Ukázka z projektu Křehký, který poputuje do Sydney.

Ukázka z projektu Křehký, který poputuje do Sydney. | foto: Repro: Kniha

Designový projekt Křehký ví, co je krása. A ukáže to protinožcům

  • 0
Křehké je sklo a porcelán, křehké je i české sklářství. A Křehký je rovněž název projektu, který je spojený se sdružením Designblok.

Projekt Křehký už od roku 2007 představuje jedinečné kolekce současného českého sklářského designu v jednotlivých (limitovaných) edicích. Nyní zažil nový posun – po přehlídce v Miláně, New Yorku a Tokiu bude v září vystaven i v Sydney.

Současně s nedávným uvedením výstavy Křehký by Designblok v Bruselu vyšla i publikace nazvaná Křehký: Emocionální krajina českého designu. Nejde přitom o "obyčejný" katalog. Přední čeští fotografové zdokumentovali ty nejlepší designové kousky a nafotili je skoro jako fashion story, dojmovou a emocionální záležitost. A krásně!

Z projektu Křehký

Salim Issa, Václav Jirásek, Bára Prášilová či Tereza Vlčková zapojili do své fotografické hry kromě "exponátů" i prostředí a lidi, čímž designové kousky oživili a zpřítomnili, sebrali jim punc vážené výstavní drahocennosti.

Umístěním mís či váz Darji Podboj do náruče modelce v teniskách uprostřed hřiště, zavěšením náušnic Jiřího Beldy do uší zralé ženy, a nikoli instantní krásky, připnutím zvířecích broží Jiřiny Riantové na klopu českému myslivci – tím vším vznikají chytré kombinace zachovávající funkci předmětů a zároveň zdůrazňující jejich estetičnost.

 Z projektu Křehký

Vůbec první limitovanou edicí projektu Křehký byla v roce 2007 váza Kaktus designéra Jiřího Pelcla. On ji navrhl, vyrobily ji tradiční české sklárny Kavalier, které produkují varné a technické sklo. O rok později byly představeny další limitované edice – největší ohlas měla Váza váz Maxima Velčovského, vyráběná ve dvou velikostech ve společnosti Novito a inspirovaná slavnými vázami napříč celou českou historií.

V témže roce vznikl i objekt Glass Music švýcarského designéra Alfreda Häberliho, kterému byla inspirací bajka bratří Grimmů o brémských muzikantech a její zvířecí postavy osel, pes, kočka a kohout. Před rokem se objevil i objekt designéra Bořka Šípka, který je inspirovaný světem zvířat, kostí a trofejí.

Z projektu Křehký

Zatím poslední limitovanou edicí je mísa Cuba z dílny Olgoj Chorchoj, kterou pro projekt Křehký vyrábí sklárna Moser. Zajímavé jsou však i edice nelimitované – roztomilé brože, oslňující šperky i plyšoví medvědi, jejichž duši zkoumalo studio Imagery a kteří jsou prodejní.

Tyhle všechny záležitosti kniha nejenom dokumentuje, ale doplňuje je i o texty popisující vznik jednotlivých návrhů. Tak například Jiří Pelcl popisuje, jak uvažoval o svém Kaktusu – váze. Nejdříve ho prý okouzlily profilované skleněné trubice vyrobené pro laboratoře a chemický průmysl, spojil si je se vzpomínkou na pláň kaktusů v Peru – a zrodil
se Kaktus.

Křehký by Designblok tedy odjíždí do Sydney, což je úspěch. Knihu Křehký může mít každý doma, což je zdroj potěšení. Ve zcela novém výstavním konceptu se Křehký představí na letošním ročníku Designbloku v říjnu Praze. Což probouzí zvědavost. V každém případě je tenhle projekt se všemi svými odnožemi smysluplným a pozitivním oživením českého designu a v neposlední řadě i podporou výrobců skla a porcelánu.