Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset století architektury: 20. století

  11:27aktualizováno  11:27
Právě probíhající projekt Správy Pražského hradu Deset století architektury je v hlavním městě rozdělen do šesti výstavních prostorů. Akci jsme postupně přibližovali portréty jednotlivých stavebních slohů s důrazem na jeden exponát výstavy. Architektura 20. století, která výstavu uzavírá, je představována v Plečnikově Sloupové síni a Rothmayerově sále s přilehlou klínovou chodbou.

Expozice se nesnaží o systematický přehled vývoje a proměn architektury v uplynulém století. Upozorňuje na některé mimořádné projekty, jako byly funkcionalistické vily, architektura Baťova Zlína nebo vysílač s hotelem na Ještědu.

Zatímco gotika, renesance či baroko se jeví jako poměrně jasně vymezené slohové epochy, 20. století se rozpadá do nejrůznějších a často protichůdných -ismů a tendencí; souhrnné označení chybí. Proč? Buď nám schází potřebný odstup k rozlišení, co bylo pro architekturu 20. století vpravdě charakteristické, nebo nic takového jako umělecký sloh odrážející charakter toho kterého století jednoduše neexistuje. Pojmy jako gotika a baroko jsou koneckonců výmysly uměleckých historiků 19. století a při bližším pohledu zjistíme, že i v umění minulých epoch se setkáme se spoustou tendencí a směrů. Rozdíl mezi přísnou střídmostí rané cisterciácké gotiky a hravostí pozdně gotické architektury je srovnatelný například s rozdílem mezi umírněností a elegancí moderny a nevázaností postmoderny.

Deset století architektury

Pražský hrad

Do 31. října 2001

Vedle architektury 20. století výstava představuje ještě architekturu románskou, gotickourenesanční, barokní a architekturu 19. století.

Architektura 20. století - místo pro náš život
Kurátor: Zdeněk Lukeš.
Architekt: AP ateliér, Josef Pleskot. 
Sloupová síň, Rothmayerův sál a Klínová chodba, I. nádvoří Pražského hradu.

Informace o vstupném naleznete ZDE.

Architekturu celého 20. století nelze ztotožnit toliko s funkcionalismem, přesto je právě on z celého století nejvýraznější a nejpřevratnější. Jeho novost není jen v důrazu na provozní a materiální stránku staveb a v estetice založené na jednoduchých geometrických formách, nýbrž především v celkovém pojetí konstrukce domu. Základem se stal Le Corbusierův "plan libre" a koncepce vnitřní kostry, tvořené betonovými deskami spočívajícími na ocelových pilířích. To zjednodušilo a zlevnilo výstavbu a umožnilo uvolnit průčelí pro pásová okna a nově řešit také vnitřní prostory.

Mistrovským příkladem stavby provedené přísně v duchu Le Corbusierových zásad je brněnská vila Tugendhat, která je vedle pražské Müllerovy vily od Adolfa Loose nejznámější moderní stavbou na našem území. Německý architekt Ludwig Mies van der Rohe navrhl brněnskou vilu pro manžele Tugendhatovy na sklonku 20. let. Originalita této stavby spočívá v tom, že její vnitřek není rozdělen do jednotlivých pokojů, ale je navržen jako jediný plynulý prostor, částečně členěný zástěnami a příčkami. Rovněž hranice mezi vnitřním a vnějším prostorem je téměř potlačena. Okenní stěna v délce celého patra sahá od stropu až k podlaze, a okna navíc mohou být zasunuta, takže se obývák rázem změní v široce otevřený balkon.

Interiér Mies van der Rohe vybavil luxusními materiály a vlastním velice elegantním nábytkem. Vila Tugendhat je stavbou v pravdě klasickou. Když ji člověk srovná s vilami a rodinnými domy současných architektů, zjistí, že Miesova architektura za víc jak sedmdesát let téměř vůbec nezestárla.

Deset století architektury - 20. století

Deset století architektury - 20. století

Deset století architektury - 20. století

Deset století architektury - 20. století

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Najdete na iDNES.cz