Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dětem v kině Vánoce zpříjemní Sobík Niko, dospělí vyrazí za filmovými rodiči

  10:27aktualizováno  10:27
Sváteční naladění slibují na příští víkend dva přírůstky v kinech, animovaný Sobík Niko a hraná romantická komedie Čtvery Vánoce.

Animovaný SObík Niko je jedním z vánočních filmových tipů. | foto: HCE

Na psychologické drama nebo válečný thriller nemá většina diváků o Vánocích náladu. Proto do kin ve čtvrtek vstoupí dvě novinky natočené přímo pro sváteční příležitost.

Rekordy pro Finsko

Z filmu Sobík NikoRodinný animovaný příběh Sobík Niko se obrací hlavně k dětem, ačkoli může zajímat i rodiče – už proto, že na téma Santa Claus přisuzované vesměs Hollywoodu tentokrát vsadily čtyři evropské země, Finsko, Dánsko, Německo a Irsko.

Z jejich koprodukce se zrodila dobrodružná pohádka o malém sobíkovi Nikovi, jenž věří, že jeho otec patří do světoznámé sobí letky Santy Clause. Chtěl by se naučit létat stejně skvěle jako tatínek, kterého nikdy neviděl, jenže dospělí z rodného stáda pro něj nemají pochopení a malí vrstevníci se mu smějí.

TRAILER K FILMU SOBÍK NIKO

Nikdo nevěří, že Nikův otec je hvězdou mezinárodního věhlasu, pouze jediný sobíkův kamarád: nešikovná veverka Julius. Když Niko poruší zákazy a svým tajným leteckým tréninkem přivede na stopu hladové vlky, takže všechna zvířata musí vyhledat nový úkryt, cítí sobík vinu, opustí matku i celé stádo a jen s Juliem se vydá na cestu daleko na sever za svým legendárním otcem.

Z filmu Sobík NikoSobík Niko vyhrál mimo jiné cenu diváků na dětském festivalu v Amsterdamu a pro Finsko, jež se na něm podílelo, získal hned dvě historická prvenství: coby tamní dosud nejdražší a v zahraničí nejžádanější film – prodal se už do stovky zemí.

Vznikl nejprve v anglické verzi, kterou namluvili irští herci; pak následovaly další dabingy, nejnověji i český.

Příliš mnoho rodičů

Pro dospělé je určena romantická komedie Čtvery Vánoce, které vévodí oscarová herečka Reese Witherspoonová a populární hrdina snímku Nesvatbovi Vince Vaughn. Představují partnerskou dvojici, která si zatím pochvaluje dokonale šťastné moderní soužití: bez úředního sňatku, bez dětí, bez povinností či závazků.

Z filmu Čtvery VánoceJenomže milenecká idyla vezme zasvé, jakmile se přiblíží Vánoce. Podle tradice totiž každý z nich navštěvuje o svátcích své rodiče, a to nadvakrát, protože v obou případech jsou otec a matka rozvedeni. Když se tedy dohodnou, že tentokrát pojedou společně, znamená to celkem čtyři vánoční rodinné rituály.

Navíc v nich nefigurují pouze jeho otec, její otec, jeho matka a její matka, ale také noví partneři všech čtyř rodičů, jakož i další vyvdané a vyženěné příbuzenstvo, o dětech nemluvě. A tváří v tvář téhle obří pospolitosti se začne názor hrdinů na manželství měnit.

TRAILER K FILMU ČTVERY VÁNOCE

Komedie Čtvery Vánoce stála při svém startu v severoamerických kinech o Dni díkůvzdání v čele žebříčku tržeb. Bylo to příjemné zadostiučinění zejména pro režiséra Setha Gordona, který se octl poprvé na nevyzkoušené půdě. Zprvu točil krátké komedie, hlavně se však proslavil jako autor dokumentů, které pořídil ze svých výprav do africké divočiny.

Tvrdí, že tehdy i nyní ve své celovečerní prvotině sledoval stejné téma: identitu. "Dalo by se shrnout slovy – Kdo jsem a kým se snažím být," řekl režisér, který se nyní chystá na vážnější látku. V dramatu, jehož název převzal z písně Paula Simona The Only Living Boy In New York, bude vyprávět o mladém absolventovi vysoké školy, který přichází do velkoměsta a poznává otcovu milenku.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Najdete na iDNES.cz