Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dělejte cokoliv, bude to lepší než Postráneckého „nový“ Švejk

  15:16aktualizováno  15:16
Před šesti lety uvedli v Národním divadle v Praze hru Luboše Baláka Švejkův vnuk. Odešel jsem v polovině. V MF DNES pak vyšla recenze s titulkem Příšernost na scéně Národního divadla. Ve středu měl v pražském Divadle Hybernia předpremiéru Švejk podle Haškovy klasiky. Nepsat recenzi, šel bych zase v půlce.

V hlavní roli švejka alternují Martin Sobotka s Daliborem Gondíkem. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Z muzikálu ŠvejkA skoro by se mi chtělo ten šest let starý titulek zopakovat. Švejka zná každý – Ladovy obrázky, film s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Řada lidí (možná oprávněně) tvrdí, že to je obrázek pošramocený, buď Švejk nebyl tak vychytralý, nebo byl jen tupec s půllitrem piva v ruce.

Ani herec Národního divadla Václav Postránecký není s obrazem Švejka spokojen – o vlastním pojetí prý přemýšlel posledních pětadvacet let. Možná přemýšlel, ale nic nového nevymyslel – jím režírovaná "veselohra se zpěvy" v Hybernii budiž důkazem.

Předeslal, že chce představit Švejka netradičního, ba co víc, revolučního. A výsledek? Tenhle přitroublý chlapík s kulatým obličejem je jak vyvařený klon Rudolfa Hrušínského, jako synovec muže, který do sebe ládoval pivo v Ladových fantaziích.

Alespoň takový byl jeho představitel Martin Sobotka, který blbovi přidal jen výraz nuceného entuziasmu, zřejmě okoukaný u bývalého moderátora VyVolených Vlasty Korce. Je vůbec s podivem, že se nikdo "z Vily" na scéně neobjevil. Proč nevzít Vladka, když si tady mohla pár rolí střihnout miss Eliška Bučková nebo moderátor Jan Rosák?

Z muzikálu ŠvejkChyběla už jen Anife
Ostatně, může to být nakonec útěk z písku tekoucí nudy a notorického odříkávání Haškova textu, které tady jinak vládnou – začít tipovat, jaká jména hvězdnou sestavu ještě doplní. Kdo v soukromé hitparádě trumfne Vildu Čoka nebo Jana Čenského? Václav Vydra či Pavel Landovský v rolích opilců asi ještě ne. Ale mohl by dorazit třeba Ivan Vyskočil. Je tady! Chyběla už jen Anife...

Ne, herecky to opravdu významné není. I slovenská hvězda Andrej Hryc podržel partu, když jeho slova při sebemenším pohybu přehlušila udýchanost.

Švejk a kreslíř Petr Urban

Jak dopadl nevyhlášený souboj Urban v. Lada?

Z recenze iDNES.cz: Skoro to vypadá, že Petr Urban před zadáním úkolu Švejka vůbec nečetl, jen zhlédl oba Steklého filmy a na jejich základě dodal sadu obrázků.

Hledejme, co stojí za pochvalu. To je těžší hra. Možná snaha. Představení je jinak sledem výjevů, během nichž herci v kostýmech toporně či přehnaně recitují Haškův text a prokládají to občas písničkou. Celé to připomíná bodré silvestrovské televizní retro z poloviny osmdesátých let či pořad Písně ze staré Prahy.

S tím, že mluvená část většinou postrádá jakýkoliv vtip a šťávu, zpívaná využívá banální rýmovačky typu "nevyhledával jsem rvačky/ nezáviděl hračky/ letadélka a vláčky" nebo prověřené, leč zde poněkud zvláštní Ktož jsú boží bojovníci nebo Ach synku, synku.

Z muzikálu Švejk

Nudu a bizarnost podtrhává scéna, jakýsi vyhryzaný čtverec z obřího papundeklu. Pokud by se na Tháliích příště chtěli trochu odvázat, lepšího kandidáta na plyšovou vázu už nenajdou. A vy, pokud jste o Švejkovi uvažovali, zkuste na kus papíru vypsat věci, které si chcete pořídit. Jediná podmínka: žádná nesmí stát víc než 649 korun. Pak jděte a jednu kupte. Místo nejdražšího lístku na Švejka.

J. Hašek , V. Postránecký - Švejk
Divadlo Hybernia, Praha. Režie Václav Postránecký, producent Oldřich Lichtenberg. Délka 150 min. Premiéra 6. listopadu.
Hodnocení MF DNES: 10 %

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz