Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti letos uspí jedenáct nových večerníčků

  14:18aktualizováno  14:18
Klan večerníčkových pohádek letos rozšíří řada novinek. Česká televize nabídne hned jedenáct premiérových sérií - deset animovaných a jednu "zvířátkovou".

Večerníček - Večerníček | foto: Česká televize

"Celkem budeme letos vysílat sedmadevadesát nových dílů večerníčkovských seriálů. Některé z nich jsou pokračováním již odvysílaných úspěšných řad," prozradila šéfdramaturgyně centra tvorby pro děti a mládež Kateřina Krejčí.

Premiérové večerníčky si mezi diváky nevedou špatně. Loni je sledovalo v průměru 700 tisíc diváků nad patnáct let a 154 tisíc dětí od čtyř do čtrnácti let. Nejlépe si vedl seriál Madla a Ťap, kvůli kterému před obrazovku usedlo 907 tisíc dospělých a 154 tisíc dětí.

V průměru si večerní pohádkovou desetiminutovku během minulého roku nenechalo ujít 579 tisíc diváků nad patnáct let, dětí v rozmezí 4-14 let pak k večerníčku usedalo průměrně 129 tisíc.

Krysáci, Kanafásek, Gogo a Figi
Z Večerníčku KrysáciPrvní novinka na obrazovkách veřejnoprávní televize běží už od začátku roku. Krysáci, třináct dobrodružných loutkových příběhů dvou krysích přátel z odlehlého kouta téměř zapomenuté vizovické skládky s hlasy Bolka Polívky a Jiřího Pechy, vznikli ve Zlínských ateliérech.

Následovat budou reprízy seriálu O Kanafáskovi doplněné o šest nových epizod. Stejného počtu nových dílů se dočkají i na festivalech vyznamenané Čarodějné pohádky natočené na námět spisovatele a pohádkáře J. Š. Kubína.

Z Večerníčku Gogo a FigiNovinkou jsou i Gogo a Figi, příběhy dvou nerozlučných ptačích přátel, plné jemného humoru, ale i nečekaných zvratů a komických gagů. Prvních sedm dílů z chystaných třinácti uvede Česká televize v březnu.

Mluví Dušek, Hrzánová, Lábus
Hajadla, tedy lesní skřítky Krišpína, Silvestra, Vendelína, Barnabáše, myšku Elišku a celou plejádu zvířátek už dětští diváci také znají. Nových šest dílů seriálu podle Pohádek lesního ticha Marie Kubátové je do vysílání připraveno na konec srpna, hned po reprízách první řady.

Z Večerníčku O Kanafáskovi IIMezi herci, kteří novým postavičkám propůjčili své hlasy, jsou jména jako Jaroslav Dušek, který namluvil nezbednou peřinu Kanafáska, Čarodějné pohádky vypráví Bára Hrzánová, Gogo a Figi jsou beze slov a za Hajadla mluví Naďa Konvalinková, Jiří Lábus a Ota Jirák.

"Zvolit správný hlas pro animovaný seriál je složité  – a namlouvání jednotlivých dílů je neobyčejně důležitý krok při realizaci, neboť podle tempa, zabarvení a emocí hereckého hlasového projevu pak pracuje animátorský tým," vysvětlila Krejčí.

Další novinky na podzim
Nápor premiérových titulů je připraven na podzimní měsíce a konec roku. Naplánována je druhá série příběhů Doktora Animo, sedmidílná premiéra seriálu Princezna z kloboukových hor a třináctidílný Čaroděj z nafukovacího stromu.

Zatímco během roku se budou novinky střídat s reprízami, v prosinci přijdou jen samé premiéry. Nejdříve se děti třináctkrát podívají do Ježčí rodinky, pak do Chaloupky na vršku a rok zakončí v sedmi epizodách Malý král.

Dramaturgie ovšem nezapomněla na prověřenou klasiku; nachystány jsou reprízy seriálů O klukovi z plakátu a O makové panence, dojde i na Příběhy včelích medvídků, Dášeňku nebo Broučky.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Najdete na iDNES.cz