Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dick Francis se v Pardubicích sešel s Václavem Havlem

  17:06aktualizováno  17:06
Návštěvou Pardubic zahájil dnes svůj čtvrtý pobyt v ČR autor detektivních příběhů z dostihového prostředí, britský spisovatel Dick Francis. V prostorách pardubické univerzity se setkal s prezidentem Václavem Havlem, který je dnes na pracovní návštěvě ve východních Čechách.
Havel a Francis

Havel a Francis - Václav Havel a Dick Francis se sešli 11. dubna 2001 na půdě pardubické univerzity. | foto: Michal KlímaMF DNES

"V Pardubicích jsem byl před lety na Velké Pardubické. Tehdy bylo špatné počasí, ale nám to jak vidíte nevadilo," řekl osmdesátiletý Dick Francis po svém příjezdu do Pardubic.

Po přijetí pardubickým primátorem Jiřím Stříteským a krátkým setkáním s prezidentem Havlem odjel Francis na pardubické závodiště. Jako bývalý žokej tvrdí, že dostihy pro něj byly v životě vším. Na novou knihu, inspirovanou prostředím českých dostihů, se však nechystá. "Už nenapíšu žádný román a pokud ano, pak bude o mé ženě Mary," řekl Francis ČTK.

Britský spisovatel, doprovázený synem Felixem přijel do Pardubic z Bratislavy, kde se zúčastnil oslav 50. výročí nakladatelství Slovenský spisovatel. V Česku zůstane do 14. dubna. Průvodkyní mu je senátorka Jaroslava Moserová, která přeložila do češtiny téměř všechna jeho díla. "Mezi námi je již dávno přátelský vztah. Stejný jsem měla i k Dickově loni zesnulé ženě Mary," řekla senátorka.

Francis přijel do ČR na pozvání nakladatelství Olympia, které vydalo celé jeho dílo. Ve čtvrtek převezme v Praze Nakladatelskou cenu 2000 za dlouholetou vynikající autorskou spolupráci a velký podíl na činnosti nakladatelství. Se svými čtenáři se Francis sejde v pátek v 09:30 při autogramiádě v Centru Franze Kafky na
Staroměstském náměstí.¨

Francisovy romány byly přeloženy do 35 jazyků a vyšly v celkovém nákladu přes 60 miliónů výtisků. V ČR, kde je britský spisovatel velmi populární a kde se obdivovatelé jeho díla od roku 1994 sdružují v Klubu čtenářů Dicka Francise, vyšlo více než 40 jeho knih.

Dick Francis píše detektivky čtyřicátou sezónu

Dick Francis býval předním anglickým žokejem překážkových dostihů, celosvětově se ale proslavil jako autor napínavých detektivních příběhů z dostihového prostředí. Od 11. do 14. dubna je na návštěvě České republiky, tedy jen několik dní po britské Velké národní steeplechase, v níž měl jako žokej vítězství na dosah, ale ve které nikdy nevyhrál.

Francis startoval v roce 1956 na závodišti v Aintree, dějišti Velké národní, jako velký favorit v sedle nejmilovanějšího koně své kariéry Devon Locha, jehož majitelkou byla královna matka. Po poslední překážce jasně vedl a vítězství se zdálo být jasné. Do cíle chybělo něco přes čtyřicet metrů, když Devon Loch v jediném okamžiku zkolaboval a očekávaný triumf se nekonal.

Tento podivný a dodnes nevyjasněný moment patří mezi největší záhady nejstaršího dostihu starého kontinentu. Pro Francise, anglického překážkového šampióna v sezóně 1953 až 1954, znamenala sportovní katastrofa paradoxně zásadní životní obrat. Literární agent John Johnson, inspirovaný tragickou příhodou ve Velké národní, vyzval Francise, aby o sobě napsal knihu. Francis ke všeobecnému překvapení souhlasil. Kniha vyšla v prosinci 1957 pod názvem Sport královen a měla velice slušný úspěch.

V té době již Francis přispíval dostihovými sloupky do londýnského Sunday Expressu, kde mu nabídli místo redaktora (pracoval zde až do roku 1973) poté, co ukončil v březnu 1957 sportovní kariéru. První detektivní román, Smrt favorita, vydal v roce 1962. Jak píše ve Sportu královen, k romanopisectví ho nedohnala síla inspirace, ale prošlapaný koberec a opotřebované auto. Od té doby plní regály světových knihkupectví rok co rok novým příběhem, který má vždy co do činění s dostihy.

Z detektivního žánru se kromě vlastní autobiografie vymyká pouze Lester, životopis proslulého rovinového žokeje Lestera Piggotta. Hlavní protagonisté Francisových knih jsou typicky kladné postavy. Odvážní, inteligentní, se smyslem pro fair play a anglický humor. Záporní hrdinové u Francise nevyhrávají. Tyto komponenty a dokonalá znalost popisovaného prostředí dělají z jeho knih bestsellery. Daily Express o spisovateli napsal: "Francis ví, jak čtenáře ztotožnit s hrdinou - a my jen dychtivě obracíme stránky a s nadějí čekáme, až nakonec zvítězí spravedlnost."

Dick Francis, nositel Řádu britského impéria a autor ověnčený mnoha literárními cenami (Edgar; Stříbrná, zlatá a diamantová dýka), se narodil 31. října 1920. Odmalička se pohyboval v dostihovém prostředí, jeho otec i dědeček byli původně žokejové a později vlastnili jezdecké stáje. Formální vzdělání ukončil v patnácti letech, v roce 1940 se dobrovolně přihlásil do Royal Air Force.

Na dostihová závodiště jako amatér vstoupil až po válečné službě (létal s bombardéry i na stíhačkách) v roce 1946, profesionální licenci získal v roce 1948. Přes padesát let prožil v manželství se svou ženou a hlavní spolupracovnicí Mary (zemřela 30. září 2000), s níž má dva syny - Merricka a Felixe, který je současně jeho manažerem. Francis žije na Kajmanských ostrovech. V České republice je britský spisovatel velmi populární a jeho knihy patří dlouhodobě k nejprodávanějším.

Celé Francisovo dílo vydává pražské nakladatelství Olympia, které mu udělí 12. dubna Nakladatelskou cenu roku 2000. Autorovi, kterému zde vyšlo na 40 knih, bude při jeho čtvrté návštěvě průvodkyní jeho téměř výhradní překladatelka a přítelkyně Jaroslava Moserová-Davidová.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz