Krvavý diamant

Krvavý diamant - Fotografie z filmu Krvavý diamant (2006) | foto: Warner Bros

DiCaprio se honí za diamanty umazanými krví

Film Krvavý diamant se odehrává během občanské války v Sierra Leone v roce 1999. Což byl i na válečné poměry dost nestandardní konflikt.

Snímek režiséra Edwarda Zwicka vypráví příběh jihoafrického žoldáka Dannyho Archera (Leonardo DiCaprio) ze Zimbabwe a rybáře Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmene Mende.

Solomon jednoho dne objeví při práci v diamantovém dole neobvykle velký valoun, který navzdory hrozícímu nebezpečí ukryje. A dobře udělá, neboť jej bude muset posléze použít k vykoupení syna z armády rebelů.

S pomocí ziskuchtivého Archera, jehož morálka je alespoň zpočátku velice flexibilní, a idealistické americké novinářky Maddy Bowen (Jennifer Connellyová), která chce naopak cesty za "krvavým diamantem" využít k odkrytí sítě pašeráků drahých kamenů.

"Pro mě je Krvavý diamant o tom, čemu v životě přikládáme význam a čeho si ceníme," říká režisér a producent Edward Zwick, který má na svém kontě například filmy Legenda o vášni, Odvaha pod palbou či Poslední samuraj.

"Pro jednoho člověka to může být drahý kámen, pro druhého je to zase dítě. Ve středu příběhu leží protiklad dvou mužů, z nichž jeden touží najít drahocenný diamant a druhý riskuje život, aby nalezl svého syna."

Cynický DiCaprio
"Tito dva muži se vydávají na cestu – jeden kvůli tomu, aby zmizel z černého kontinentu, druhý se záměrem dostat se zpět za svou rodinou," říká Leonardo DiCaprio. "Každá z postav je nakonec vystavena svému vlastnímu morálnímu dilematu."

DiCaprio uvádí, že Archerovy zásady byly naleptány násilím a chamtivostí, které se jako mor začaly šířit jeho domovinou. "Stal se netečným," uvádí herec. "Nahlíží na svět cynickýma očima. Afrika už pro něj dávno není jeho domovem, ale místem, kde se jeden snaží využít toho druhého. Nejde o dobro ani o zlo...jde jen o přežití."

"Diamant pro něj neznamená jen peníze, ale představuje svobodu a možnost úniku před svou minulostí," říká DiCaprio. "Během příběhu se Archer konfrontuje s idealismem Maddy a Solomonovou odvahou. A tak dochází ke změně i u něj – minulost je do jisté míry zahlazena."

Instinkt rybáře
Herec Djimon Hounsou, který ztvárnil rybáře Solomona, původem pochází z afrického Beninu. Jeho chápání role bylo velmi instinktivní. "Na tomto filmu mi připadá nejzajímavější to, jakým způsobem ženy a muži z afrického kontinentu zvládají své každodenní problémy."

"Solomon je prostý rybář, kterého pohltí občanská válka. Je odtrhnutý od rodiny a jeho syn se dostává k rebelům. V mnoha afrických státech - nejen v Sierra Leone - je syn symbolem budoucnosti. Syn v sobě ukrývá potenciál dosáhnout všeho toho, o čem snil jeho otec, ale bohužel nikdy neměl dostatek příležitostí. Chránit své dítě je pro každého otce tím nejdůležitějším posláním."

Zwick uvádí, že na rozdíl od Archera je "Solomon Vandy morálním pilířem příběhu. Je velmi podobný mužům, kteří přežili nebezpečí pustošivé války. Jeho vesnice je napadena, ztrácí svobodu, jeho rodina je zajata a on se musí vydat do neznáma... ale nikdy neztrácí naději. Ačkoliv chápeme i Archerovu perspektivu, Krvavý diamant je především Solomonův příběh."

Herečka Jennifer Connelly se zase snažila najít ženské novinářky, které by jí poskytly vhled do života válečné zpravodajky.

"Shodou okolností mám kamarádku, která v roce 1999 byla v Sierra Leone a napsala článek o konfliktních diamantech. Já se však snažila získat co nejvíce informací nejen od ní, ale i od jejích známých. Všechny novinářky se vyznačovaly sklonem k dobrodružství, který se utkával s potěšením z práce. Domnívám se, že tato kombinace sedí i na Maddy."

Poradce se ozval díky kreditce
Zwick se netají tím, že s Krvavým diamantem měl i větší ambice, než jen pobavit publikum akčním trhákem. "Jsem přesvědčen o tom, že informovanost veřejnosti o politických otázkách může vzrůst jak užitím zábavné formy, tak prostřednictvím plamenných proslovů a článků v novinách," dodává.

"Nevím o jediném důvodu, proč by mezi náročnými tématy a zábavnými příběhy měla být hradba – podle mě může jedno pohánět druhé. Jako filmař chci především pobavit diváky. Pokud se ze zábavného tématu vyloupne něco víc – například lepší pochopení doby a událostí – je to jenom dobře, protože to v budoucnu napomůže změnám. Je samozřejmé, že jeden film svět nezmění, ale aspoň tím můžete přidat svůj hlas k chóru ostatních."

I proto na filmu jako odborný poradce spolupracoval dokumentarista Sorious Samura. "Zašel jsem na internet, abych si vyhledal webovou stránku filmu Cry Freetown, o kterém jsem mnoho slyšel," vzpomíná Zwick. "Za DVD jsem zaplatil kreditní kartou a za týden mi přišel dopis se slovy 'Jméno příslušící k číslu vaší kreditky mi přišlo povědomé. Říkal jsme si, jestli náhodou neplánujete natočit něco o Sierra Leone. Pokud budete potřebovat nějakou pomoc, dejte mi vědět.'"

"Nevěřil jsem vlastním očím! Dokument Soria Samury o Sierra Leone je zcela zásadním záznamem toho, co se tam během občanské války dělo. Většina novinářů se rozhodla zemi opustit, velká část světa konflikt ignorovala a on jediný tam zůstal, aby o tom podal zprávu."

"Pomoc někoho, kdo tam opravdu byl, pro mě byla neocenitelná. Byl mnohem víc než jen obyčejný technický poradce. Neradil nám jen v praktických věcech typu kostýmy a rekvizity. Dovedl nás k lidem, kteří mluvili jazykem Mende - konkrétně v dialektu Krio - a rozuměli jemným odstínům kultury v Sierra Leone. Trávil spoustu času s dětskými vojáky, pašeráky a žoldáky. Pro herce, zejména pak pro Lea a Djimona, byl Sorious naprosto nepostradatelný. Byl mi přítelem, poradcem i poslední autoritou. Byl duší celého natáčení."

Když nepřeje počasí
Film se natáčel v Sierra Leone, ale režisér doznává, že "rovníková západní Afrika neměla dostatečnou infrastrukturu, která by umožnila, aby tam proběhlo celé natáčení. Potřebovali jsme i další lokace."

Po prohlídce jižního pobřeží Afriky, se tvůrci rozhodli pro oblast kolem Port Edward v provincii KwaZulu Natal, která se ukázala jako ideální místo. Bujná vegetace poskytla lokace pro tři velké sety: diamantový důl, uprchlický tábor a Benjaminovu školu.

Počasí však filmařům nebylo zrovna příznivě nakloněno. "Během mé kariéry režiséra je to už třetí případ, kdy jsem měl slíbeno dobré počasí po celé natáčení a nakonec se z toho vyklubala katastrofa, protože mám dojem, že jsem byl svědkem největších srážek v historii lidstva," směje se Zwick.

"Během tohoto období dešťů došlo na několik srážkových rekordů. To pro nás znamenalo, že se musíme vyjít ze stávajících podmínek, a kameraman Eduardo Serra a já jsme se nadále snažili koncepci záběrů přizpůsobit počasí."

Filmaři si rovněž byli vědomi skutečnosti, že pracují na území dosud nezničeném civilizací a snažili se o to, aby každí místo bylo na konci natáčení ve stejném, ne-li lepším stavu než na začátku.

Zwick dodává: "Kevin se jel nedávno podívat do Port Edward, kde jsme nedávno natáčeli a řekl mi, že místo natáčení zarostlo trávou a k potěše místních rangerů a ochránců přírody, se tam vrátila i veškerá zvířata. Bylo pro nás velmi důležité, aby místo vypadalo stejně jako na začátku. Jsem velmi rád, že jsme v tom uspěli."

KRVAVÝ DIAMANT (Blood Diamond)
thriller, 143 minut (Warner Bros)
režie: Edward Zwick - scénář: Charles Leavitt
kamera: Eduardo Serra - hudba: James Newton Howard
hrají: Leonardo DiCaprio, Jennifer Connellyová, Djimon Hounsou, Michael Sheen, Arnold Vosloo
oficiální web: blooddiamondmovie.warnerbros.com