Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dětem v kině Vánoce zpříjemní Sobík Niko, dospělí vyrazí za filmovými rodiči

  10:27aktualizováno  10:27
Sváteční naladění slibují na příští víkend dva přírůstky v kinech, animovaný Sobík Niko a hraná romantická komedie Čtvery Vánoce.

Animovaný SObík Niko je jedním z vánočních filmových tipů. | foto: HCE

Na psychologické drama nebo válečný thriller nemá většina diváků o Vánocích náladu. Proto do kin ve čtvrtek vstoupí dvě novinky natočené přímo pro sváteční příležitost.

Rekordy pro Finsko

Z filmu Sobík NikoRodinný animovaný příběh Sobík Niko se obrací hlavně k dětem, ačkoli může zajímat i rodiče – už proto, že na téma Santa Claus přisuzované vesměs Hollywoodu tentokrát vsadily čtyři evropské země, Finsko, Dánsko, Německo a Irsko.

Z jejich koprodukce se zrodila dobrodružná pohádka o malém sobíkovi Nikovi, jenž věří, že jeho otec patří do světoznámé sobí letky Santy Clause. Chtěl by se naučit létat stejně skvěle jako tatínek, kterého nikdy neviděl, jenže dospělí z rodného stáda pro něj nemají pochopení a malí vrstevníci se mu smějí.

TRAILER K FILMU SOBÍK NIKO

Nikdo nevěří, že Nikův otec je hvězdou mezinárodního věhlasu, pouze jediný sobíkův kamarád: nešikovná veverka Julius. Když Niko poruší zákazy a svým tajným leteckým tréninkem přivede na stopu hladové vlky, takže všechna zvířata musí vyhledat nový úkryt, cítí sobík vinu, opustí matku i celé stádo a jen s Juliem se vydá na cestu daleko na sever za svým legendárním otcem.

Z filmu Sobík NikoSobík Niko vyhrál mimo jiné cenu diváků na dětském festivalu v Amsterdamu a pro Finsko, jež se na něm podílelo, získal hned dvě historická prvenství: coby tamní dosud nejdražší a v zahraničí nejžádanější film – prodal se už do stovky zemí.

Vznikl nejprve v anglické verzi, kterou namluvili irští herci; pak následovaly další dabingy, nejnověji i český.

Příliš mnoho rodičů

Pro dospělé je určena romantická komedie Čtvery Vánoce, které vévodí oscarová herečka Reese Witherspoonová a populární hrdina snímku Nesvatbovi Vince Vaughn. Představují partnerskou dvojici, která si zatím pochvaluje dokonale šťastné moderní soužití: bez úředního sňatku, bez dětí, bez povinností či závazků.

Z filmu Čtvery VánoceJenomže milenecká idyla vezme zasvé, jakmile se přiblíží Vánoce. Podle tradice totiž každý z nich navštěvuje o svátcích své rodiče, a to nadvakrát, protože v obou případech jsou otec a matka rozvedeni. Když se tedy dohodnou, že tentokrát pojedou společně, znamená to celkem čtyři vánoční rodinné rituály.

Navíc v nich nefigurují pouze jeho otec, její otec, jeho matka a její matka, ale také noví partneři všech čtyř rodičů, jakož i další vyvdané a vyženěné příbuzenstvo, o dětech nemluvě. A tváří v tvář téhle obří pospolitosti se začne názor hrdinů na manželství měnit.

TRAILER K FILMU ČTVERY VÁNOCE

Komedie Čtvery Vánoce stála při svém startu v severoamerických kinech o Dni díkůvzdání v čele žebříčku tržeb. Bylo to příjemné zadostiučinění zejména pro režiséra Setha Gordona, který se octl poprvé na nevyzkoušené půdě. Zprvu točil krátké komedie, hlavně se však proslavil jako autor dokumentů, které pořídil ze svých výprav do africké divočiny.

Tvrdí, že tehdy i nyní ve své celovečerní prvotině sledoval stejné téma: identitu. "Dalo by se shrnout slovy – Kdo jsem a kým se snažím být," řekl režisér, který se nyní chystá na vážnější látku. V dramatu, jehož název převzal z písně Paula Simona The Only Living Boy In New York, bude vyprávět o mladém absolventovi vysoké školy, který přichází do velkoměsta a poznává otcovu milenku.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Najdete na iDNES.cz