Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dejvické divadlo se změnilo ve vděčné dračí doupě

  3:49aktualizováno  3:49
Nejúspěšnější slovenský dramatik posledního desetiletí Viliam Klimáček napsal svou novou hru Dračí doupě pro Dejvické divadlo; dokonce přímo pro konkrétní dvojici protagonistů, Ivana Trojana a Davida Novotného.

Dejvické divadlo Praha - z inscenace Dračí doupě | foto: Hynek Glos

Zájem tentokrát vzbuzovala i nezvyklá rošáda na straně inscenátorů: zatímco režie se ujal dejvický dramaturg Karel Tománek, jeho obvyklý post obsadil šéfrežisér Miroslav Krobot. Žádné velké překvapení se ovšem nekonalo, inscenace pokračuje v typicky dejvickém stylu, kombinujícím neokázalou režii s filmově komorním herectvím.

A vzhledem k tomu, že Klimáček je dramatik v nejlepším slova smyslu profesionálně zdatný, nabízí pro takovýto přístup dobré výchozí podmínky: živé postavy a dialogy, tajemnou atmosféru i odlehčující ironický humor.

Vše se točí kolem setkání dvou dávných spolužáků z medicíny - Ivan se protlouká jako dealer zubních kartáčků, David je okázale úspěšným firemním psychologem. Scházejí se poprvé po dvaceti letech, v lese, daleko od civilizace a především poblíž místa, ke kterému je váže společný zážitek, na který se oněch dvacet let marně snažili zapomenout. Vzhledem k tomu, že Dračí doupě je hra napínavá a s řadou dějových zvratů, bylo by asi nevhodné prozrazovat více.

Na pozadí podivně vykloubených událostí se však hraje především o osobních krizích, bilancování a sebeobelhávání. Méně nadšení vzbuzuje autorova snaha nezůstat u individuálních traumat, ale říci své i k módnímu tématu "jak lidi semele a změní odosobněný, neautentický svět velkého byznysu".

Návod k žití

V tomto směru se ovšem inscenace s původním textem poněkud rozchází a ku prospěchu věci klade důraz především na prolínání reality a hry. Dění díky tomu získává osudový nádech, všichni jsou současně více či méně dobrovolní hráči, ale zároveň i oběti.

K nejsilnějším momentům večera tak patří scény, v nichž celá pětice (Ivan Trojan, David Novotný, Martin Myšička, Klára Melíšková a Klára Issová) hraje "Dračí doupě" a do infantilně dobrodužného příběhu nezadržitelně prolíná nejen reálná hierarchie postav, ale i jejich utajované příběhy, vztahy a nenávisti. Právě zde ostatně padne klíčová otázka: Jak má člověk žít s tím, co se stalo?

V Dračím doupěti po delší době společně zazářila služebně nejstarší část pánského souboru Dejvického divadla (dámy tentokrát spíše přihrávaly). Ivan Trojan a David Novotný předvedli suverénní variace na své oblíbené typy, nenápadnou "postavu s tajemstvím", respektive extroverta, "s nímž se to má jinak, než to vypadá"; Martin Myšička coby "kamarádsky diktátorský" Pán jeskyně opět dokázal, že patří ke zdejším nejproměnlivějším hercům.

Inscenace sice v některých úsecích (především před přestávkou) neplynula tak samozřejmě, jak bývá v Dejvickém divadle zvykem, pozitiva však zřetelně převažují. Do vyrovnaného dejvického repertoáru přibyl další kvalitní a pravděpodobně i divácky vděčný titul.

VILIAM KLIMÁČEK - Dračí doupě
Dejvické divadlo. Překlad a režie Karel Tománek, dramaturgie Miroslav Krobot. Délka představení 120 minut.
Hodnocení: 80%

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Najdete na iDNES.cz