Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti letos uspí jedenáct nových večerníčků

  14:18aktualizováno  14:18
Klan večerníčkových pohádek letos rozšíří řada novinek. Česká televize nabídne hned jedenáct premiérových sérií - deset animovaných a jednu "zvířátkovou".

Večerníček - Večerníček | foto: Česká televize

"Celkem budeme letos vysílat sedmadevadesát nových dílů večerníčkovských seriálů. Některé z nich jsou pokračováním již odvysílaných úspěšných řad," prozradila šéfdramaturgyně centra tvorby pro děti a mládež Kateřina Krejčí.

Premiérové večerníčky si mezi diváky nevedou špatně. Loni je sledovalo v průměru 700 tisíc diváků nad patnáct let a 154 tisíc dětí od čtyř do čtrnácti let. Nejlépe si vedl seriál Madla a Ťap, kvůli kterému před obrazovku usedlo 907 tisíc dospělých a 154 tisíc dětí.

V průměru si večerní pohádkovou desetiminutovku během minulého roku nenechalo ujít 579 tisíc diváků nad patnáct let, dětí v rozmezí 4-14 let pak k večerníčku usedalo průměrně 129 tisíc.

Krysáci, Kanafásek, Gogo a Figi
Z Večerníčku KrysáciPrvní novinka na obrazovkách veřejnoprávní televize běží už od začátku roku. Krysáci, třináct dobrodružných loutkových příběhů dvou krysích přátel z odlehlého kouta téměř zapomenuté vizovické skládky s hlasy Bolka Polívky a Jiřího Pechy, vznikli ve Zlínských ateliérech.

Následovat budou reprízy seriálu O Kanafáskovi doplněné o šest nových epizod. Stejného počtu nových dílů se dočkají i na festivalech vyznamenané Čarodějné pohádky natočené na námět spisovatele a pohádkáře J. Š. Kubína.

Z Večerníčku Gogo a FigiNovinkou jsou i Gogo a Figi, příběhy dvou nerozlučných ptačích přátel, plné jemného humoru, ale i nečekaných zvratů a komických gagů. Prvních sedm dílů z chystaných třinácti uvede Česká televize v březnu.

Mluví Dušek, Hrzánová, Lábus
Hajadla, tedy lesní skřítky Krišpína, Silvestra, Vendelína, Barnabáše, myšku Elišku a celou plejádu zvířátek už dětští diváci také znají. Nových šest dílů seriálu podle Pohádek lesního ticha Marie Kubátové je do vysílání připraveno na konec srpna, hned po reprízách první řady.

Z Večerníčku O Kanafáskovi IIMezi herci, kteří novým postavičkám propůjčili své hlasy, jsou jména jako Jaroslav Dušek, který namluvil nezbednou peřinu Kanafáska, Čarodějné pohádky vypráví Bára Hrzánová, Gogo a Figi jsou beze slov a za Hajadla mluví Naďa Konvalinková, Jiří Lábus a Ota Jirák.

"Zvolit správný hlas pro animovaný seriál je složité  – a namlouvání jednotlivých dílů je neobyčejně důležitý krok při realizaci, neboť podle tempa, zabarvení a emocí hereckého hlasového projevu pak pracuje animátorský tým," vysvětlila Krejčí.

Další novinky na podzim
Nápor premiérových titulů je připraven na podzimní měsíce a konec roku. Naplánována je druhá série příběhů Doktora Animo, sedmidílná premiéra seriálu Princezna z kloboukových hor a třináctidílný Čaroděj z nafukovacího stromu.

Zatímco během roku se budou novinky střídat s reprízami, v prosinci přijdou jen samé premiéry. Nejdříve se děti třináctkrát podívají do Ježčí rodinky, pak do Chaloupky na vršku a rok zakončí v sedmi epizodách Malý král.

Dramaturgie ovšem nezapomněla na prověřenou klasiku; nachystány jsou reprízy seriálů O klukovi z plakátu a O makové panence, dojde i na Příběhy včelích medvídků, Dášeňku nebo Broučky.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz