Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dick Francis se v Pardubicích sešel s Václavem Havlem

  17:06aktualizováno  17:06
Návštěvou Pardubic zahájil dnes svůj čtvrtý pobyt v ČR autor detektivních příběhů z dostihového prostředí, britský spisovatel Dick Francis. V prostorách pardubické univerzity se setkal s prezidentem Václavem Havlem, který je dnes na pracovní návštěvě ve východních Čechách.
Havel a Francis

Havel a Francis - Václav Havel a Dick Francis se sešli 11. dubna 2001 na půdě pardubické univerzity. | foto: Michal KlímaMF DNES

"V Pardubicích jsem byl před lety na Velké Pardubické. Tehdy bylo špatné počasí, ale nám to jak vidíte nevadilo," řekl osmdesátiletý Dick Francis po svém příjezdu do Pardubic.

Po přijetí pardubickým primátorem Jiřím Stříteským a krátkým setkáním s prezidentem Havlem odjel Francis na pardubické závodiště. Jako bývalý žokej tvrdí, že dostihy pro něj byly v životě vším. Na novou knihu, inspirovanou prostředím českých dostihů, se však nechystá. "Už nenapíšu žádný román a pokud ano, pak bude o mé ženě Mary," řekl Francis ČTK.

Britský spisovatel, doprovázený synem Felixem přijel do Pardubic z Bratislavy, kde se zúčastnil oslav 50. výročí nakladatelství Slovenský spisovatel. V Česku zůstane do 14. dubna. Průvodkyní mu je senátorka Jaroslava Moserová, která přeložila do češtiny téměř všechna jeho díla. "Mezi námi je již dávno přátelský vztah. Stejný jsem měla i k Dickově loni zesnulé ženě Mary," řekla senátorka.

Francis přijel do ČR na pozvání nakladatelství Olympia, které vydalo celé jeho dílo. Ve čtvrtek převezme v Praze Nakladatelskou cenu 2000 za dlouholetou vynikající autorskou spolupráci a velký podíl na činnosti nakladatelství. Se svými čtenáři se Francis sejde v pátek v 09:30 při autogramiádě v Centru Franze Kafky na
Staroměstském náměstí.¨

Francisovy romány byly přeloženy do 35 jazyků a vyšly v celkovém nákladu přes 60 miliónů výtisků. V ČR, kde je britský spisovatel velmi populární a kde se obdivovatelé jeho díla od roku 1994 sdružují v Klubu čtenářů Dicka Francise, vyšlo více než 40 jeho knih.

Dick Francis píše detektivky čtyřicátou sezónu

Dick Francis býval předním anglickým žokejem překážkových dostihů, celosvětově se ale proslavil jako autor napínavých detektivních příběhů z dostihového prostředí. Od 11. do 14. dubna je na návštěvě České republiky, tedy jen několik dní po britské Velké národní steeplechase, v níž měl jako žokej vítězství na dosah, ale ve které nikdy nevyhrál.

Francis startoval v roce 1956 na závodišti v Aintree, dějišti Velké národní, jako velký favorit v sedle nejmilovanějšího koně své kariéry Devon Locha, jehož majitelkou byla královna matka. Po poslední překážce jasně vedl a vítězství se zdálo být jasné. Do cíle chybělo něco přes čtyřicet metrů, když Devon Loch v jediném okamžiku zkolaboval a očekávaný triumf se nekonal.

Tento podivný a dodnes nevyjasněný moment patří mezi největší záhady nejstaršího dostihu starého kontinentu. Pro Francise, anglického překážkového šampióna v sezóně 1953 až 1954, znamenala sportovní katastrofa paradoxně zásadní životní obrat. Literární agent John Johnson, inspirovaný tragickou příhodou ve Velké národní, vyzval Francise, aby o sobě napsal knihu. Francis ke všeobecnému překvapení souhlasil. Kniha vyšla v prosinci 1957 pod názvem Sport královen a měla velice slušný úspěch.

V té době již Francis přispíval dostihovými sloupky do londýnského Sunday Expressu, kde mu nabídli místo redaktora (pracoval zde až do roku 1973) poté, co ukončil v březnu 1957 sportovní kariéru. První detektivní román, Smrt favorita, vydal v roce 1962. Jak píše ve Sportu královen, k romanopisectví ho nedohnala síla inspirace, ale prošlapaný koberec a opotřebované auto. Od té doby plní regály světových knihkupectví rok co rok novým příběhem, který má vždy co do činění s dostihy.

Z detektivního žánru se kromě vlastní autobiografie vymyká pouze Lester, životopis proslulého rovinového žokeje Lestera Piggotta. Hlavní protagonisté Francisových knih jsou typicky kladné postavy. Odvážní, inteligentní, se smyslem pro fair play a anglický humor. Záporní hrdinové u Francise nevyhrávají. Tyto komponenty a dokonalá znalost popisovaného prostředí dělají z jeho knih bestsellery. Daily Express o spisovateli napsal: "Francis ví, jak čtenáře ztotožnit s hrdinou - a my jen dychtivě obracíme stránky a s nadějí čekáme, až nakonec zvítězí spravedlnost."

Dick Francis, nositel Řádu britského impéria a autor ověnčený mnoha literárními cenami (Edgar; Stříbrná, zlatá a diamantová dýka), se narodil 31. října 1920. Odmalička se pohyboval v dostihovém prostředí, jeho otec i dědeček byli původně žokejové a později vlastnili jezdecké stáje. Formální vzdělání ukončil v patnácti letech, v roce 1940 se dobrovolně přihlásil do Royal Air Force.

Na dostihová závodiště jako amatér vstoupil až po válečné službě (létal s bombardéry i na stíhačkách) v roce 1946, profesionální licenci získal v roce 1948. Přes padesát let prožil v manželství se svou ženou a hlavní spolupracovnicí Mary (zemřela 30. září 2000), s níž má dva syny - Merricka a Felixe, který je současně jeho manažerem. Francis žije na Kajmanských ostrovech. V České republice je britský spisovatel velmi populární a jeho knihy patří dlouhodobě k nejprodávanějším.

Celé Francisovo dílo vydává pražské nakladatelství Olympia, které mu udělí 12. dubna Nakladatelskou cenu roku 2000. Autorovi, kterému zde vyšlo na 40 knih, bude při jeho čtvrté návštěvě průvodkyní jeho téměř výhradní překladatelka a přítelkyně Jaroslava Moserová-Davidová.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

Najdete na iDNES.cz