Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Detektiv Klubíčko před Vánoci rozmotá případ devatenácti klavírů

  17:14aktualizováno  17:14
Na předvánoční neděli 21. prosince přichystala Česká televize další detektivku s ústřední postavou detektiva Klubíčka. V příběhu Devatenáct klavírů se do role opět vrátil Miroslav Donutil.

Z filmu Devatenáct klavírů - Režie: Dušan Klein | foto: © Pavla Černá

"Je to výzva hrát postavu, kterou hrál v minulosti třeba Jindřich Plachta. Navíc spisovatel Emil Vachek Klubíčka nijak nepopsal. Charakterizoval ho pouze tím, že šije v předním pražském krejčovství a pije pět káv denně," říká Donutil, který měl roli jistou už od samého začátku - nikoho jiného si prý režisér Dušan Klein jako Klubíčka neuměl představit.

Herec tak dostal možnost si charakter postavy "vymodelovat". "Klubíčko vzbuzuje lehký úsměv, možná až úsměšek u nadřízených, někdy dokonce u podezřelých, ale je to pro ně většinou osudové. Navíc je to vlk samotář, který ztrácí čas u krbu s koňakem a dýmkou," popisuje Donutil.

Z filmu Devatenáct klavírůVraždy, klavíry, svastiky

V nejnovějším filmu dostává Klubíčko na starost vyšetřování vraždy významného německého skladatele spáchané ve vyhlášeném karlovarském hotelu. Jenže doba českým kriminalistům nepřeje - je těsně před Mnichovem, v lázních řádí henleinovci a mezi lázeňskými hosty pochodují členové Hitlerjugend mávající svastikami.

Klubíčko, který vždy "nasazením do akce" vzbudí pozornost, tak za sebe musí vyslat diskrétního inspektora Veverku. Ten nejen že si v lázních léčí žlučové kameny, ale zároveň vydatně pomáhá místnímu inspektoru Tykačovi.

Vyšetřování případu pak nabere nečekaný spád - nejde totiž ani tak o vraždu, jako o zničený klavír značky Orfeus, na kterém německý skladatel komponoval. Brzy se totiž najde další klavír od stejného výrobce. A stejně zdevastovaný.

Pozornost na (v dobrém slova smyslu) poctivé televizní detektivce s puncem Kleinova staromilského režijního rukopisu budí mimořádně silné herecké obsazení. Vedle Donutila se totiž objeví celá řada současných předních herců.

Z filmu Devatenáct klavírů

V roli Veverky se objeví Radek Holub, postavu Tykače tvůrci svěřili Ondřeji Vetchému. Ve vedlejších - a jak už to v detektivkách bývá, velmi podstatných - rolích pak diváci poznají Mariána Labudu, Moniku Hilmerovou či Kláru Issovou.

S autorem tváří v tvář

Klein, který se nikdy netajil faktem, že je zvyklý vždy spolupracovat se silnou hereckou sestavou, si na Klubíčka myslel už v době, kdy pracoval na slavných Básnících. Když už se k vytouženému materiálu dostal, rád by v započaté práci pokračoval.

Z filmu Devatenáct klavírů"Když se nám podaří získat práva na postavu detektiva Klubíčka a někdo ze současných tvůrců napíše dobrý scénář, rádi budeme pokračovat," svěřil se Klein.

Režisér uvedl už loni televizní detektivku podle Emila Vachka Muž a stín. Prvním zfilmovaným příběhem s ústřední postavou detektiva Klubíčka pak byla před třemi lety Zlá minuta v režii Pavla Kačírka.

Režisér, známý především jako autor pentalogie o "Básnících", měl možnost se s Vachkem setkat i osobně. "Poznal jsem ho ve dvanácti letech, když jsem ještě jako dítě bydlel u režiséra Weisse. Hrál jsem v jeho filmu a Vachek tam chodíval na návštěvu. Pak se mi vytratil z mysli, ale zůstaly po něm knížky, které jsem rád četl," vzpomíná režisér.

Po čase se mu podařilo získat autorská práva na knížku Žil jsem s cizinkou, podle které pak natočil televizní film s Viktorem Preissem a Vilmou Cibulkovou. Tehdy vznikl i nápad udělat inspektora Klubíčka. "Jak vidíte, dávná láska z mládí přetrvala, došla však naplnění až nyní," dodává Klein.

KDO JE DETEKTIV KLUBÍČKO?

Emil Vachek je tvůrcem prvního ryze českého detektiva v naší literatuře. Je jím inspektor, posléze komisař a nakonec šéf bezpečnostního oddělení Klubíčko, který se poprvé objevil roku 1928 v románu Tajemství obrazárny. Klubíčko je starý mládenec a samotář, moudrý a zkušený muž, znalec starých noblesních mravů. Potrpí si na dobré oblečení, kouří dýmku a drahé doutníky, pije kvalitní koňak, je milovníkem dobré kávy a bibliofilií, má však také smysl pro humor a bystrý analytický rozum, který mu umožňuje řešit kriminální případy s lehkostí a bravurností. Je vždy víc osobností než pouhým strojem na myšlení, své povolání provozuje spíše jako umění než jako řemeslo.

Zdroj: Wikipedia
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Válka je válka. A tohle válka opravdu je, tvrdí Foxtrot

Z filmu Foxtrot

Velkou cenu poroty z Benátek a osm cen izraelské filmové akademie získal Foxtrot, který do našich kin dorazí 12. dubna....

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

Najdete na iDNES.cz