Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Dokonce už děti pijí, aby zapomněly. Z Pout mrazí

  13:58aktualizováno  13:58
Není výjimkou, že nenápadné oťukávání s alkoholem přichází u mnohých už v pubertě. Pro zábavu, objevování nového. Dvanáctiletý protagonista Pout Theo však pije z úplně jiných důvodů. Aby zapomněl. Francouzská spisovatelka Delphine de Viganová znovu zbavuje čtenáře pevné půdy pod nohama.

Francouzská spisovatelka Delphine de Viganová | foto: Delphine Joundeau

Společnost přitom Theovi dělá kamarád Mathis, jediná spřízněná duše ve škole. Každé přehnané pití však začne být dříve či později vidět. Člověk je rozmrzelý, nepozorný, unavený a bez nálady. U dospělého celkem snadno rozeznatelné symptomy signalizující problém s alkoholem. U dítěte však spíše náznaky domácího násilí nebo jiný rodinný problém. A tak začne úzkostlivá učitelka Hélene pátrat, zatímco rodiče obou chlapců se doma vyrovnávají se svými osobními dramaty.

Název novely Pouta odkazuje k prostoru, který člověku tento svět, respektive společnost vymezuje. Ve kterém jej vědomě i nevědomě upoutává. Každý spoutaný však touží alespoň po chvíli volnosti a svobody. Theo pochopí, že on může od neschopnosti svého otce a sobeckosti matky utéct k lahvi lihoviny. Mathisův otec se zase ze spořádaného rodiče proměňuje v agresivní a vulgární hyenu plnící internetové diskuse násilnickými a nenávistnými komentáři.

Druhá rovina novely leží taktéž v jejím názvu, nikoliv však v českém. Originální titul odkazuje k loajalitě a oddanosti. Ať už jde o přátelství Mathise, který drží za jedno se svým kamarádem, ač se řítí do záhuby, nebo jeho matku, která se nedokáže důsledně vyrovnat s virtuální zábavou svého muže.

Na rozdíl od předchozího mnohovrstevnatého a mrazivého thrilleru o lidské identitě Podle skutečného příběhu se tentokrát Delphine de Viganová rozhodla pro vyprávění komorní a hlavně přímočaré, ještě střízlivější než v minulosti.

K rukopisu musela přistupovat s pečlivostí anorektičky, která se z nabízeného kusu masa snaží alespoň okrájet všechny tučné části. V případě díla de Viganové však není tuk nositelem chuti, jak to platí v gastronomii, takže svou úsporností si vyprávění nijak neubližuje. Naopak dává svobodu, ačkoliv v pevně vymezených mantinelech.

Pouta

Autorka:

Nakladatel: Odeon

Překlad: Alexandra Pflimpflová

160 stran, 259 korun

Hodnocení­: 80 %

Po poruše příjmu potravy, ztrátě vlastního já nebo vzájemné posedlosti tak autorka tematizovala další aktuální společenské téma. Jen jej položila do naprosto nečekaného prostředí a rukou hrdinů, kteří ještě nemají ani občanský průkaz. O něco podobného se pokusil nedávno i vítěz Literární ceny knižního klubu Miloš Cajthaml s příběhem Na odstřel, bohužel neúspěšně.

Komise mezinárodní Man Bookerovy ceny by tak pomalu měla začít přemýšlet nad zařazením de Viganové na svůj užší seznam. Pouty jen potvrdila, že si to zasloužila už dávno.
Nejčtenější

Mladý, hvězdný, zamilovaný. To je Jan Žižka, film za půl miliardy korun

Představitel Jana Žižky Ben Foster s režisérem Petrem Jáklem

Velkou bitvou v lomu nedaleko Prahy začne v pondělí natáčení historického velkofilmu Jan Žižka. Zahraniční hvězdy už se...

Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...PRVNÍ DOJMY: Česká zábava? Otázku Kde domov můj? klade firma Endemol

Z pořadu Kde domov můj? - speciál

Pro tři zářijové soboty vytáhla ČT vědomostní soutěž všedních podvečerů do hlavního času ve velkém studiu s diváky a za...

Diváci nás poučili. Třetí Labyrint je přehlednější, řekl Strach Za scénou

Režisér Jiří Strach v kulturním magazínu Za scénou

„Český divák je hloubavý a pátravý. Co je schopen vymyslet za spekulace, je neuvěřitelné,” řekl Jiří Strach v pořadu Za...

Ceny Emmy po pauze vyhrála Hra o trůny, bodoval i příběh komičky

Peter Dinklage s cenou za vedlejší roli v seriálu Hra o trůny

Sedmdesátý ročník cen Emmy, televizních obdob Oscarů, vyhrály kultovní fantasy Hra o trůny a příběh sólové komičky The...

Další z rubriky

RECENZE: Letošek má svůj objev. Román Probudím se na Šibuji a autorku Cimu

Spisovatelka Anna Cima

Z Japonska znáte jen Harukiho Murakamiho, sushi a samuraje? Román Probudím se na Šibuji debutující spisovatelky Anny...

RECENZE: Na odstřel doplácí na zbytečný stereotyp a předvídatelnost

Spisovatel Miloš Cajthaml

Literární cena Knižního klubu letos zamířila do rukou scenáristy, dramaturga a nyní i spisovatele Miloše Cajthamla....

RECENZE: Dokonce už děti pijí, aby zapomněly. Z Pout mrazí

Francouzská spisovatelka Delphine de Vigan

Není výjimkou, že nenápadné oťukávání s alkoholem přichází u mnohých už v pubertě. Pro zábavu, objevování nového....

Najdete na iDNES.cz