Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Depresivní, ale poučné, říká porotce z festivalu filmů o lidských právech

  14:35aktualizováno  14:35
Tři filmy, které včera odměnila odborná porota nového festivalu Jeden svět, tvoří vrchol ledovce celé kolekce spojené tematikou lidských práv, ale hlavně naznačují, jaké typy autorů tento druh tvorby přitahuje - neohrožené svědky bezpráví v různých částech zeměkoule. Cenu za nejlepší film získal Strach režiséra Leonida Mindlina, kritický obraz Lukašenkova nového socialismu v dnešním Bělorusku. "Cítím už tlak, abych zemi opustil," přiznává Mindlin.
Cenu za nejlepší režii si odváží tádžická Mise, výpověď o zemi zdrcené válkou, jejíž autorka Majram Jussupová žije v Moskvě: "Do Tádžikistánu jezdím, ale turistům bych to neradila - a točit se tam taky nedá." Cenu za nejpůsobivější příběh pak dostal belgický dokument o genocidě ve Rwandě nazvaný Mrtví jsou naživu, který natočila Anna van der Weeová podle deníku jedné novinářky; film už má trofeje z přehlídek v San Francisku a New Yorku.
Znásilněné ženy, žebrající děti, tanky, lágry, mučení. Kdo byl ochoten ještě platit za takovou podívanou? "Vesměs hodně mladí lidé kolem dvaceti. A překvapilo mě, jak bez ostychu a dlouze pak s hosty diskutovali," říká ředitel festivalu Igor Blaževič z pořádající Nadace Člověk v tísni. U dobrých filmů se diváci ptali víc na tvůrčí stránku, u těch slabších se debata točila spíš kolem politické situace v té které zemi. Provokace se nekonaly - jen filmaře z postsovětských zemí zaskočil dotaz na počet jaderných hlavic či stav posádky v Bajkonuru.
Do Francouzského institutu se lidé teprve učili chodit, zato známá klubová kina neměla o návštěvníky nouzi. Pokladní v Matu říká, kdy měli vyprodáno, zažila i telefonické rezervace. Její kolega v Evaldu byl na tom podobně: "Jednou 97, jindy 112 lidí, přitom byl parný víkend." Na otázku, proč tráví čas na tak neradostných filmech, dvě maturantky odvětily: "To je přece to nejmenší, co pro ně můžeme udělat!" Pro ně - tím myslí hrdiny filmů i uprchlíky z Kosova, k nimž putuje výtěžek ze vstupného. Vysokoškolák pak vysvětluje: "Chci si udělat přesnější obrázek o světě než z televizních zpráv." Je tedy jen logické, že právě o mimopražská univerzitní centra chtějí pořadatelé příště festival rozšířit. Nové publikum by si prý vytipovali a současně předem "vychovali" okružní jízdou s videokazetami po školách i neziskových organizacích.
"Bylo to depresivní, ale velmi poučné," říká o hodinách strávených nad filmy člen poroty Jiří Králík. "Najednou začnete myslet jinak - jako když jsem poprvé navštívil Moskvu, a pak jsem byl strašně šťastný, že se vracím domů." Známe jen pojmy - Rwanda nebo Kosovo, ale vůbec si neumíme představit, co obnášejí: "Nevíme, co všechno se ve světě děje, ani to neumíme pochopit, ale mudrujeme, zda bombardovat nebo ne." Profesně Králíkovi trochu vadilo, že řada snímků logicky působí subjektivně, neboť znepřátelené strany těžko svede kamera k jednomu stolu. Přesto by každému tuzemskému občanovi "předepsal" aspoň jeden takový titul.
Festivalové filmy se ode dneška do 11. června znovu promítají v pražském Aeru a Městské knihovně, na karlovarském festivalu budou k vidění v kině Drahomíra, vítězná díla uvede Česká televize.
Pražské Argo vydalo i knihu Jeden svět.Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

RECENZE: Prská, bublá, duní, vrže. Béčkový veležralok závidí Čelistem

Záběr z filmu Meg: Monstrum z hlubin

Do filmu Meg: Monstrum z hlubin nacpalo studio 150 milionů dolarů, přesto výsledek může jen závidět Čelistem, kde obrys...

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

Najdete na iDNES.cz