkových knih však podle informací českých nakladatelství nepůjde o žádný čapkovský boom. Je to možná způsobeno i tím, že Čapkovo dílo bylo už jednou "volné" – dohromady jedenáct let od roku 1989 do roku 2000, kdy byl tiskový zákon novelizován.

Až dosud vydával některé Čapkovy knihy Knižní klub. "Posledních pět let jsme měli exkluzivní práva na Dášeňku a Pudlenku. V současnosti se kvůli autorským právům soudíme s nakladatelstvím Cesty, které naši exkluzivitu porušilo," vysvětila Denisa Novotná z Knižního klubu. Podobné soudní řízení už od ledna nemůže nikdo zahájit.

Tři roky čekání na Krakatit

Na uvolnění autorských práv Čapkových knih čekalo už tři roky nakladatelství Talpress. "Připravili jsme k vydání komiksové zpracování Krakatitu, nakreslil ho Jan Bažant a měl ho hotové v roce 2005. Ale pak se nám nepodařilo dohodnout se všemi skupinami vlastníků autorských práv. Projekt jsme nezrušili úplně a už tři roky trpělivě čekáme. Komiksový Krakatit vyjde hned v lednu," vysvětlil Vlastimír Talaš z Talpressu.

Chystaný Čapek

FILM
Peníze - V ČT dokončuje Jiří Krejčík dvoudílný televizní film
Válka s mloky, Věc Makropulos

LITERATURA
Krakatit (komiks) - leden, nakladatelství Talpress
Apokryfy - podzim, nakladatelství Dokořán
Dášeňka, Pudlenka - reedice obou knih během roku 2009, nakladatelství Knižní klub

DIVADLO
Válka s mloky - duben, Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě
Věc Makropulos - březen, Klicperovo divadlo v Hradci Králové

Podle jeho slov jde o kvalitní komiks, jehož ukázku už přinesl i časopis KomiksFEST!Revue a který má šanci přiblížit klasické dílo novým jazykem. "Čapkovy divadelní hry se prodávají málo, na rozdíl od klasické beletrie. Proto chystáme komiksy i podle R.U.R., Továrny na absolutno a Věci Makropulos, abychom je zpřístupnili i mladším," dodal Talaš.

KAREL ČAPEK - DÁŠEŇKA

Na vydání Čapkových Apokryfů se chystá nakladatelství Dokořán. "Jde o roztomilé krátké texty, které se nám skvěle hodí do nové edice Netopýr, kterou jsme zahájili Stevensonovým Jekyllem a Hydem. Vyjdou až na podzim, určitě však s působivými ilustracemi a v náležité grafické úpravě, jak se na takového autora sluší," uvedl Zdeněk Kárník z nakladatelství Dokořán.

Osmičkový rok patří i Karlu Čapkovi

Na první svátek vánoční uplyne sedmdesát let ode dne, kdy zemřel Karel Čapek, jeden z nejslavnějších českých literátů.

Nakladatelství Labyrint už Čapka vydalo – v roce 2000 vyšly Podpovídky. S dotiskem Labyrint čekal kvůli právům až na rok 2009. Povídky jsou však jedním z příkladných vydání Čapka, váženosti autora odpovídá grafika i ilustrace. "Sbírka mistrně napsaných povídek byla v prvním vydání doplněna remixy dobových inzerátů od Juraje Horvátha," vysvětlila Lenka Vojáčková z Labyrintu s tím, že remixy zůstanou i v druhém vydání.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Najdete na iDNES.cz