Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Devátou bránu mohl točit kdokoli

  13:40aktualizováno  13:40
Kdyby Devátou bránu odvysílala řekněme v sobotu večer televize, člověk by se v křesle protáhl, zívl a prohodil k manželce: "No, docela slušná detektivka..., tak copak nám dneska dávají dál?" Ovšem Devátá brána v titulcích nese coby zaklínadlo jména dvou osobností na poli filmových mystérií: herce Johnnyho Deppa a režiséra Romana Polanského. Vypadne-li z tak slibného spojení pouze "slušná detektivka", pocit zrady se násobí.

Vypadne-li z tak  slibného spojení pouze "slušná detektivka", pocit  zrady  se násobí. Ten suše obchodnický cynik, tichý chlápek s brejličkami,  jenž  coby specialista na staré vzácné tisky provozuje po většinu  filmu v podstatě  trpnou turistiku za třemi různými svazky téže  "Satanovy" knihy, to že  je uhrančivý, hravě démonický,  záhadně melancholický Depp alias Mrtvý muž, Ed  Wood či klukovský  detektiv z Ospalé díry? A kam se poděl Polanski, tvůrce snímků  Rosemary  má děťátko či Hnus, brilantní strůjce iracionálních hrůz, tajemně  nadpřirozené tíhy, vynálezce vskutku ďábelského strašení s existenciálními  motivy, ale i humorem?

DEVÁTÁ BRÁNA
(The Ninth Gate)

Francie-Španělsko-USA, 1999

režie Roman Polanski
scénář John Brownjohn
Roman Polanski
hrají

Johnny Depp
Lena Olinová
Emmanuelle Seignerová
Frank Langella

délka 127 minut

Devátá brána - premiéry

kina 20. 7. 2000
video -
půjčovny
únor/2001
Zdá se, že oba živé symboly her s tajemnem  převedli  tentokrát svou práci "na kolegu", tedy na vládce  pekel samého, jenž má  být iniciátorem a spoluautorem středověkého  spisku Devět bran do království  stínů - předmětu pátrání, krádeží,  dalších pátrání a dalších krádeží, jež  hrdinové filmu absolvují  postupně v několika zemích světa. Opakované variace na  stejnou  situaci včetně násilných úmrtí majitelů dotyčné knihy (naštěstí  existují  jen tři výtisky, klidně jich mohlo být třeba padesát)  představují jedno úskalí  projektu. Druhým jsou vyčichlé rekvizity,  od uprášených antikvariátů přes tiše  chátrající zámecká sídla  až po černé pláště při satanské mši - vždy se smrtelnou  vážností,  bez stopy nadsázky -, ale i vesměs tuctové prvky moderní gangsterky  se  rvačkami pod mostem a automobilovými honičkami. Konečně třetí  problém přináší  sama volba látky, jejíž zašifrovaná šaráda je  ukryta přímo na stránkách  jednotlivých knih, konkrétně v téměř  nepostřehnutelných odlišnostech zdánlivě  totožných ilustrací.

Knihovnický detektiv Depp vlastně vstupuje do oddechové hry  z  dětských časopisů "Hledej, čím se dva obrázky medvídků od sebe  liší" - což je pro kameru konce století prvek příliš subtilní  a nevděčný.

Divák by  možná ochotně odpustil nepůvodnímu modelu  i obligátní dvojici záhadných krásek,  mladou plavovlásku a zralou  brunetu jak z komiksu, kdyby se mu k ploché historce  dostalo i  kýžené nadstavby - oné nepostižitelné, a přece všudypřítomné atmosféry  krystalického zla z jiného světa, pekla bez rohů a plamenů, sebezáhubné  faustovské posedlosti bez černokněžnických křivulí a zaříkávadel.  Pohříchu se  dostaví právě jen mocné plameny (coby efektní pozadí  pro "ďábelské" milování) a ornamentální vzývání mocností  tmy - ale pocit  "nepohádkového" ohrožení se kamsi vytratil. 

Dean Corso zkoumá knihu Devět bran do Království Stínů

Satanovo dílo

Expert na staré knihy dostal podivnou zakázku

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

Najdete na iDNES.cz