Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset století architektury: baroko se neupínalo pouze k věčnosti

  23:39aktualizováno  23:39
Právě probíhající projekt Správy Pražského hradu Deset století architektury je v hlavním městě rozdělen do šesti výstavních prostorů. Jízdárna Pražského hradu, v níž je instalován oddíl věnovaný baroku, je sice stavbou z konce 17. století, avšak interiér příliš autenticky nepůsobí. Ohromný halový prostor s rovným dřevěným stropem není zrovna charakteristickým příkladem barokní architektury a snaha organizátorů, aby každá epocha byla prezentována v odpovídajícím prostředí, se tentokrát dosti míjí účinkem.

Dobovou atmosféru evokuje pouze model slavnostní výzdoby průčelí katedrály sv. Víta, který - v duchu barokního urbanismu - funguje jako pohledová dominanta prostoru.

Přestože barokní kulturu v celé její šíři a pestrosti rehabilituje v podstatě až současná výstava Národní galerie Sláva barokní Čechie, domácí barokní architektura je předmětem úcty, obdivu a studia již desítky let. Oblibě se těší zejména díla Kiliána Ignáce Dientzenhofera a Jana Blažeje Santiniho, která završují linii radikálního baroka v evropské architektuře a v jistém slova smyslu jsou tím nejbaroknějším z celého baroka.

Deset století architektury

Pražský hrad

Do 31. října 2001

Vedle barokní architektury výstava představuje ještě architekturu románskou, gotickou, renesanční, architekturu 19. století a architekturu 20. století.

Architektura barokní - hra světla a stínů
Kurátor: Jiří T. Kotalík.
Architekt: Michal Brix. 
Letohrádek královny Anny, Jízdárna Pražského hradu.

Informace o vstupném naleznete ZDE.

Nejde však jen o tyto dva geniální architekty. Barokní kostely, kláštery, šlechtické zámky či pouhé užitkové stavby a jednoduchá boží muka udávají ráz naší krajiny a architektonické památky ze 17. a 18. století představují nejpočetnější a nejsouvislejší vrstvu památkového fondu.

Množství dochovaných památek svádí k tomu, aby barokní architektura byla prezentována jako hrdé defilé významných staveb a projektů. Jiří T. Kotalík - a to se již vracíme k dotyčné výstavě - se v Jízdárně Pražského hradu namísto toho rozhodl představit barokní architekturu prostřednictvím různých charakteristických témat či hesel, jako je hmota, barva, geometrie, krajina. Iluzivní model slavnostní výzdoby katedrály sv. Víta je například součástí oddílu věnovaného divadlu a teatralitě v barokní architektuře, potažmo barokní zálibě v nejrůznějších svátcích a slavnostech. Někdy však není příliš zřejmé, čím má být ten který pojem pro baroko typický.

Vystavené "teatrum honoris" zdobilo katedrálu ve dnech 9. až 16. října 1729 během pražských oslav svatořečení Jana Nepomuckého. Náznaková rekonstrukce byla vytvořena podle dobových rytin a popisů. Tvůrcům výstavy tím představují důležitou stránku barokního umění, která přitom většinou zůstává stranou naší pozornosti. Součástí velkolepých náboženských i světských oslav byla často bohatá sochařská a malířská výzdoba a příležitostné architektonické dekorace v podobě triumfálních bran, slavnostních oltářů a různých divadelně komponovaných prospektů. Ačkoliv šlo o díla s krátkou životností, budovaná ze dřeva, plátna, štuku a "papírmaše", přesto jim byla věnována značná pozornost a podíleli se na nich i významní umělci. Vystavený model je sice pouze zmenšenou a zjednodušenou rekonstrukcí původní výzdoby, přesto působí monumentálně.

Deset století architektury - baroko

Deset století architektury - baroko

Deset století architektury - baroko

Deset století architektury - baroko

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz