Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dejvičtí se přes 39 stupňů přehoupli s lehkostí

  9:19aktualizováno  9:19
Lehká komedie je v Dejvickém divadle v Praze úkazem dosti vzácným. Z aktuálního repertoáru by tak bylo možné označit snad jen fotbalovou hříčku Šťovík, pečené brambory; před několika lety zde byl k vidění pseudodetektivní Lup.

Z inscenace 39 stupňů | foto: Dejvické divadlo

A právě na něj teď svým způsobem navazuje poněkud překvapivý dejvický výlet do hájemství klasické filmové detektivky. I když tak úplně jednoduché to s inscenací 39 stupňů zase není.

Původní špionážní román Johna Buchana proslavil stejnojmenný Hitchcockův film; nová divadelní adaptace Patricka Barlowa se (víceméně parodicky) vztahuje především k němu. Režisér David Ondříček, svým hlavním úvazkem filmař, však zdůrazňuje, že se nechtěl posmívat, ale vzdát hold svébytně pokleslému žánru "filmu noir".

Dejvická inscenace skutečně evokuje staré filmy: tajemné šerosvity, tmavošedá scéna, černobílé kostýmy, vemlouvavé smyčce jako hudební podkres. V těchto kulisách se pohybuje elegantní hrdina oslňující úzkým knírkem i dokonale suchým humorem, kolem něj krouží osudové ženy a ironičtí padouši.

Téma je sice náležitě velkolepé, protagonista bojuje se spiknutím, které ohrožuje celou ostrovní říši, slouží však jen coby podklad pro evokaci filmových klišé a povědomých situací, které inscenátoři s laskavou ironií shazují či dovádějí ad absurdum.

Pomáhá jim i osvědčený divadelní trik: množství vedlejších postav hrají pouze dva herci (David Novotný a Václav Neužil), takže publikum s pobavením sleduje, jak zvládají nezbytné změny kostýmů.

Takovýto přístup je samozřejmě divácky vděčný, skrývá však i nebezpečné úskalí: pokud jakákoli scéna přestane být zábavná sama o sobě, nelze se opřít o nic jiného, neboť inscenace postrádá "pevné jádro". O hrozbě skluzu do laciné parodie ani nemluvě. Příjemným konstatováním tedy je, že se v Dejvicích této dvojí hrozbě (až na několik výjimek) dokázali vyhnout.

Režijní nápady Davidu Ondříčkovi viditelně nechyběly, ještě důležitější však je, že se mohl spolehnout na dvojici mimořádně disponovaných protagonistů.

Jaroslav Plesl coby neohrožený Richard Hannay i Simona Babčáková v roli jeho tří osudových žen dokázali přesně udržet potřebnou stylizaci, to jest podat své postavy zábavně, s ironickým nadhledem, přitom však uměřeně. Vedle přímočaře groteskních výstupů tak mohly vyniknout i jemné, téměř filmové detaily (právě takové herectví je ostatně jednou z klíčových složek obdivovaného "dejvického stylu").

Scéna, v níž si Pamela, s jednou rukou připoutanou želízky k Richardově ruce, neobratně sundává punčochy, by mohla být snadným zdrojem prvoplánově podpásové legrace - namísto toho si však můžeme vychutnat situaci současně zábavnou i jaksi něžně rozpačitou.

Nelze samozřejmě nevidět, že nová inscenace je titulem jednoznačně "oddechovým"; v nabitém dejvickém repertoáru patrně zaujme pozici odlehčujícího doplňku. To však nemění nic na tom, že Dejvické divadlo jaksi mimochodem předvedlo, že i žánr lehké, nezávazné komedie umí zvládnout na úrovni, o níž se většině domácích "specialistů" nejspíš ani nezdá.

39 stupňů
Dejvické divadlo Praha, Adaptace Patrick Barlow, režie David Ondříček, překlad Pavel Dominik. Délka představení 120 minut.
Hodnocení: 80 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

RECENZE: Zrod vetřelců i minotaura. Continuo dál drží svou laťku vysoko

Představení 8 hrálo Divadlo Continuo na poli naproti svému Švestkovému dvoru v...

Momenty ze zběsilého 20. století využilo Divadlo Continuo k neobvyklému site specific projektu 8. Ač nejsou úplně...

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

Najdete na iDNES.cz