Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Díky, pane profesore. Otakar Vávra po 60 letech „sekl“ s vyučováním

  0:01aktualizováno  0:01
Formát. Nezmar. Mimozemský úkaz. Světový unikát. To všechno zaznělo v hloučku filmařů se sklenkami sektu na adresu oslavence - režiséra Otakara Vávry. Sedmadevadesátiletý klasik se posledním seminářem rozloučil se studenty pražské FAMU: po neuvěřitelných šedesáti letech.

Otakar Vávra s Věrou Chytilovou při svém loučení se studenty FAMU - Praha (6. listopadu 2008) | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Děkujeme, že jste nás učil. Že jste nás zachránil. Že jste nám řekl všechno, co jsme potřebovali vědět. A že jste nás nevyhodil," poděkovala jménem nejslavnější generace Vávrových odchovanců Věra Chytilová, nynější šéfka katedry režie, kterou právě Vávra zakládal.

"A já zase děkuju vám, byli jste mí nejlepší žáci," opětoval díky Vávra. "Tohle je zkrátka katedra, která opravdu stojí za to. Ti, kdo se tu učí, mají štěstí. Pak dostanou vysvědčení, vypadnou odsud - a je vidět jen ty, kteří tvoří," dodal uznávaný pedagog.

Otakar Vávra s Věrou Chytilovou při svém loučení se studenty FAMUVávra sice přednášel teorii a estetiku filmové režie, nicméně rozloučit se s ním a pod taktovkou Chytilové mu zazpívat Mnoga ljeta, živijó! přišli i posluchači jiných oborů.

Známého tvůrce desítek filmů od krátkých avantgardních děl Světlo proniká tmou či Žijeme v Praze přes Panenství, Krakatit či přelomovou husitskou trilogii až k Romanci pro křídlovku nebo Kladivu na čarodějnice totiž uznávají také jako zkušeného praktika a strážce profesionálního řemesla.

Vávra se ostatně netajil, že by ještě alespoň jeden film rád natočil - nikoli příběh herečky Lídy Baarové, se kterou pracoval, nýbrž Jana Masaryka, jehož smrt ve svém scénáři označuje za vraždu.

Otakar Vávra při loučení se studenty FAMUJeho filmařská dráha je ještě delší než pedagogická. Královéhradecký rodák, původně student architektury a filmový kritik, stál za kamerou poprvé v roce 1930; nejnověji pak předloni, kdy režíroval svůj premiérový hudební videoklip Hlava kance k albu Strážce plamene.

Ačkoli se výuky musel vzdát kvůli potížím se zrakem a sluchem, jinak působí nestor české kinematografie na svůj věk ve formě. Tvrdí, že nikdy nekouřil, pil prý vždy umírněně - a chlebíčky mu pořád chutnají. Když se ho ptali, zda dával v životě přednost práci, nebo sexu, odpověděl šalamounsky: "Podle okolností." A dokonce objevil jednu výhodu dlouhověkosti. "Všechny špatné věci jsem už dávno zapomněl, pamatuju si jen ty dobré; proto je mi fajn," prozradil Vávra.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Začali V posteli, pokračují v Pokoji v Římě. Ale jinak

Elena Anaya a Nataša Jarovenková ve filmu Pokoj v Římě

Erotický film Pokoj v Římě, který před půlnocí vysílá ČT art, je vlastně předělávka chilského snímku V posteli, jen...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

Nový majitel v pozadí, hvězdy Francie v popředí. To byl letošní Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofestu

Pětadvacátý Febiofest zakončil svůj pražský prolog v plném lesku, s hlavní hereckou hvězdou Catherine Deneuveovou na...

Najdete na iDNES.cz