Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti překvapivě znejistěly i televizního vševěda

  13:43aktualizováno  13:43
Nejsmutnější okamžik týdne: skončil britský sitcom Jistě, pane premiére. Zmizela politická legrace a zůstala jen hluboce neveselá politika, což připomněl pořad Po sedmi letech. Žádný filmařský skvost, ale užitečný pohled, co jistí lidé hlásali tehdy a co dělají dnes. Čas je brutální scenárista: kdysi zapálenou Kláru Wernischovou našel jako zralou, vyrovnanou osobnost s nadhledem - a naopak na ministerském křesle zastihl mladíka, jenž své začátky popsal slovy "nehlásil jsem se na schůzích, čekal jsem, co se z toho vyvrbí".

Nejspolehlivější zůstává divadlo, pokud mu inscenátor dá, co jeho jest, a nesnaží se z dramatu v jednom pokoji uplést akční thriller jen kvůli jakési mlhavé modernizaci. To se naštěstí Simonovým Drobečkům z perníku nestalo: silný text a silné herectví zůstaly nedotčeny i navzdory hlasatelskému úvodu jako z povinné školní četby, jenž drama o zmarněných snech, sebeklamu a věčném škemrání o další šanci shrnul jako drama o škodlivosti alkoholu... Kdo hru nezná, nejspíš si rychle nalil a přepnul.

Nejpřekvapivější okamžiky přinesly děti. Nejprve dotazem, zda jsou Pokémoni savci, znejistily i televizního vševěda Vladimíra Železného: slyšet v pořadu Volejte řediteli odpověď "nevím" se stává tak zřídka, že leckomu mohlo zaskočit sousto sobotního oběda. A večer na ČT 2 v bloku věnovaném folkloru zahájily děti generačními anekdotami a říkánkami, které rázně zaplašily obavy ze starosvětské přehlídky odzemků a krojů. Kdo raději zíral na defilé lesklých kůží a kožených úsměvů v motorkářské estrádě na Nově, neví teď, že "skákal Klaus přes Bauhaus" či "Karel Gott šel na záchod, pustil si to do kalhot". Jenže do věci se vložili odborníci a usměrňovači tématu a slibný nápad vyprávět o "jiném" folkloru nakonec dovedli k juchání lidových vypravěčů či rozjímání pamětnických krajanských spolků.

Nejzáhadnější skladbu programu mají na Kavčích horách. Připusťme, že romanticky omšelého Černého korzára poskytuje ČT 1 jako věrnostní dárek těm, kdo neutíkají k telenovelám - aspoň jeden večer lidovějšího odškodnění za celý týden škrobených školení. Ale proč v sobotu za vítěze té nejkvalitnější hudby odměněné zlatými anděly zavěsí ČT Specialistu, paradoxně naopak nejhorší film roku "vyznamenaný" tehdy anticenou Zlatá malina? Možná si řekli, zlato jako zlato, hlavně že se třpytí.

Nejvtipnější chvilku týdne si užuž uzurpovala reklama na jakýsi šampon, v níž kupodivu nepohazují krasavice svou bohatou hřívou, nýbrž nesmělý mladík z polévky loví a zbožně si ukládá vlas své vyvolené, aby pak zjistil, že může stejně dobře patřit kučeravému kuchaři. Zdálo se, že tak rozkošný nápad žádná televize nepřebije - ale sponzoring ortopedické ságy Nemocnice na kraji města, kterého se ujala přiléhavě firma na výrobu kloubních náhrad, dává na frak všem bavičům světa.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Najdete na iDNES.cz