Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Detektiv Pavel Liška bude nahánět Jana Třísku

  5:54aktualizováno  5:54
V novém televizním filmu Setkání v Praze, s vraždou se Pavel Liška v roli detektiva setká s Ivou Janžurovou a narazí i na Jana Třísku či Jiřího Menzela.

Natáčení filmu Setkání v Praze, s vraždou - Pavel Liška - Praha (16. června 2008) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Od rána pršelo. A od rána Jan Tříska vyběhl schody z nábřeží na pražský Jiráskův most nesčetněkrát. S deštníkem i bez, pomalu, rychle, podle pokynů z vysílačky - zatímco z okna kotvící lodi ho sledovala kamera. A také herečtí kolegové Pavel Liška a Iva Janžurová.

Natáíčení filmu Setkání v Praze, s vraždou - Iva Janžurová"Tříska hraje muže, který se mé hrdince záhadně zjevuje. Ale i ona nese napětí, tajemství, něco skrývá, něco zamotá... třeba je taky podezřelá. Říkala jsem si už, jestli by neměla vypadat víc jako vrah - podle anglické školy by určitě nebyla úplně nevinná," mlží herečka.

Víc prozradit nesmí: točí se detektivka. Nese název Setkání v Praze, s vraždou, pro ČT ji podle stejnojmenného románu Zdeny Salivarové a Josefa Škvoreckého a scénáře Josefa Eismanna režíruje Jitka Němcová a kromě jednoho podivného úmrtí zkoumá trest za zločiny komunismu.

Smrt bývalého bachaře
Janžurové hrdinka jménem Anka se vrátí do Prahy po sedmadvaceti letech exilu v Kanadě. "Naplno si to užívá, už v letadle dojetím brečí," prozrazuje režisérka. Provází ji dospělá dcera v podání Báry Štěpánové s přítelkyněmi ze saxofonového kvintetu, které mají v Praze vystupovat - Štěpánová už prý hru na nástroj větší než ona sama pilně cvičí.

Na koncertu saxofonistek se objeví Lucie Vondráčková v roli studentky a Liška coby kriminalista s doktorátem práv. Ukáže se, že studentčin dědeček byl správcem zámku Ančiny rodiny; Anka znala i studentčina tatínka, jejž představuje Jiří Menzel. A právě Menzel, Tříska, Pavel Landovský a Jan Kašpar ztělesnili partu dávných kamarádů, kteří zažili komunistický lágr a nyní se scházejí na vltavském hausbótu.

Natáíčení filmu Setkání v Praze, s vraždou - režisérka Jitka NěmcováV hledáčku kriminalistů se octnou ve chvíli, kdy je nalezen mrtvý někdejší dozorce a mučitel politických vězňů; vypadá to sice na sebevraždu, ale Liškově detektivovi se to nezdá. Vyšetřuje, zda bachařova smrt souvisí s jeho minulými či současnými činy, a také uvažuje o právu na odplatu a hranicích spravedlnosti.

"Svým dilematem nad otázkou viny je pro mě zajímavý," říká Liška o prvním strážci zákona ve své herecké dráze. Jaký typ detektiva to je - inspektor Columbo? "Jeho styl mi navrhovali, ale nechci stvořit paskvil. Navíc můj hrdina postupně zjistí, že se na tuhle práci moc nehodí," vykládá Liška, proč hraje "prostě policajta". Jen jedno je mu trochu líto: že nemá ve scénáři akční scény. "Těšil jsem se na honičky a bouchačku v podpaží," stěžuje si vesele, ale režisérka mu slibuje, že si "akce" užije dost v milostných scénách.

Z krimi do Bouře
Také pro Třísku znamená Setkání v Praze, s vraždou svého druhu premiéru. Poprvé v životě totiž točí pro televizi. "Ale rozdíl v tom nevidím, ať dělám film pro kino nebo obrazovku," říká Tříska. Postava obestřená tajemnem ho baví, scénář prý nezapře, že "Škvorecký je na detektivky machr", takže herec nabídku přijal i přes napjatý divadelní program.

Natáíčení filmu Setkání v Praze, s vraždou - Jan Tříska"Přišla zrovna při zkouškách Havlova Odcházení - a teď zase běžím na oprašovací zkoušku Bouře, kterou opět hraji na Letních shakespearovských slavnostech," loučí se Tříska. Režisérčino "Děkuji" mu patří nejen za práci před kamerou, ale i za víkend, kdy z vlastní iniciativy probíral text s Landovským.

V lodní restauraci osiří Janžurová s Liškou. Detektiv si chce o případu popovídat s osobou "zvenku", ale ta mu vysvětluje, že tak docela nezaujatá není, protože řadu aktérů zná. Konverzační scéna obsahuje spoustu slov. "Jindy říkávám, že je škoda škrtat, ale tady už pomalu přemýšlím, co by šlo vypustit," žertuje herečka, přičemž předvádí předepsaný "nesnesitelný smích" své hrdinky.

"Je takzvaně vysmátá, ale ve skutečnosti používá smích místo pláče," míní Janžurová. Obecně soudí, že detektivka má být poctivá a nesmí diváka svádět z cesty, ale to si prý musí ohlídat režisérka. Má na to čas až do začátku července. Kromě Prahy a okolí se bude točit v obcích Mařenice a Holovousy a další role dostanou Jaroslava Adamová, Jitka Smutná či Eva Salzmannová.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Najdete na iDNES.cz