Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dějiny Prahy, v nichž dojde i na vodovod

aktualizováno 
- Po více než třiceti letech od vydání oblíbených Dějin Prahy, spojených se jménem historika Josefa Janáčka, se v roce 1996 čtenáři mohli seznámit s prvním dílem nového zpracování tohoto atraktivního a vyhledávaného tématu. Projektu se ujalo nakladatelství Paseka, které realizaci svěřilo kolektivu předních českých historiků, z nichž nejeden se autorsky podílel i na velmi populárních dvousvazkových Dějinách zemí Koruny české, které se na počátku 90. let staly jedním z nejúspěšnějších počinů Paseky.

Oba tituly si nejsou blízké jen volbou autorského kolektivu, patrnou souvislost je možné odhalit už z charakteru zpracování či grafické úpravy. Tomuto stylu zůstává věren i druhý svazek Dějin Prahy redigovaný Jaroslavem Láníkem a Janem Vlkem. Obsahem tohoto dílu je období od sloučení pražských měst v jeden celek v roce 1784 až do dnešní doby.
Autoři se zde pokusili nastínit vývoj a život hlavního města v celé řadě jeho podob a nutno říci, že jejich snaha byla celkem úspěšná. Na rozdíl od všech předchozích přehledů dějin Prahy zde nedominuje pouze politické dění; je tu vyváženě zachycen jak správní vývoj, rozvoj průmyslu, hospodářství, finančnictví a kultury, tak i takové oblasti jako demografie pražského obyvatelstva, vývoj bydlení na území města a vůbec infrastruktury rodícího se velkoměsta v celé šíři jejích podob: od stavby ulic, železnic, tramvajových linek až po vodovodní a kanalizační systémy či zásobování elektřinou a plynem. Pozornost si zaslouží i pasáže věnované obrazu všedního života Pražanů během dvou staletí. Velkým kladem knihy je i v české literatuře dosud zřídka vídaná míra pozornosti a nezaujatosti věnovaná německému a židovskému obyvatelstvu Prahy. Tato dvě národní, resp. nábožensko-národnostní etnika jsou chápána jako přirozená a nedílná složka pražského obyvatelstva a společnosti.
Zajisté oprávněné výhrady lze mít k místy neuvěřitelně ledabylé redakční práci. Relativně často se opakují faktografické omyly, například rok korunovace Leopolda II. (1791, a nikoli 1792) či datum zavedení všeobecného rovného volebního práva (1907, nikoli 1905). Chybný údaj lze nalézt dokonce již v názvu první části knihy. Na "velmi volnou" práci redaktorů ukazuje mimo jiné i fakt, že se v obrazových přílohách několikrát opakují pohledy na tutéž pražskou dominantu. Zcela nepochopitelné obliby dosahuje mezi autory zřejmě hloubětínský viadukt, který je v knize zobrazen hned třikrát (pravda, z různých pohledů). Perličkou pak je osobní rejstřík v závěru svazku, kde se jeho autoři znovu, neznámo proč, "pomstili" císaři a králi Leopoldovi II., který je zde ztotožněn nejen se svým předchůdcem ze 17. století, Leopoldem I., ale dokonce i se svým potomkem, toskánským vévodou Leopoldem II., čímž se stává jakousi trojjedinou bytostí. Čtenář záhy odhalí, že ani rejstříkové odkazy na příslušné stránky se nekryjí se skutečností.
Přes tato víceméně úsměvná nedopatření jsou Dějiny Prahy dílem, které dosahuje ve většině částí svým zpracováním slušné kvality a nabízí solidní přehled vývoje hlavního města. Jako celek se Dějiny Prahy jistě mohou stát přirozeným doplňkem Dějin zemí Koruny české.

Dějiny Prahy II. Od sloučení pražských měst v roce 1784 do současnosti. Kolektiv autorů vedený Jaroslavem Láníkem a Jana Vlkem. Paseka, Praha-Litomyšl 1998, náklad neuveden, cena 348 korun.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

RECENZE: Kdyby Dickens vstal z mrtvých, v Sarah Perryové by měl konkurenci

Anglická spisovatelka Sarah Perryová

Viktoriánský román neumřel s Charlesem Dickensem, dokazuje anglická spisovatelka Sarah Perryová.

Najdete na iDNES.cz