Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deprese, infantilita, sakrální zakázky

  17:44aktualizováno  17:44
Výtvarníci často zobrazují vykolejenost člověka v současném světě. Alespoň se to o řadě z nich říká a píše. Jenže spousta takových obrazů je víc estetickou selankou než nějakou alarmující zprávou o tíži civilizace. To ovšem neplatí pro Richarda Konvičku (1957), jehož plátna z posledních tří let visí pod názvem Cesta naostro v pražském Českém muzeu výtvarných umění.

Konvičkovy obrazy by si na stěnu pověsil jen omezený okruh lidí. Nemají rámy, z krajů plandají otřepané rohy napnutých pláten, i jejich obsah vypadá neuspořádaně a vlastně nepříjemně. Skoro jako mimovolné kresby, jimiž zaplňujeme okraje poznámkových bloků. Dojem utvrzuje původní, barvou nepokryté plátno, které ve velkých plochách prosvítá pod tahy štětcem. Tyto změti na sebe berou podobu přízraků, třeba nůžkaře či vraha mátožně se ploužícího tušeným městem. Zdánlivá nahodilost a nečistota obrazů nevadí, naopak: k tématu se svou neurvalostí přesně hodí. Horší je to s příliš nekritickým výběrem kurátora Richarda Druryho, jenž ponechal i překrývající se varianty téhož.

Bezhlavý jezdec Ján Mančuška (1972) si deprese nepřipouští. V zimě v Českých Budějovicích vystavoval veselé kutilské instalace s názvem Nerada chodím na záchod někde jinde než tady. V pražské MXM sanitární tematiku opustil a výstavku v podobě kašírovaného bytečku pojmenoval Já. Na zdi jsou gumičky a provázky natažené mezi zatlučenými hřebíky, jež vymezují obrysy poněkud infantilního kutlochu  - včetně stolku s květinovou výzdobou. Vedle pak Mančuška pověsil šest kreseb na skle, na něž zaznamenal popis svých drobných performancí. Například u nákresu ruky mačkající tlačítko videa a kusu tváře s divným předmětem v ústech napsal: „Vylil jsem kapky proti kašli do umyvadla, víčko z lahvičky jsem si dal mezi zuby a na videu jsem zapnul PORNO." Podobně trefená je celá Mánčuškova tvorba: primitivní, dětinská, přesto interesantní.

Nicméně o několik příček pozoruhodnější osobností je o několik generací starší Vojmír Vokolek (1910). Od konce padesátých do začátku osmdesátých let vyzdobil přes desítku kostelů a kaplí sakrálními freskami. To samo o sobě byla ve své době pozoruhodná záležitost. Podobu biblických postav i jejich prostředí Vokolek navíc přizpůsobil tehdejší socialistické současnosti a tímto zcivilněním církevní tematiky předběhl jak závěry Druhého vatikánského koncilu, tak tendence, které se ve výtvarném umění prosadily až o mnoho let později. V klatovské Galerii U bílého jednorožce Vokolek ukazuje své pozdější sochy, kterými se se "zakázkovým" sakrálním uměním bohužel nadobro rozloučil. Nicméně jeho rustikální pagody a jiné útvary složené ze dřeva a kamenů jsou opět pouze jiným ztvárněním evangelijního poselství. Stačí si přečíst názvy: Chleby a ryby, Vzkříšení, Beran, Izrael. Škoda, že Vokolek tvořil převážně v době, kdy ani z církevních kruhů nemohl čekat větší vstřícnost ke svému dílu.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz