Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti a sci-fi mají k sobě blízko

  10:34aktualizováno  10:34
Představa, že vědeckofantastický žánr zajímá pouze výlučnou skupinu dospělých technokratů, dávno neplatí. Svět sci-fi se zalidnil dětmi, a naopak děti jej přijaly za vlastní. Ten první příklad nejnověji dokládá Spielbergův film A. I. - Umělá inteligence, druhý Rodriguezův snímek Spy Kids. V obou vystupují děti i roboti - první dojímá spíše rodiče, druhý pobaví jejich potomky. Ani v jednom neteče krev, ani v jednom není nad lásku rodiny.

Sci-fi a humanita
Snímek A. I. - Umělá inteligence byl inspirován povídkou proslulého amerického spisovatele sci-fi Briana Aldisse a při cestě na plátno si jej předali z ruky do ruky dva z králů tohoto žánru, Stanley Kubrick a Steven Spielberg. Právě s jejich jmény spojuje Ivan Adamovič v Encyklopedii fantastického filmu dvě zlomové dekády sci-fi: rok 1968, kdy Kubrick natočil film 2001: Vesmírná odysea, a rok 1977, kdy Spielberg uvedl Blízká setkání třetího druhu. Nehledě na trikovou stránku jeden přinesl rozměr filozofický, druhý romanticko-emocionální "pro celou rodinu". A začala se odvíjet nová éra charakterizovaná "pocitem údivu a vzrušením, jež prožívá každý kluk, když listuje kresleným seriálem o supermanech a mezihvězdných bitvách".

Informace o filmu
A.I. Umělá inteligence

Informace o filmu
Spy Kids

Už v osmdesátých letech se Kubrick svému příteli Spielbergovi, jenž děti do říše sci-fi uvedl v E. T. - Mimozemšťanovi, svěřil s touhou natočit A. I. - příběh o umělém chlapci. "Myslím, že to byla ta úžasná směs sci-fi a humanity, která mě donutila závidět Kubrickovi, že něco podobného může vyprávět. A později, když zemřel, mě donutila odvyprávět ten příběh pro něho," vyznal se Spielberg. A. I. - Umělá inteligence líčí osud malého robota, kterého rodiče adoptují náhradou za svého vlastního umírajícího syna. Ten se však uzdraví a mechanický chlapec nemá svou uměle "naprogramovanou" lásku komu dát.

Kdo je kdo v říši fantazie

Stanley Kubrick: K třináctinám dostal od otce fotoaparát a od té doby hleděl na svět hledáčkem kamery. Producent Jan Harlan tvrdí, že to byl člověk velmi pracovitý. Měl smysl pro černý humor, pro rodinu, miloval svůj britský dům i americký sport. Nerad cestoval, rychle se rozčilil a rychle usmiřoval. Bral na sebe vždy plnou odpovědnost a poslední dny života strávil v milované střižně. "Lidé si jen namlouvají, že své činy řídí intelektem," říkával. Sám prý zastával názor, že vítězí pošetilost emocí. Neomlouval to, ale zajímalo ho, jak nás emoce ovládají a jak je krotíme.
Steven Spielberg: První nositel ceny Stanleyho Kubricka jako dítě rád strašil kamarády u táboráku, ale nejvíc se pak ve stanu bál sám. Když mu otec chtěl zabavit věčně rozbité vláčky, jejich srážku si natočil. Tak zjistil, že "film nese beztrestnost, něco provedete, a nic se vám nestane". Scénář Čelistí původně považoval za zubařský příběh a z toho, že model žraloka příliš nefungoval, si vyvodil, že náznak je napínavější než názornost. Považuje stále za zázrak, když nápad z kousku papíru vidí na plátně. "Až mě unaví vyprávět příběhy veřejně, budu vyprávět na odpočinku, soukromě, pro radost," říká.
Robert Rodriguez: Vyrůstal s devíti sourozenci, které ve svých raných začátcích využíval jako herce či pomocníky při filmování. Dodnes prý pracuje velmi levně a velmi rychle; řadu profesí zastane sám a střihá doma v garáži. Při vyučování si kreslil a "animoval" roztodivné postavičky, na svůj první snímek El Mariachi si vydělal jako pokusný pacient - nechal na sobě testovat nový lék. Film Spy Kids je prý odvozen od jeho prvních krátkých snímků. Herec Antonio Banderas v něm vidí směs "gotiky a architekta Gaudího" a míní, že "takhle podporovat fantazii je největší tajemství filmů pro děti.
Dosavadní reakce ve světě i těch, kdo snímek viděli v Česku, ukazují, že A. I. - Umělá inteligence vyvolává buď nadšení, nebo odmítnutí. Nic mezi tím.

Rodriguez: Malí špioni
Fantazii stejně bohatou, ač jiného druhu, má Robert Rodriguez, tvůrce Desperada a spolupracovník Tarantinův. Jestliže Kubrick se Spielbergem vtiskli robotovi lidský cit, pak Rodriguez v komedii Spy Kids naopak líčí dětské roboty záměrně naprogramované na zlo, jež mohou porazit zase jen děti - syn a dcera bývalých špičkových agentů, kteří ovšem v roli rodičů poněkud vyšli ze cviku a novou akci zpackají.

V úloze bondovského tatínka se představí Antonio Banderas, nicméně špionská rodina skvělé sci-fi protějšky v dětech-robotech a v mutantech, které šílený zloduch stvořil ze světových agentů a poslal do televizní show pro děti. Tyhle "Jůheláky" střeží roboti v podobě obřích palců, které Rodriguez vymyslel už ve dvanácti letech a vyhrál s nimi výtvarnou soutěž. "Původně to byly velké palce ve fotbalových dresech, které si kopají s oční bulvou," vzpomíná, "ale na plátně jsem se jich polekal."

Herci tvrdí, že Rodriguez je velké dítě, takže mu ani nedokázali říkat pane režisére. A zahraniční kritikové vesměs jásali, že vytvořil svět fantazie bez drsného násilí - vhodný pro děti, a přitom zábavný i pro dospělé.

Fotografie z filmu A.I. - Umělá inteligence.

Fotografie z filmu A.I. - Umělá inteligence.

Fotografie z filmu A.I. - Umělá inteligence.

Fotografie z filmu A.I. - Umělá inteligence.

Fotografie z filmu A.I. - Umělá inteligence.

Fotografie z filmu A.I. - Umělá inteligence.

Fotografie z filmu A.I. - Umělá inteligence.

Fotografie z filmu A.I. - Umělá inteligence.

Fotografie z filmu A.I. - Umělá inteligence.

Fotografie z filmu A.I. - Umělá inteligence.

Fotografie z filmu Spy Kids.

Fotografie z filmu Spy Kids.

Fotografie z filmu Spy Kids.

Fotografie z filmu Spy Kids.

Fotografie z filmu Spy Kids.

Fotografie z filmu Spy Kids.

Fotografie z filmu Spy Kids.

Fotografie z filmu Spy Kids.

Fotografie z filmu Spy Kids.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz