Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Detektiv Klubíčko před Vánoci rozmotá případ devatenácti klavírů

  17:14aktualizováno  17:14
Na předvánoční neděli 21. prosince přichystala Česká televize další detektivku s ústřední postavou detektiva Klubíčka. V příběhu Devatenáct klavírů se do role opět vrátil Miroslav Donutil.

Z filmu Devatenáct klavírů - Režie: Dušan Klein | foto: © Pavla Černá

"Je to výzva hrát postavu, kterou hrál v minulosti třeba Jindřich Plachta. Navíc spisovatel Emil Vachek Klubíčka nijak nepopsal. Charakterizoval ho pouze tím, že šije v předním pražském krejčovství a pije pět káv denně," říká Donutil, který měl roli jistou už od samého začátku - nikoho jiného si prý režisér Dušan Klein jako Klubíčka neuměl představit.

Herec tak dostal možnost si charakter postavy "vymodelovat". "Klubíčko vzbuzuje lehký úsměv, možná až úsměšek u nadřízených, někdy dokonce u podezřelých, ale je to pro ně většinou osudové. Navíc je to vlk samotář, který ztrácí čas u krbu s koňakem a dýmkou," popisuje Donutil.

Z filmu Devatenáct klavírůVraždy, klavíry, svastiky

V nejnovějším filmu dostává Klubíčko na starost vyšetřování vraždy významného německého skladatele spáchané ve vyhlášeném karlovarském hotelu. Jenže doba českým kriminalistům nepřeje - je těsně před Mnichovem, v lázních řádí henleinovci a mezi lázeňskými hosty pochodují členové Hitlerjugend mávající svastikami.

Klubíčko, který vždy "nasazením do akce" vzbudí pozornost, tak za sebe musí vyslat diskrétního inspektora Veverku. Ten nejen že si v lázních léčí žlučové kameny, ale zároveň vydatně pomáhá místnímu inspektoru Tykačovi.

Vyšetřování případu pak nabere nečekaný spád - nejde totiž ani tak o vraždu, jako o zničený klavír značky Orfeus, na kterém německý skladatel komponoval. Brzy se totiž najde další klavír od stejného výrobce. A stejně zdevastovaný.

Pozornost na (v dobrém slova smyslu) poctivé televizní detektivce s puncem Kleinova staromilského režijního rukopisu budí mimořádně silné herecké obsazení. Vedle Donutila se totiž objeví celá řada současných předních herců.

Z filmu Devatenáct klavírů

V roli Veverky se objeví Radek Holub, postavu Tykače tvůrci svěřili Ondřeji Vetchému. Ve vedlejších - a jak už to v detektivkách bývá, velmi podstatných - rolích pak diváci poznají Mariána Labudu, Moniku Hilmerovou či Kláru Issovou.

S autorem tváří v tvář

Klein, který se nikdy netajil faktem, že je zvyklý vždy spolupracovat se silnou hereckou sestavou, si na Klubíčka myslel už v době, kdy pracoval na slavných Básnících. Když už se k vytouženému materiálu dostal, rád by v započaté práci pokračoval.

Z filmu Devatenáct klavírů"Když se nám podaří získat práva na postavu detektiva Klubíčka a někdo ze současných tvůrců napíše dobrý scénář, rádi budeme pokračovat," svěřil se Klein.

Režisér uvedl už loni televizní detektivku podle Emila Vachka Muž a stín. Prvním zfilmovaným příběhem s ústřední postavou detektiva Klubíčka pak byla před třemi lety Zlá minuta v režii Pavla Kačírka.

Režisér, známý především jako autor pentalogie o "Básnících", měl možnost se s Vachkem setkat i osobně. "Poznal jsem ho ve dvanácti letech, když jsem ještě jako dítě bydlel u režiséra Weisse. Hrál jsem v jeho filmu a Vachek tam chodíval na návštěvu. Pak se mi vytratil z mysli, ale zůstaly po něm knížky, které jsem rád četl," vzpomíná režisér.

Po čase se mu podařilo získat autorská práva na knížku Žil jsem s cizinkou, podle které pak natočil televizní film s Viktorem Preissem a Vilmou Cibulkovou. Tehdy vznikl i nápad udělat inspektora Klubíčka. "Jak vidíte, dávná láska z mládí přetrvala, došla však naplnění až nyní," dodává Klein.

KDO JE DETEKTIV KLUBÍČKO?

Emil Vachek je tvůrcem prvního ryze českého detektiva v naší literatuře. Je jím inspektor, posléze komisař a nakonec šéf bezpečnostního oddělení Klubíčko, který se poprvé objevil roku 1928 v románu Tajemství obrazárny. Klubíčko je starý mládenec a samotář, moudrý a zkušený muž, znalec starých noblesních mravů. Potrpí si na dobré oblečení, kouří dýmku a drahé doutníky, pije kvalitní koňak, je milovníkem dobré kávy a bibliofilií, má však také smysl pro humor a bystrý analytický rozum, který mu umožňuje řešit kriminální případy s lehkostí a bravurností. Je vždy víc osobností než pouhým strojem na myšlení, své povolání provozuje spíše jako umění než jako řemeslo.

Zdroj: Wikipedia
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz