Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset století architektury za jeden den

  13:32aktualizováno  13:32
Pražský hrad hostí do konce října rozsáhlou výstavu Deset století architektury. Dnes večer ji slavnostně zahájí Václav Havel, zítra se její brány otevřou pro veřejnost. Příprava projektu trvala tři roky a pracoval na něm početný tým kurátorů a architektů. "Jsem velice rád, že celý náš tým poslední dramatické týdny přežil," říká hlavní kurátor výstavy Miroslav Řepa.
Expozicí Deset století architektury navazuje pořádající Správa Pražského hradu na své dřívější velké akce - výstavy věnované Josipu Plečnikovi a Rudolfu II. Nyní Hrad v šesti oddělených částech představuje šest architektonických slohů. "Máme štěstí, že stojíme na místě, kde je možné architekturu od románu po 20. století vystavovat v autentickém prostředí," vysvětluje Řepa. První dva slohy si "rozebraly" románské a gotické podlaží Starého královského paláce, renesanci byl vyhrazen Letohrádek královny Anny, baroku Jízdárna, 19. století Císařská konírna a 20. století Sloupová síň, Rothmayerův sál a Klínová chodba.

Vstupné

Vstupenku lze zakoupit u vchodů do všech expozic. Základní stojí 240 korun, zlevněná 140 a rodinná 420. Platí dva měsíce, ale do každé části se na ni dá dostat pouze jednou.
Další informace o vstupném naleznete ZDE.

Románské podlaží je pro veřejnost jinak nepřístupné. Klára Benešovská a Petr Chotěbor se v něm rozhodli nasvícením, hudbou a zvuky evokovat atmosféru středověké Prahy. Unikátním exponátem je model patrového kostela sv. Prokopa ze Záboří nad Labem, který je první rekonstrukcí této záhadné, dosud ne zcela probádané stavby. Stejná dvojice připravila i část věnovanou gotice. Zde byla největším oříškem instalace sousoší Olivetská hora z kostela sv. Mořice v Olomouci, jehož každá část váží přes půl tuny.

V letohrádku je vůbec poprvé otevřen jeho zrekonstruovaný suterén, ovšem největším lákadlem bude hlavně první patro přeměněné na náměstí tzv. ideálního města. Ivan Prokop Muchka nechal vyrobit obrovské kulisy z průčelí českých renesančních staveb, kterými pokryl stěny a doprostřed umístil maketu rondelu ze zámku v Jindřichově Hradci. Do modelů je možné vstupovat a sledovat zde audiovizuální instalace.

Neméně atraktivní podívanou je impozantní rekonstrukce slavobrány vztyčené při svatořečení Jana Nepomuckého před katedrálou sv. Víta. Malované dioráma je umístěno v Jízdárně. "Chtěl jsem přiblížit esenci barokních principů na oddílech, jako je Hmota, Prostor, Geometrie a podobně," vysvětluje kurátor barokní části Jiří T. Kotalík.

Jediným "neautentickým" prostorem je Císařská konírna. Pavel Zatloukal ji pro 19. století nechal architektem Emilem Zavadilem proměnit ve skleník zámku v Lednici včetně zeleně a papoušků. Vstup zabírá maketa scénografie k jedné z Mozartových oper.

Kurátor architektury 20. století Zdeněk Lukeš měl naopak práci ulehčenu tím, že jemu vyhrazené sály jsou samy o sobě klíčovými exponáty. Vedle Plečnikových a Rothmayerových děl je zde k vidění i mobiliář z brněnské vily Tugendhat od Miese van der Roheho a překvapivě i stříbrná tatrovka Hanzelky a Zikmunda.

K výstavě vychází šest publikací o jednotlivých slozích v české a anglické verzi, doplňuje je šest videokazet. Odezvu bude mít projekt i v regionech; zapojilo se do něj 250 objektů z celé republiky. Samostatný program je v Deseti stoletích architektury věnován dětem.

Hradní expozice dostane v brzké době ambiciózního konkurenta, projekt Sláva barokní Čechie. Kurátor Řepa to ovšem vidí optimisticky: "Našeho konkurenta se nebojíme, můžeme se vzájemně doplňovat. Ale my zahajujeme dřív, jsme větší a návštěvníky stojíme míň."

Jeden z modelů hradních areálů v gotické expozici.

Busta Karla IV.

Detail apoštola ze sousoší Olivetská hora z kostela sv. Mořice v Olomouci.

Detail tváře Ježíše Krista ze sousoší Olivetská hora z kostela sv. Mořice v Olomouci.

Model románské rotundy sv. Víta z počátků Pražského hradu.

Model ideálního města je součástí rozsáhlé výstavy Deset století architektury.

Model ideálního města je součástí rozsáhlé výstavy Deset století architektury.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz