Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset postřehů z Českých lvů: jak donutit diváky přepnout na cokoliv jiného

  2:03aktualizováno  2:03
Sedmnácté udílení Českých lvů, nejprestižnějších filmových cen v Česku, opět "stálo za to". Zatímco loni ho Bolek Polívka s vlastní dcerou Annou resuscitoval, letos ho se svým "adoptivním" synem Pavlem Liškou zašlápl. Ačkoliv ohlasy ze sálu byly veskrze pozitivní, divák u obrazovky nevěřil svým očím. Měl k tomu minimálně deset důvodů, připomeňte si je.

Český lev za rok 2009

Český lev za rok 2009 - režisér Marek NajbrtNajbrtův Protektor získal šest cen: bral ceny i za film roku, režii i scénář


Lvy pro Protektora nemám kvůli Oscarům: režisér Najbrt v rozhovoru pro iDNES.cz

1. Ministr: Mysleme na děti

Hned v úvodu jsme mohli získat představu o tom, kdo má v Česku na starosti kulturu. Cenu za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu pro Janu Brejchovou totiž předal její dceři Tereze Brodské ministr kultury Václav Riedlbauch. "Film je drahý špás," analyzoval stav české kinematografie. Zároveň apeloval na filmaře, aby "nezapomínali především na děti." Samotný akt předání ceny pak hraničil až s trapností. Do vlažného potlesku ministr pouze hlesl: "Dovolte, abych to tedy předal." Opravdu reprezentativní.

2. Zatleskat ano, vstát ne

V případě čestné ceny se nevyznamenalo ani publikum. Zřejmě usoudilo, že když si cenu nevyzvedla Brejchová osobně, není důvod vstát na její počest. "Standing ovation" nicméně české kulturní obci nejde tak nějak obecně. Ze židlí ji nezvedlo ani ocenění pro Ladislava Chudíka, který přitom ve svých šestaosmdesáti letech "ustál" svůj dlouhý projev s gentlemanskou samozřejmostí. Celá situace byla o to absurdnější, že v ní slovenský herec složil poklonu bohaté české kinematografii (a tedy i přítomným sedícím).

Český lev za rok 2009 - Ladislav Chudík

Český lev za rok 2009 - Ladislav Chudík

3. "Bohatá" česká kinematografie

Bohatství české kinematografie se jali demonstrovat také autoři večera. Výběr událostí, který uvedli pod hlavičkou Zajímavosti českého filmu 2009, však nepůsobil zrovna přesvědčivě. Je skutečně vrcholem domácího dění Markéta Irglová v seriálu Simpsonovi a Miloš Forman v kostýmu čerta? Alespoň, že se nezapomnělo na Petra Forejta v oscarových nominacích za nejlepší zvuk.

4. Viditelně skrytá reklama

Letošní Český lev byl bohužel na podobné "bonusy" rekordně štědrý. Nesmyslné ankety střídaly ještě nesmyslnější žebříčky typu Nejoblíbenější žijící český herec. Všechny navíc jasně směřovaly k propagaci sponzorů večera. Ta v takovém měřítku nemá obdoby nikde na světě - jen těžko si lze představit Oscary, kde si vítěz přímo na pódiu vybírá dárek od mecenáše. Okatou přítomnost reklamy přitom neomluví ani charitativní účel, jak tomu bylo v případě Kola štěstí. To režisér postavil přímo na jeviště. Díkybohu za v tomto případě pohotové moderátory, kteří při nečekaném dvojím losování vtipně obrali sponzora o maximální možnou částku.

5. Vykrádači archivů

Okradeni se vak musí cítit především televizní diváci, protože namísto nového zážitku dostali jen oprášený model z minulého roku. Příbuzenské dvojice z loňska neinvenčně nahradila známá filmová dua. Dramaturgové dokonce neváhali kopírovat sami sebe: scénka s opuštěným adoptivním synem Liškou až příliš nápadně připomínala loňskou scénku s opuštěnou vlastní dcerou Polívkovou. Ta navíc přišla v téže róbě, kterou měla před rokem - efekt déja vu byl absolutní. Záměr? Pokud ano, nesplnil účel. Spoléhat na osvědčené se zkrátka nevyplácí.

Český lev za rok 2009 - Kryštof Hádek

Český lev za rok 2009 - Kryštof Hádek

6. Přetočený vtip není vtipem

Scenárista si ulehčil práci i v případě minifilmů, které parafrázovaly scény z populárních českých titulů. Nahý Liška ve vaně se sprchou u ucha alias Kolja či Polívka jako "úchylák" z Účastníků zájezdu by se možná hodili do estrádního programu, nejprestižnějším českým filmovým cenám však jejich přítomnost nesvědčila.

7. Vzpomínáš, synu?

Ještě méně jim svědčila "vzpomínací" strategie moderátorů, kteří se celou dobu plácali po ramenou za společné herecké výkony. Předávání cen má být především předáváním cen, nikoliv exhibicionismem těch, kteří je předávají. Byť je sebevtipnější.

8. Houstone, máme problém

Když už jsme se dotkli humoru, nutno říct, že letos ho přes snahu jindy vtipných herců mnoho nebylo. V podstatě se dostavoval spíše neplánovaně, v momentech nouze. Ten první přitom nastal hned po úvodních titulcích, kdy se nespustila projekce s profilem Jany Brejchové. V tomto případě lze před moderátory smeknout, nikoliv však před profesionalitou organizátorů. Ti očividně nedisponují záložním plánem pro případ, že se vyskytne jakýkoliv technický problém.

Český lev za rok 2009 - tvůrci filmu Protektor9. Děkujeme, už neděkujte

O faktu, že večer tu není výhradně pro oceněné a nominované filmaře, svědčí i podoba vyhlášení závěrečné kategorie. Vítězný tým filmu Protektor neměl možnost poděkovat podle svých představ, přestože paradoxně právě on měl na to právo ze všech největší. Bolek Polívka jednoho z mluvčích neuctivě utnul, a to se prostě nedělá.

10. Tečeme, šéfe

Bod s číslem deset se dá aplikovat na sobotní České lvy en gros. Jejich autoři se totiž nepochopitelně drželi absurdního pravidla: Když "tečeme", přidáme scénku k dobru. Že se nevejdeme do vysílacího času? Nevadí. Zkrátíme někomu děkovačku (viz bod č. 9). Není nad to mít scénář!

Světlé okamžiky

Večer měl i své světlé okamžiky. Dva.

O oba se zasloužil humor Bolka Polívky.
Nejprve vtipně vysvětlil, jaké role může mít v repertoáru. "Hrál jsem už velmi malé role. A kdyby se tyhle malé role mohly pářit, hrál bych i ty maličké," prohodil na téma vedlejších hereckých výkonů.

Podruhé publikum rozesmál při pokloně, kterou složil Martinu Pechlátovi: "Je lepší dostat Radokovu cenu za Goebbelse, než Goebbelsovu cenu za Radoka."

17. udílení Českých lvů
Praha, velký sál Lucerny. 6. března 2010.
Hodnocení iDNES.cz: 30 %
Nejčtenější

Se synem nejsem v kontaktu. Marcela z Manželských etud byla hostem Za scénou

Za scénou: Helena Třeštíková a Marcela Haverlandová - celý záznam

Rozvedla se po dvou letech, dceru Ivanu, kterou vychovala sama, zabil vlak a se synem Tomášem z druhého vztahu má...

RECENZE: Stepaři a záplava hostů udělali z oslavy Vondráčkové estrádu

Helena Vondráčková v O2 areně (20. ledna 2018)

Na téměř tříhodinovou cestou do historie své hudební dráhy vzala Helena Vondráčková v sobotu publikum v pražské O2...Zemřel herec, který byl se Suchým, Horníčkem či Štědrým u zrodu Semaforu

Zdeněk Braunschläger hrál v nejznámějších českých filmech a seriálech.

Když mu na podzim roku 2015 udělili v Třebíči Cenu města, nemohl se již slavnosti zúčastnit ze zdravotních...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

RECENZE: Renčovy Zoufalé ženy musí růžové nic alespoň navenek načechrat

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Romantická komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, natočená podle scénáře i knihy Haliny Pawlowské, má na rozdíl od...

Další z rubriky

Lvi nebudou soubojem režisérských generací, věří nominovaný Najbrt

Režisér Marek Najbrt s cenou pro film Protektor

S jedenácti nominacemi na Českého lva předběhl režisér Marek Najbrt i "sběratele" filmových cen Jana Hřebejka....

Oceněný Najbrt: Lvy pro Protektora nemám kvůli Oscarům, film se holt líbil

Český lev za rok 2009 - režisér Marek Najbrt

Pro Marka Najbrta byla první březnová sobota šťastným dnem. V soutěži Český lev totiž jeho film Protektor zvítězil nad...

Nominace na Lvy budí dojem, že akademici neviděli všechno

Moderátor Českých lvů Jan Budař se Zuzanou Bydžovskou

Ještě někdo věří, že s počtem filmů roste i jejich kvalita? Do 17. ročníku Českých lvů se dostalo rekordních...

Najdete na iDNES.cz