RECENZE: Dokonce už děti pijí, aby zapomněly. Z Pout mrazí

  13:58aktualizováno  13:58
Není výjimkou, že nenápadné oťukávání s alkoholem přichází u mnohých už v pubertě. Pro zábavu, objevování nového. Dvanáctiletý protagonista Pout Theo však pije z úplně jiných důvodů. Aby zapomněl. Francouzská spisovatelka Delphine de Viganová znovu zbavuje čtenáře pevné půdy pod nohama.

Francouzská spisovatelka Delphine de Viganová | foto: Delphine Joundeau

Společnost přitom Theovi dělá kamarád Mathis, jediná spřízněná duše ve škole. Každé přehnané pití však začne být dříve či později vidět. Člověk je rozmrzelý, nepozorný, unavený a bez nálady. U dospělého celkem snadno rozeznatelné symptomy signalizující problém s alkoholem. U dítěte však spíše náznaky domácího násilí nebo jiný rodinný problém. A tak začne úzkostlivá učitelka Hélene pátrat, zatímco rodiče obou chlapců se doma vyrovnávají se svými osobními dramaty.

Název novely Pouta odkazuje k prostoru, který člověku tento svět, respektive společnost vymezuje. Ve kterém jej vědomě i nevědomě upoutává. Každý spoutaný však touží alespoň po chvíli volnosti a svobody. Theo pochopí, že on může od neschopnosti svého otce a sobeckosti matky utéct k lahvi lihoviny. Mathisův otec se zase ze spořádaného rodiče proměňuje v agresivní a vulgární hyenu plnící internetové diskuse násilnickými a nenávistnými komentáři.

Druhá rovina novely leží taktéž v jejím názvu, nikoliv však v českém. Originální titul odkazuje k loajalitě a oddanosti. Ať už jde o přátelství Mathise, který drží za jedno se svým kamarádem, ač se řítí do záhuby, nebo jeho matku, která se nedokáže důsledně vyrovnat s virtuální zábavou svého muže.

Na rozdíl od předchozího mnohovrstevnatého a mrazivého thrilleru o lidské identitě Podle skutečného příběhu se tentokrát Delphine de Viganová rozhodla pro vyprávění komorní a hlavně přímočaré, ještě střízlivější než v minulosti.

K rukopisu musela přistupovat s pečlivostí anorektičky, která se z nabízeného kusu masa snaží alespoň okrájet všechny tučné části. V případě díla de Viganové však není tuk nositelem chuti, jak to platí v gastronomii, takže svou úsporností si vyprávění nijak neubližuje. Naopak dává svobodu, ačkoliv v pevně vymezených mantinelech.

Pouta

Autorka:

Nakladatel: Odeon

Překlad: Alexandra Pflimpflová

160 stran, 259 korun

Hodnocení­: 80 %

Po poruše příjmu potravy, ztrátě vlastního já nebo vzájemné posedlosti tak autorka tematizovala další aktuální společenské téma. Jen jej položila do naprosto nečekaného prostředí a rukou hrdinů, kteří ještě nemají ani občanský průkaz. O něco podobného se pokusil nedávno i vítěz Literární ceny knižního klubu Miloš Cajthaml s příběhem Na odstřel, bohužel neúspěšně.

Komise mezinárodní Man Bookerovy ceny by tak pomalu měla začít přemýšlet nad zařazením de Viganové na svůj užší seznam. Pouty jen potvrdila, že si to zasloužila už dávno.


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

Nahlédněte do soukromí Obamových. Memoáry Michelle vyjdou v březnu

Z knihy Můj příběh (mladí Michelle a Barack Obamovi)

Je už skoro tradicí, že americké první dámy rády sepisují knihy o zážitcích z Bílého domu. Ty své dnes v USA vydává i...

Vondruška mezi husity posedmé. Tím krásně neideologická sága končí

Historik Vlastimil Vondruška v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Kéž Kristus chrání navěky tuto krásnou zem a její statečný lid! Tak ukončil Vlastimil Vondruška monumentální Husitskou...

Poválečný strach byl pro Mengeleho trestem, tvrdí francouzský autor

Francouzský autor Olivier Guez

Rozhodnutí francouzského novináře Oliviera Gueze napsat román o poválečných letech nacistického lékaře mnozí odsoudili....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz