Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Díky, pane profesore. Otakar Vávra po 60 letech „sekl“ s vyučováním

  0:01aktualizováno  0:01
Formát. Nezmar. Mimozemský úkaz. Světový unikát. To všechno zaznělo v hloučku filmařů se sklenkami sektu na adresu oslavence - režiséra Otakara Vávry. Sedmadevadesátiletý klasik se posledním seminářem rozloučil se studenty pražské FAMU: po neuvěřitelných šedesáti letech.

Otakar Vávra s Věrou Chytilovou při svém loučení se studenty FAMU - Praha (6. listopadu 2008) | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Děkujeme, že jste nás učil. Že jste nás zachránil. Že jste nám řekl všechno, co jsme potřebovali vědět. A že jste nás nevyhodil," poděkovala jménem nejslavnější generace Vávrových odchovanců Věra Chytilová, nynější šéfka katedry režie, kterou právě Vávra zakládal.

"A já zase děkuju vám, byli jste mí nejlepší žáci," opětoval díky Vávra. "Tohle je zkrátka katedra, která opravdu stojí za to. Ti, kdo se tu učí, mají štěstí. Pak dostanou vysvědčení, vypadnou odsud - a je vidět jen ty, kteří tvoří," dodal uznávaný pedagog.

Otakar Vávra s Věrou Chytilovou při svém loučení se studenty FAMUVávra sice přednášel teorii a estetiku filmové režie, nicméně rozloučit se s ním a pod taktovkou Chytilové mu zazpívat Mnoga ljeta, živijó! přišli i posluchači jiných oborů.

Známého tvůrce desítek filmů od krátkých avantgardních děl Světlo proniká tmou či Žijeme v Praze přes Panenství, Krakatit či přelomovou husitskou trilogii až k Romanci pro křídlovku nebo Kladivu na čarodějnice totiž uznávají také jako zkušeného praktika a strážce profesionálního řemesla.

Vávra se ostatně netajil, že by ještě alespoň jeden film rád natočil - nikoli příběh herečky Lídy Baarové, se kterou pracoval, nýbrž Jana Masaryka, jehož smrt ve svém scénáři označuje za vraždu.

Otakar Vávra při loučení se studenty FAMUJeho filmařská dráha je ještě delší než pedagogická. Královéhradecký rodák, původně student architektury a filmový kritik, stál za kamerou poprvé v roce 1930; nejnověji pak předloni, kdy režíroval svůj premiérový hudební videoklip Hlava kance k albu Strážce plamene.

Ačkoli se výuky musel vzdát kvůli potížím se zrakem a sluchem, jinak působí nestor české kinematografie na svůj věk ve formě. Tvrdí, že nikdy nekouřil, pil prý vždy umírněně - a chlebíčky mu pořád chutnají. Když se ho ptali, zda dával v životě přednost práci, nebo sexu, odpověděl šalamounsky: "Podle okolností." A dokonce objevil jednu výhodu dlouhověkosti. "Všechny špatné věci jsem už dávno zapomněl, pamatuju si jen ty dobré; proto je mi fajn," prozradil Vávra.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz