Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset století architektury: Renesance a ideální město

  0:14aktualizováno  0:14
Právě probíhající projekt Správy Pražského hradu Deset století architektury je v hlavním městě rozdělen do šesti výstavních prostorů. Po prohlídce prvních dvou, tradičně pojatých částí může oddíl věnovaný renesanci způsobit leckterému návštěvníkovi lehčí šok. Románský sloh i gotika jsou představovány hlavně prostřednictvím různých plánů, nákresů, modelů a architektonických detailů, kdežto v renesanční části hraje hlavní roli obří model ideálního města umístěný v Letohrádku královny Anny.

Renesance bývá s oblibou vysvětlována jako jakési znovuzrození antiky. Jenže první renesanční umělci toho o antice věděli velice málo a další generace architektů, která antické stavby znala z vykopávek, zase již příliš necítila potřebu odvolávat se na římské vzory. Renesance ve svých počátcích byla výhradně italskou záležitostí, či ještě spíše záležitostí několika italských měst, v čele s Florencií. Do Říma se nový sloh dostal na konci 15. století; tehdy se objevil i u nás. První stavitelé používající renesanční tvarosloví k nám však nepřišli přímou cestou z jihu, nýbrž oklikou přes Uhry. Manželka uherského krále (a také švagra i věčného soupeře Jiřího z Poděbrad) Matyáše Korvína pocházela z Neapole a budínský dvůr se stal vůbec prvním centrem renesance mimo samotnou Itálii.

Deset století architektury

Pražský hrad

Do 31. října 2001

Vedle renesanční architektury výstava představuje ještě architekturu románskou, gotickou, barokní, architekturu 19. století a architekturu 20. století.

Architektura renesanční - rozum a cit.
Kurátor: Ivan Prokop Muchka. Architekt: Studio DaM, Richard Doležal, Petr Malinský. 
Letohrádek královny Anny, Královská zahrada Pražského hradu.

Informace o vstupném naleznete ZDE.

Kameničtí mistři pracující v průběhu 16. století na českých a moravských zámcích pocházeli většinou z chudých oblastí na italské straně Alp a v dobových pramenech nejčastěji figurují pod společným příjmením - Vlach. Avšak vysvětlit tuzemskou renesanční architekturu jako pouhý ohlas italského umění nelze. Dokonce i pro "nejitalštější" z českých renesančních staveb, pro Letohrádek královny Anny, bychom v Itálii těžko našli odpovídající protějšek. Pro naše prostředí je typické rozvíjení architektonických forem, které se uplatňovaly v Itálii na konci 15. století, ale v tamní architektuře následujícího století se téměř nevyskytují. Typickým příkladem mohou být arkádové dvory českých a moravských zámků.

Tvůrci výstavy se omezili na téma města. Znamená to samozřejmě zúžení problematiky renesanční architektury, ale tento krok má logiku i půvab. Renesance vznikla v městském prostředí a měšťané také byli aktivními stavebníky; vedle zámků jsou u nás městské celky nejcharakterističtějšími renesančními památkami. Z období renesance navíc pocházejí první teoretické spisy o urbanismu a obrazy ideálních měst.

V jejich duchu se nese i model ideálního města, který vznikl v prvním patře Letohrádku královny Anny. Z rozměrných černobílých fotografií významných domácích staveb je zde v téměř reálném měřítku vybudováno náměstí dokonalého, nikdy neexistujícího renesančního města. Iluze prostorovosti je dále posílena tím, že podloubím některých domů lze volně procházet. Takováhle návštěva "skutečného" renesančního města je nakonec možná poučnější než celá hora plánů a popisných tabulí.

Model ideálního města je součástí rozsáhlé výstavy Deset století architektury.

Model ideálního města je součástí rozsáhlé výstavy Deset století architektury.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Najdete na iDNES.cz