Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset knih, které měnily svět

  9:00aktualizováno  9:00
Zarathustra přebývá v chaloupce strýčka Toma, kde dumá nad původem druhů, dělnické třídě či božích přikázáních. Zde je deset knih, které podle MF DNES změnily svět.

Adolf Hitler - Mein Kampf | foto: archivMF DNES

Bible
BibleJe nejinterpretovanější knihou v dějinách lidstva, a to zdaleka nejen biblickou teologií. Samo slovo "bible" označuje svitek, ale později se pod tímto slovem mínila Ta Kniha. Mezi sepsáním Starého zákona v hebrejštině, aramejštině či směsici obou jazyků a dokončením Nového zákona uběhlo zhruba 11 století. Nejstarší staroslověnský překlad Bible pochází od Cyrila a Metoděje. První úplná česká rukopisná Bible z konce 14. století (takzvaná drážďanskoleskovecká) byla roku 1914, hned zkraje první světové války, zničena. Zvláštní význam pro české země má díky krásnému překladu dodnes přetiskovaná šestidílná Bible kralická z roku 1579.

foto Jak vybrat nejvlivnější knihy světa
žebříčků je moc, každý je subjektivní

Ilias a Odyssea
Homer - Ilias a OdysseaBritské muzeum pietně uchovává jednu z nejznámějších a nejstarších Homérových soch. Vždyť tento muž, jehož jméno se vykládalo jako Rukojmí nebo častěji podle jeho domnělé slepoty jako Nevidoucí, je nejstarší řecký básník, autor dvou slavných eposů Ilias a Odyssea. Jenže autor... Jistý je pouze původ eposů v řecké Malé Asii, jak ukázal jazykový rozbor ionského nářečí. Dnes užívané znění pochází od Aristarcha, který oba eposy rozdělil do jednotlivých, dodnes užívaných veršů. V češtině se část Iliady objevila poprvé časopisecky roku 1801, Odyssea vyšla česky už roku 1827.

Korán
KoránZatímco Bible má pevnou strukturu Starého a Nového zákona, Korán plynulý "příběh" postrádá, ostatně doslovný překlad názvu znamená přednášení, recitování. Muslimové věří, že jde o "orální" poselství archanděla Gabriela proroku Mohamedovi. Korán však vznikl až po Mohamedově smrti, i když Prorok prý některé ze svých přívrženců využíval jako písaře a většina textů byla známá díky ústní tradici. Posmrtný záznam Mohamedových veršů komplikoval fakt, že arabské písmo se dalo vykládat nejednoznačně, proto byla recitace zpaměti důvěryhodnější než písemně zachycené seslání. Moderní verzí je egyptské vydání z roku 1923.

Vyznání sv. Augustina
Vyznání sv. AugustinaNejstarší dochovaná autobiografie evropské literatury, sepsaná navíc nejvýznamnějším latinským církevním spisovatelem Aureliem Augustinem (354-430), předběhla dobu minimálně o patnáct století a její dopad na duchovní vývoj křesťanství je nepřehlédnutelný. Pro otevřenost duševních zápasů a pochybností, stupňovaných až k zoufalství, bývá Vyznání právem řazeno k subjektivním prožitkům moderní poezie. Svým myšlením Augustin předjímal i některé novověké filozofy, počínaje Descartem. Navíc Augustin ve svém Vyznání objevil nový žánr, kombinující autobiografické vyprávění s filozofickoteologickými úvahami.

Vyznání J. J. Rousseaua
Jean Jacques Rousseau - VyznáníAutobiografickým dílem francouzského filozofa a spisovatele Jeana Jacquesa Rousseaua se zaštiťoval kdejaký revolucionář, navíc dvanáctidílné Vyznání je dodnes zaklínadlem i pro seriózní psychoanalytickou interpretaci. Rousseau je napsal v letech 1765-1770. V sebezpytné autobiografii přiznal i šokující věci (píše třeba o odložení svých dětí do sirotčince, o svých zarážejících rysech sexuality). Bez rousseauovského senzitivně zjitřeného vidění světa bychom byli ochuzeni například i o pohled, který v groteskně intelektuální, lehce parodické rovině zprostředkovává americký režisér Woody Allen.

Chaloupka strýčka Toma
Chaloupka strýčka TomaDojímavý pětisetstránkový román o osudu otroka Toma a otrokyně Elizy, která prchá se svým synem Harrym, kritizuje nekřesťanské a nedůstojné zacházení s černými otroky. Ve Spojených státech vyšel roku 1852, za první rok bylo prodáno neuvěřitelných 300 tisíc výtisků a do čtyř let se kniha dočkala překladů do šedesáti jazyků - česky vyšla už rok po americkém vydání. Dílo matky sedmi dětí Harriet Beecher Stoweové vzniklo vlastně jako reakce na schválení zákona o vrácení uprchlých otroků z Unie na jih, do Konfederace a autorka nemohla tušit, jaký fenomenální úspěch bude román se silným humanistickým nábojem mít.

Tak pravil Zarathustra
Nietzsche - Tak pravil ZarathustraPróza německého myslitele Friedricha Nietzscheho, opatřená podtitulem Kniha pro všechny a pro nikoho, je jedním z nejvýznamnějších i nejkontroverznějších literárních děl. Toto blouznivě básnivé dílo by se mělo číst s otevřenou myslí, spíše jako báseň v próze než jako "šovinistickomachistický" spis zešílevšího filozofa. V českém kontextu si Zarathustru v první půli 20. století objevili pro sebe Otokar Březina, F. X. Šalda a společností neuznaný myslitel Ladislav Klíma. Naopak Masaryk Nietzscheovu knihu označil za antidemokratický, krajně individualistický, v podstatě ničivý předobraz mravního úpadku.

O původu druhů
Charles Darwin - O původu druhůDarwinův spis znamenal pro biologii tolik co Einsteinův spis Teorie relativity pro fyziku a metafyziku. Do desítky vlivných knih se zapsal i poněkud tragickým momentem zprzněné interpretace. Té se dovolávali takzvaní sociální darwinisté, jejichž úsilí vyústilo ke vzniku (opět dezinterpretované) eugeniky a rasových teorií. Věřící Charles Darwin studoval přeměnu živočišných druhů, což ho přivedlo už roku 1838 k definování teorie přírodního výběru. Kniha nakonec vyšla roku 1859, tedy v době, kdy se objevily informace, že jiný britský vědec, Alfred Russel Wallace, dospěl k podobným závěrům.

Komunistický manifest
Komunistický manifest"Proletáři všech zemí, spojte se!" Tímto heslem končí Komunistický manifest Karla Marxe a Bedřicha Engelse z roku 1848. Nerozsáhlé dílo (v rozličných českých vydáních má kolem 60 stran) vybízí lidstvo k beztřídní, komunistické společnosti, nicméně činí tak s idealisticko-materialistickou představou, která je čistým nonsensem. Oba myslitelé totiž věřili, že nastolí beztřídní společnost přirozeným vývojem, během něhož proletáři "jaksi" zruší sami sebe, totiž svou třídu, která byla vždy v ostrém sváru s buržoazií. Že komunistické diktatury stály naopak na třídním boji a teroru, je věc jiná.

Můj boj
Adolf Hitler - Mein KampfŽádná z uvedených knih nevyvolává dnes tolik emocí jako bible nacistů. Budoucí führer Adolf Hitler své osmisetstránkové dílo nadiktoval roku 1924 v bavorském vězení svému osobnímu tajemníkovi. Je Mein Kampf zajímavý i něčím víc, než že je výplodem jednoho z nejbrutálnějších diktátorů 20. století? Nové světlo vnesl do diskusí Američan Steven F. Sage v knize Ibsen and Hitler. Píše, že Hitler se nechal ovlivnit dramatikem Ibsenem a některé části přímo opisoval z jeho her. Například z Nepřítele lidu prý do Mein Kampf převzal "téměř doslovně" celou pasáž, v níž křižácký věštec srovnává lůzu se psy.

Kterou z následujících knih měla podle vás největší vliv na lidstvo?

celkem hlasů: 1395

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. srpna 2007. Anketa je uzavřena.

Bible 918
O původu druhů (Ch. Darwin) 152
Mein Kampf (A. Hitler) 91
Korán 62
Manifest komunistické strany (Marx-Engels) 54
Tak pravil Zarathustra (F. Nietzsche) 30
Ilias a Odyssea (Homer) 28
Chaloupka strýčka Toma (H.B. Stoweová) 27
Vyznání sv. Augustina 17
Vyznání (J.J. Rousseau) 16
Autoři:Nejčtenější

RECENZE: Věčně tvá nevěrná následuje normu, že co český film, to ostuda

Z filmu Věčně tvá nevěrná

Novinka kin s názvem Věčně tvá nevěrná dokonale naplňuje zvyklost, že tuzemské romantické komedie jsou špatné, dojemně...

Vyslýchali mě jako fašistku, říká autorka scénáře o střetu s muslimy

Z filmu Pírko

Za scénář filmu Jako v ráji dostala Lucia Klein Svoboda jednu z vítězných cen loňské soutěže Filmové nadace. Má už i...RECENZE: Krimi selhává. Inspektor Max od kolotočů pouze připomíná jiné

Ze seriálu Inspektor Max

Zločin v operetce. Tak se po několika dílech jeví koprodukční seriál Inspektor Max, který po slovenské lednové premiéře...

Nejde o cenzuru, líčí šéf rady, proč odmítli film o střetu s muslimy

Ceny Filmové nadace převzali (zleva) Radek Bajgar, Lucia Klein Svoboda, Lucie...

Přemysl Martínek z Rady Státního fondu kinematografie, kde Lucia Klein Svoboda neuspěla s žádostí o podporu svého filmu...

A ještě jedna věc. Columbo, křestním jménem poručík, slaví padesátku

Peter Falk v seriálu Columbo

Seriál sice začal až v roce 1971, nicméně před padesáti lety, 20. února 1968 v pilotní epizodě Vražda na předpis, se...

Další z rubriky

RECENZE: Štěstí se neschovává na opačné straně planety. Věděla to už Mrázková

Obálka knihy Chlapeček a Dálka

Kdo by neznal spisovatelku a ilustrátorku Daisy Mrázkovou, jež zemřela před dvěma lety? Její autorské knížky jako Můj...

Nejlepší kniha posledních 99 let? Magnesia Litera zapojí čtenáře

Daniela Písařovicová a Jiří Havelka

Knižní ceny Magnesia Litera se letos ponesou v duchu oslav sta let od založení Československa. V rámci 17. ročníku...

Někdy náhodou předpovím budoucnost. Neděsí mě to, říká spisovatel Hoeg

Dánský spisovatel Peter Hoeg

Působí klidně, mluví tichým hlasem a než odpoví na otázku, tazatele si důkladně prohlédne. Dánský spisovatel Peter...

Najdete na iDNES.cz