Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Digitální technologii používají i světoznámí grafici

  18:02aktualizováno  18:02
Většina velkých soutěžních klání nepředstavuje pouze laureáty na ocenění pro příslušný rok, ale také vítězné umělce předcházejícího ročníku. Stejně tak je tomu i ve výtvarném umění. Právě tento typ přehlídky prací různých výtvarníků byl připraven ve výstavní síni na Staroměstské radnici v Praze v Křížové chodbě. Expozice Laureátů '98 se vrací k II. mezinárodnímu trienále grafiky, které proběhlo v Praze v roce 1998 s podtitulem Labyrint: vize a interpretace mýtu v současné světové grafice.

Podle slov hlavní kurátorky výstavy PhDr. Simeony Hoškové jde o expozici uspořádanou u příležitosti letošního trienále. "Tato část je nesoutěžní a představíme na ní čtyři vítězné umělce minulého ročníku," řekla Hošková. Soutěž III. mezinárodní trienále grafiky pak proběhne v říjnu s tématem Hledání identity tištěného obrazu v jeho hranicích.

Všichni čtyři představení umělci mají jedno společné - nepřistupují ke grafice pouze jako k tradičnímu výtvarnému vyjadřovacímu prostředku, ale snaží se do ní vnést moderní prvky. Používají digitální technologie, fotografii a pracují s prostorem. Tyto postupy nakonec kombinují s klasickým leptem, litografií nebo sítotiskem, aby dílo získalo ozvláštňující nádech. Novými metodami zpracování grafických listů také nevědomky předznamenali letošní trienále, které chce právě na tyto techniky výtvarné tvorby upozornit.

Zahájení výstavy se zúčastnil i držitel Grand Prix '98 a jeden z vystavujících grafiků Luiz Monforte. Tento brazilský umělec se zaměřuje zejména na městské grafické struktury. Na výstavě je zastoupen dvěma cykly: Brazilské alegorie a Tichý pokoj. Základním výrazovým prostředkem jeho tvorby je hlavně fotografie a její digitální zpracování v kontrastu s ručním tiskem. Tímto neobvyklým způsobem se Monforte zamýšlí nad svým životem, historií i mytologií. V Brazílii se věnuje kurátorské a organizační činnosti a v Sao Paulu založil Mezinárodní studio obrazových technologií.

Ke knize se ve svých dílech obrací finská grafička Eeva-Liisa Isomaa. Pro její práci je typické spojování moderní digitální techniky s ekologickými materiály jako například polymery. Velkou pozornost také klade na výběr papíru - oblíbenými typy jsou pro ni japonské campi nebo vlastnoručně dělaný lněný papír. Další umělec, Santiago Serrano, je jedním z hlavních průkopníků španělské moderny 70. let. Jeho práce se vesměs zakládají na jednoduchosti tvarů a předmětů. Posledním z představených umělců je Polák Andrzej Bednarczyk. Jeho renesanční talent se neprojevil jen v grafice, ale také v malbě, kresbě, fotografii, scénografii, a dokonce i ve vlastní básnické tvorbě. Na vystavených grafických listech nejčastěji zpracovává nevysvětlitelné otázky lidské existence či tajmené základy lidské kultury.

Trienále grafiky 1

Trienále grafiky 2

Trienále grafiky 3

Trienále grafiky 4

Trienále grafiky 5

Trienále grafiky 6

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Grafton Recruitment Praha
HR ADMINISTRATIVA S NĚMČINOU

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz