Herečka Greer Garsonová s Oscarem za za hlavní roli ve filmu Paní Miniverová pronesla nejdelší děkovnou řeč. Trvala více než pět minut. Na snímku s hercem Jamesem Cagnem.

Herečka Greer Garsonová s Oscarem za za hlavní roli ve filmu Paní Miniverová pronesla nejdelší děkovnou řeč. Trvala více než pět minut. Na snímku s hercem Jamesem Cagnem. | foto: Profimedia.cz

Děkovná řeč za Oscara se musí vejít do 45 vteřin. Kecálky přeruší hudba

  • 2
Vyhrát Oscara není jen tak. Na konci několikaměsíční práce, na níž se mnohdy podílely stovky lidí, je sice ona magická soška, ale i "minuta slávy", kdy vítěze sleduje celý svět a on se snaží vyjádřit svůj dík všem kolegům. Jenže letos to není už ani celá minuta, řeč se totiž musí zkrátit na 45 vteřin.

"Jména nech stranou, nedávej city najevo a věnuj ho (Oscara) matce," radil před třemi lety nervóznímu Javieru Bardemovi jeho kolega Jack Nicholson, když mu předával nejprestižnější filmové ocenění.

Tyto obálky budou do 27. února ukrývat jména vítězů Oscarů 2011.

Receptu by se mohli držet jak bezradní nováčci, tak i ostřílení "veteráni" filmového plátna, protože organizátoři jsou, zdá se, letos neúprosní. Jsou totiž poučeni předchozími zkušenostmi.

Vůbec nejdelší řeč pronesla v roce 1943 Greer Garsonová, když získala slavnou sošku za hlavní roli ve filmu Paní Miniverová; pořadatelům se tehdy nepodařilo zastavit příval slov z jejích úst déle než pět a půl minuty.

Tichý Hitchcock

Nejméně toho naopak stačil říci v roce 1968 režisér Alfred Hitchcock."Děkuji vám," zaznělo pouze z jeho úst, když přebíral čestného Oscara za celoživotní dílo. Slavný tvůrce hororů byl předtím na Oscara za režii nominován celkem pětkrát, nezískal však žádného. Možná proto byl tak zamlklý, říkali si tehdy v Hollywoodu.

Proto tehdy akademie poprvé zavedla časový limit, připomíná agentura DPA, která se ohlédla za slavnými "děkovačkami".

Celé dvě minuty a 40 vteřin potřebovala v roce 1999 Gwyneth Paltrowová, která tehdy získala Oscara za hlavní roli ve filmu Zamilovaný Shakespeare, aby vykřičela jména svých nesčetných kolegů a příbuzných, jimž chtěla vyjádřit své díky.

Do dějin oscarových předávacích ceremoniálů se však lze zapsat i zcela potichu. Příkladem byl přešťastný herec Adrien Brody, který v roce 2003 získal cenu za hlavní roli ve snímku Pianista. Předávající kolegyni Halle Berryovou překvapil bouřlivým polibkem, při nímž ji téměř srazil k zemi. "Ten moment vše vyjádřil zcela beze slov," dodává agentura DPA.

Adrien Brody místo děkování vášnivě líbal. Překvapenou Halle Berryovou

Letos však organizátoři na tradičním setkání s nominovanými počátkem února varovali, že ocenění nebudou mít na dlouhé řeči čas. Až se novopečení držitelé cen ocitnou ve světle reflektorů na scéně, uvidí stopky, které jim budou odměřovat jejich pár vteřin slávy. Bude jich přesně pětačtyřicet, než jejich výřečnost zastaví hudba.

I tu však někdy pyšní vítězové rádi přehluší, jako třeba v roce Florian Henckel-Donnersmarck. Německý režisér oceněný za film Životy těch druhých totiž zrovna potřeboval před zraky světa říci své ženě: "Christiano, miluju tě!"

Udílení Oscarů: živě z Prahy, Olomouce a v Banské Bystrici

Přímý přenos letošního udílení cen americké filmové akademie se bude v noci z neděle na pondělí promítat v pražském kině Světozor, olomouckém kině Metropol a v multikině v Banské Bystrici.

Návštěvníci mohou do Světozoru přicházet v neděli od 23 hodin. O čtvrt hodiny později se zde bude promítat celovečerní film Doktor Smrt o sériovém vrahovi - lékaři Jacku Kevorkianovi, za jehož herecké ztvárnění získal Al Pacino Zlatý glóbus. Před půl druhou nad ránem bude pokřtěna nová česká kniha Oscara získává... filmového publicisty a novináře Stanislava Šulce.

Přímý přenos

Promítání samotného živého přenosu začne v 1:30. O překlad a komentář o dění z oscarového večera z Los Angeles se postarají filmoví publicisté František Fuka, Tomáš Baldýnský a moderátor pražského Rádia 1 Alexandr Michailidis.

V Olomouci začne program již ve 20 hodin. Před přímým přenosem se budou promítat dva filmy z produkce HBO - Temple Grandinová a Doktor Smrt.

Na Slovensku je začátek naplánován na třiadvacátou hodinu a před přenosem bude v banskobystrickém kině Evropa Cinemas promítnut opět film Doktor Smrt. Zájemci o vstup na akci se musí předem registrovat na stránkách filmového webu csfd.cz.

Nejvíc nominací na Oscara získala Králova řeč režiséra Toma Hoopera - obdržela jich dvanáct včetně královské kategorie Nejlepší film. V závěsu za tímto filmem zůstal s deseti nominacemi western Opravdová kuráž režisérských bratrů Ethana a Joela Coenových. Po osmi nominacích získaly americké snímky Počátek a The Social Network.

,