Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti překvapivě znejistěly i televizního vševěda

  13:43aktualizováno  13:43
Nejsmutnější okamžik týdne: skončil britský sitcom Jistě, pane premiére. Zmizela politická legrace a zůstala jen hluboce neveselá politika, což připomněl pořad Po sedmi letech. Žádný filmařský skvost, ale užitečný pohled, co jistí lidé hlásali tehdy a co dělají dnes. Čas je brutální scenárista: kdysi zapálenou Kláru Wernischovou našel jako zralou, vyrovnanou osobnost s nadhledem - a naopak na ministerském křesle zastihl mladíka, jenž své začátky popsal slovy "nehlásil jsem se na schůzích, čekal jsem, co se z toho vyvrbí".

Nejspolehlivější zůstává divadlo, pokud mu inscenátor dá, co jeho jest, a nesnaží se z dramatu v jednom pokoji uplést akční thriller jen kvůli jakési mlhavé modernizaci. To se naštěstí Simonovým Drobečkům z perníku nestalo: silný text a silné herectví zůstaly nedotčeny i navzdory hlasatelskému úvodu jako z povinné školní četby, jenž drama o zmarněných snech, sebeklamu a věčném škemrání o další šanci shrnul jako drama o škodlivosti alkoholu... Kdo hru nezná, nejspíš si rychle nalil a přepnul.

Nejpřekvapivější okamžiky přinesly děti. Nejprve dotazem, zda jsou Pokémoni savci, znejistily i televizního vševěda Vladimíra Železného: slyšet v pořadu Volejte řediteli odpověď "nevím" se stává tak zřídka, že leckomu mohlo zaskočit sousto sobotního oběda. A večer na ČT 2 v bloku věnovaném folkloru zahájily děti generačními anekdotami a říkánkami, které rázně zaplašily obavy ze starosvětské přehlídky odzemků a krojů. Kdo raději zíral na defilé lesklých kůží a kožených úsměvů v motorkářské estrádě na Nově, neví teď, že "skákal Klaus přes Bauhaus" či "Karel Gott šel na záchod, pustil si to do kalhot". Jenže do věci se vložili odborníci a usměrňovači tématu a slibný nápad vyprávět o "jiném" folkloru nakonec dovedli k juchání lidových vypravěčů či rozjímání pamětnických krajanských spolků.

Nejzáhadnější skladbu programu mají na Kavčích horách. Připusťme, že romanticky omšelého Černého korzára poskytuje ČT 1 jako věrnostní dárek těm, kdo neutíkají k telenovelám - aspoň jeden večer lidovějšího odškodnění za celý týden škrobených školení. Ale proč v sobotu za vítěze té nejkvalitnější hudby odměněné zlatými anděly zavěsí ČT Specialistu, paradoxně naopak nejhorší film roku "vyznamenaný" tehdy anticenou Zlatá malina? Možná si řekli, zlato jako zlato, hlavně že se třpytí.

Nejvtipnější chvilku týdne si užuž uzurpovala reklama na jakýsi šampon, v níž kupodivu nepohazují krasavice svou bohatou hřívou, nýbrž nesmělý mladík z polévky loví a zbožně si ukládá vlas své vyvolené, aby pak zjistil, že může stejně dobře patřit kučeravému kuchaři. Zdálo se, že tak rozkošný nápad žádná televize nepřebije - ale sponzoring ortopedické ságy Nemocnice na kraji města, kterého se ujala přiléhavě firma na výrobu kloubních náhrad, dává na frak všem bavičům světa.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz