Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dílo Karla Čapka přestane v lednu chránit autorský zákon

  12:32aktualizováno  12:32
Výročí úmrtí slavných spisovatelů neznamenají jenom vzpomínku v kulturním kalendáriu. V případě sedmdesáti roků, které uplynuly od smrti autora, se totiž na jeho dílo nevztahuje autorský zákon. Od Nového roku to bude platit i o díle jednoho z nejslavnějších českých literátů, dramatika a novináře Karla Čapka.

Od úmrtí spisovatele Karla Čapka uplyne sedmdesát let. | foto: archiv

Karel Čapek"Čapkovo dílo bude opět volné, každý si s ním může nakládat, jak chce. Vyjma dvou případů – nesmí je užívat způsobem snižujícím jeho hodnotu a musí být vždy uveden autor," vysvětlil ředitel divadelní a literární agentury Dilia Jiří Srstka.

V případě Čapkových knih však podle informací českých nakladatelství nepůjde o žádný čapkovský boom. Je to možná způsobeno i tím, že Čapkovo dílo bylo už jednou "volné" – dohromady jedenáct let od roku 1989 do roku 2000, kdy byl tiskový zákon novelizován.

Až dosud vydával některé Čapkovy knihy Knižní klub. "Posledních pět let jsme měli exkluzivní práva na Dášeňku a Pudlenku. V současnosti se kvůli autorským právům soudíme s nakladatelstvím Cesty, které naši exkluzivitu porušilo," vysvětila Denisa Novotná z Knižního klubu. Podobné soudní řízení už od ledna nemůže nikdo zahájit.

Tři roky čekání na Krakatit

Na uvolnění autorských práv Čapkových knih čekalo už tři roky nakladatelství Talpress. "Připravili jsme k vydání komiksové zpracování Krakatitu, nakreslil ho Jan Bažant a měl ho hotové v roce 2005. Ale pak se nám nepodařilo dohodnout se všemi skupinami vlastníků autorských práv. Projekt jsme nezrušili úplně a už tři roky trpělivě čekáme. Komiksový Krakatit vyjde hned v lednu," vysvětlil Vlastimír Talaš z Talpressu.

Chystaný Čapek

FILM
Peníze - V ČT dokončuje Jiří Krejčík dvoudílný televizní film
Válka s mloky, Věc Makropulos

LITERATURA
Krakatit (komiks) - leden, nakladatelství Talpress
Apokryfy - podzim, nakladatelství Dokořán
Dášeňka, Pudlenka - reedice obou knih během roku 2009, nakladatelství Knižní klub

DIVADLO
Válka s mloky - duben, Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě
Věc Makropulos - březen, Klicperovo divadlo v Hradci Králové

Podle jeho slov jde o kvalitní komiks, jehož ukázku už přinesl i časopis KomiksFEST!Revue a který má šanci přiblížit klasické dílo novým jazykem. "Čapkovy divadelní hry se prodávají málo, na rozdíl od klasické beletrie. Proto chystáme komiksy i podle R.U.R., Továrny na absolutno a Věci Makropulos, abychom je zpřístupnili i mladším," dodal Talaš.

KAREL ČAPEK - DÁŠEŇKA

Na vydání Čapkových Apokryfů se chystá nakladatelství Dokořán. "Jde o roztomilé krátké texty, které se nám skvěle hodí do nové edice Netopýr, kterou jsme zahájili Stevensonovým Jekyllem a Hydem. Vyjdou až na podzim, určitě však s působivými ilustracemi a v náležité grafické úpravě, jak se na takového autora sluší," uvedl Zdeněk Kárník z nakladatelství Dokořán.

Osmičkový rok patří i Karlu Čapkovi

Na první svátek vánoční uplyne sedmdesát let ode dne, kdy zemřel Karel Čapek, jeden z nejslavnějších českých literátů.

Nakladatelství Labyrint už Čapka vydalo – v roce 2000 vyšly Podpovídky. S dotiskem Labyrint čekal kvůli právům až na rok 2009. Povídky jsou však jedním z příkladných vydání Čapka, váženosti autora odpovídá grafika i ilustrace. "Sbírka mistrně napsaných povídek byla v prvním vydání doplněna remixy dobových inzerátů od Juraje Horvátha," vysvětlila Lenka Vojáčková z Labyrintu s tím, že remixy zůstanou i v druhém vydání.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Zemřel překladatel Zeměplochy Jan Kantůrek

Ve věku 69 let zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek (na...

Ve věku 69 let ve čtvrtek zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek. Jeho nejznámějším překladem je...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Najdete na iDNES.cz