Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dějiny Prahy, v nichž dojde i na vodovod

aktualizováno 
- Po více než třiceti letech od vydání oblíbených Dějin Prahy, spojených se jménem historika Josefa Janáčka, se v roce 1996 čtenáři mohli seznámit s prvním dílem nového zpracování tohoto atraktivního a vyhledávaného tématu. Projektu se ujalo nakladatelství Paseka, které realizaci svěřilo kolektivu předních českých historiků, z nichž nejeden se autorsky podílel i na velmi populárních dvousvazkových Dějinách zemí Koruny české, které se na počátku 90. let staly jedním z nejúspěšnějších počinů Paseky.

Oba tituly si nejsou blízké jen volbou autorského kolektivu, patrnou souvislost je možné odhalit už z charakteru zpracování či grafické úpravy. Tomuto stylu zůstává věren i druhý svazek Dějin Prahy redigovaný Jaroslavem Láníkem a Janem Vlkem. Obsahem tohoto dílu je období od sloučení pražských měst v jeden celek v roce 1784 až do dnešní doby.
Autoři se zde pokusili nastínit vývoj a život hlavního města v celé řadě jeho podob a nutno říci, že jejich snaha byla celkem úspěšná. Na rozdíl od všech předchozích přehledů dějin Prahy zde nedominuje pouze politické dění; je tu vyváženě zachycen jak správní vývoj, rozvoj průmyslu, hospodářství, finančnictví a kultury, tak i takové oblasti jako demografie pražského obyvatelstva, vývoj bydlení na území města a vůbec infrastruktury rodícího se velkoměsta v celé šíři jejích podob: od stavby ulic, železnic, tramvajových linek až po vodovodní a kanalizační systémy či zásobování elektřinou a plynem. Pozornost si zaslouží i pasáže věnované obrazu všedního života Pražanů během dvou staletí. Velkým kladem knihy je i v české literatuře dosud zřídka vídaná míra pozornosti a nezaujatosti věnovaná německému a židovskému obyvatelstvu Prahy. Tato dvě národní, resp. nábožensko-národnostní etnika jsou chápána jako přirozená a nedílná složka pražského obyvatelstva a společnosti.
Zajisté oprávněné výhrady lze mít k místy neuvěřitelně ledabylé redakční práci. Relativně často se opakují faktografické omyly, například rok korunovace Leopolda II. (1791, a nikoli 1792) či datum zavedení všeobecného rovného volebního práva (1907, nikoli 1905). Chybný údaj lze nalézt dokonce již v názvu první části knihy. Na "velmi volnou" práci redaktorů ukazuje mimo jiné i fakt, že se v obrazových přílohách několikrát opakují pohledy na tutéž pražskou dominantu. Zcela nepochopitelné obliby dosahuje mezi autory zřejmě hloubětínský viadukt, který je v knize zobrazen hned třikrát (pravda, z různých pohledů). Perličkou pak je osobní rejstřík v závěru svazku, kde se jeho autoři znovu, neznámo proč, "pomstili" císaři a králi Leopoldovi II., který je zde ztotožněn nejen se svým předchůdcem ze 17. století, Leopoldem I., ale dokonce i se svým potomkem, toskánským vévodou Leopoldem II., čímž se stává jakousi trojjedinou bytostí. Čtenář záhy odhalí, že ani rejstříkové odkazy na příslušné stránky se nekryjí se skutečností.
Přes tato víceméně úsměvná nedopatření jsou Dějiny Prahy dílem, které dosahuje ve většině částí svým zpracováním slušné kvality a nabízí solidní přehled vývoje hlavního města. Jako celek se Dějiny Prahy jistě mohou stát přirozeným doplňkem Dějin zemí Koruny české.

Dějiny Prahy II. Od sloučení pražských měst v roce 1784 do současnosti. Kolektiv autorů vedený Jaroslavem Láníkem a Jana Vlkem. Paseka, Praha-Litomyšl 1998, náklad neuveden, cena 348 korun.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Najdete na iDNES.cz