Malý princ (ilustrace)

Malý princ (ilustrace) | foto: Albatros

Moc barevné dětské knihy. Malý princ do čtečky je u nás hudba budoucnosti

  • 7
Stáhnout si do elektronické čtečky detektivku, horor či erotický román není problém. Ale dětskou knihu? Nakladatelé vidí díru na trhu. Se čtením pro teenagery není problém, některé tituly z kategorie Young adult už se pomalu probojovávají mezi desítku nejstahovanějších titulů a prodávají se po stovkách kusů.

Ale dětská klasika typu Dětí z Bullerbynu i knihy postavené na ilustracích se buď prodávají málo, nebo ani nejsou k mání.

Dětské e-knihy na dobrou noc

Usínáte s dětmi při předčítání? S e-knihou už nemusíte druhý den hledat, na jaké stránce jste skončili. Záložka netřeba!

"Dětské knihy jsou specifické svou výbavou, bývají plnobarevné a ilustrované, což není vhodný formát pro běžné e-inkové čtečky," vysvětluje šéf Albatrosu Václav Kadlec. Děti proto víc čtou na tabletech nebo na chytrých telefonech. A i když se takových knih zatím stahují spíš jen desítky, je i podle zahraničních trendů jasné, že e-knihy pro děti mají budoucnost. Také proto, že když někdo vyroste na elektronickém Rumcajsovi, bude pak pravděpodobně milovníkem e-knih i v dospělosti. A bude za ně utrácet.

Ke stažení teď vycházejí novinky typu Nesboova Doktora Proktora, k mání jsou však už třeba i dva romány od Vojtěcha Steklače ze série Bořík a spol., Svěrákův Pan Buřtík a pan Špejlička a  Krkonošské pohádky Marie Kubátové. Tedy knihy, jejichž autoři si, když je psali, nemohli ani v těch nejbujnějších snech představovat digitální čtecí vymoženosti. I držitelé licencí na tu největší pohádkovou klasiku jsou už dnes vstřícnější k elektronickým formátům a přestali se bát zneužívání ze stran pirátů. Jenže  zádrhel je v ceně, často totiž za práva k e-verzi chtějí jejich držitelé více peněz než za práva "papírová".

Problémem je cena

"V zahraničí je dostupný třeba už i Malý princ. Jenže koncovou cenu významně ovlivňuje počet kopií. Ten by u nás byl výrazně nižší. Proto se tam e-kniha vyplatí i při vyšší ceně licence," vysvětluje Kadlec. Dokud se prodeje u nás nedostanou z desítek na tisíce, nebudou si nakladatelé moci dovolit práva na takové knihy koupit. Na Amazonu je cena Malého prince v anglické elektronické verzi vyšší než v případě paperbacku. Přitom obecně je trend přesně opačný, e-kniha je v drtivé většině případů levnější, protože odpadají náklady na její tisk a distribuci po kamenných obchodech. Elektronická verze knihy O líné babičce stojí 180 korun, papírová 250 Kč. V případě druhého dílu Temného pána pak rozdíl dělá i sto dvacet korun v závislosti na prodejci.

Úspěšným trendem jsou interaktivní publikace. Tedy papírové knihy doplněné aplikací, která umožňuje "vychytávky". U knížky Pufík z Pohádkové Lhoty ožívají díky chytrým telefonům obrázky na stránkách. V zahraničí je běžné, že princezna Locika se hýbe, jak dítě přejíždí prstem po displeji, Kocour v botách zase připomíná spíš dobrodružnou počítačovou hru.