Jedním z protagonistů dekády byl i Vítězslav Nezval

Jedním z protagonistů dekády byl i Vítězslav Nezval

Literární dějiny obsáhly poetismus, erotiku i romány pro služtičky

  • 0
Před čtyřmi lety autorský kolektiv pod vedením Vladimíra Papouška zahájil velké dílo alternativního pojetí dějin české literatury ve světovém kontextu.

Druhý díl těchto Dějin nové moderny, jenž právě vychází, nese podtitul Lomy vertikál a zabývá se jednou z nejzajímavějších dekád ve vývoji českého umění. Začíná rokem 1924, kdy bylo mimo jiné vydáno klíčové dílo poetismu, Nezvalova Pantomima.

O „alternativní“ dějiny jde proto, že autoři v zásadě nepostupují v rámci svazku zavedeným systémem výkladu v rámci chronologie a žánrů. Jde jim o podchycení literatury jako tvárné „hmoty“, ovlivňované myšlenkovými proudy i společenským a světovým kontextem – a je pochopitelně také ovlivňující. Podstatnou složkou knihy jsou takzvané Mapy polí, tedy přehledy vydávaných děl a dobových událostí v jednotlivých letech.

Pro tuto dekádu není typický jen nezvalovský poetismus, ale také rozmach žánrů, které stojí oproti němu vlastně na zcela opačných základech: literatura ovlivněná katolicismem, venkovská próza a knihy pro ženy. Ženská literatura se přitom objevovala jak v té nejnižší podobě „románů pro služtičky“, tak v seriózní rovině vážených autorek. Do všech žánrů hlavního proudu literatury pak pronikal oproti předchozím obdobím také mnohem otevřenější přístup k ženské postavě v erotickém smyslu.