Digitalizací ke světlejším zítřkům

- Na půdě Národní knihovny v Praze se již druhým rokem pořádá akce Audience, která má za cíl prezentovat mimopražské umělce, tentokrát výtvarníky. Dvanáct umělců bylo vybráno a jejich díla se stanou hlavní cenou pro několik výherců v následné aukci. Hlavními pomocníky pro výběr malířů, byly regionální knihovny. Ty totiž často plní ve svém okolí funkci kulturního centra, které kolem sebe soustřeďuje umělce všeho druhu, jak výtvarníky, či hudebníky, tak spisovatele a literáty.

Celkem bylo osloveno 60 knihoven, ze kterých byli zvoleni ti výtvarníci, kteří se aktivně podílí na kulturní aktivitě svého regionu. Jejich díla jsou k shlédnutí do 23. 11. 1998 na půdě Národní knihovny v Klementinu a od 24. 11. v kostele sv. Salvátora, kde bude možno obrazy i koupit.
Výtěžek celé akce je věnován na projekt digitalizace českých literárních památek, které jsou uschovány právě v Klementinu. Projekt vznikl roku 1990, kdy začalo UNESCO na popud Národní knihovny pracovat na “Paměti lidstva”. Na celém světě vznikají a fungují lokální organizace, které mají za cíl přenést zlomek písemnictví svého národa do digitální podoby a zachovat ho tak v prakticky nezničitelné formě pro příští generace. “Paměť lidstva” je prvním projektem, který se snaží tyto snahy podchytit a podřídit jednotnému principu. Co se týče českého písemnictví, tak již bylo v rámci UNESCA vydáno jedno CD naplněné několika českými knihami. Problém je, jako obvykle, s finanční stránkou projektu, která je i přes veškeré snahy veřejnosti a parlamentu mizivá. “Z loňské aukce jsme získali 73.000 a parlament nám přiřkl nebývale vysokou podporu. Díky sponzorům si můžeme dovolit zdigitalizovat i zahraniční tisky,” uvedl ředitel Národní knihovny Phdr. Vojtěch Balík. Celkový počet důležitých knih, které je třeba převést do digitální formy, čítá kolem 500 kusů. Zpracováno je pouhých 70. “Je těžké se rozhodnout, co je v současné době publikace hodná zachování,” podotýká Balík. “Často se potýkáme s problémem internetu – sledovat všechny podstatnější servery a určovat důležité věci je složité.”
Co se týče samotné aukce, která je hlavním bodem celé akce, tak bude probíhat systémem “tichá dražba”. Zájemci budou umisťovat v průběhu večera kartičky s částkou vedle obrazů a nejvyšší hodnota bude uznána za vítěznou. Devět uměleckých děl z kompletních čtyřiceti se vydraží náhodně během večera. Průběh celé akce sleduje Česká televize, která ve vánočním programovém bloku odvysílá krátký sestřih.