Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dějiny malířství jsou na internetu

  11:59aktualizováno  11:59
Zájemci o historii výtvarného umění mohou sledovat vývoj světového malířství na stránkách internetu. Do projektu kulturního serveru artchiv.cz se pustili jedenadvacetiletý Zdeněk Bilík z Jablůnky a jeho o rok starší kamarád Lukáš Kavina z Pržna ze Vsetínska.
Návštěvníci stránek artchiv.cz se mohou seznámit s téměř tisícovkou malířských děl z období gotiky až po současnost."Nejdříve jsme chtěli, aby to byl jen server českých malířů. Zde jsme však narazili na autorská práva. Spousta našich významných malířů totiž tvořila v devatenáctém a následujícím století, takže práva zde ještě platí," vysvětluje správce serveru Lukáš Kavina.

Podle novely zákona o autorských právech, která vyšla na sklonku loňského roku, se zvýšila věková hranice nároků dědiců na díla svých blízkých z padesáti na sedmdesát let.

"V záloze máme kolem dvaceti našich malířů. Zveřejnit díla však můžeme pouze u šesti z nich," tvrdí Kavina. "Naštěstí potomci českých umělců ve většině případů autorská práva neuplatňují. Například v příštím týdnu budu jednat se správcem pozůstalosti nedávno zesnulého malíře z Valašska Karla Hofmana, kterého bychom na naše stránky chtěli určitě zařadit," poznamenává.

Problémy podle něj nedělá ani autorský ochranný svaz (OOAS). "Komunikovali se mnou a byli velmi vstřícní. Zpočátku jsem s touto organizací právě problematiku autorských práv konzultoval. Jiné to bylo, když jsem se obrátil o pomoc na ministerstvo kultury. Neodpověděli ani na jeden e-mail," shrnuje své zkušenosti Kavina.

Zdeněk Bilík s Lukášem Kavinou počítají s rozšířením zástupců mistrů malířského umění na svých stránkách ze současných sto na dvě stě, přičemž se v konečné fázi nechtějí spokojit pouze s malíři.

"Na stránkách máme zastoupeny již i sochaře a chtěli bychom postupem času přidat světovou literaturu a hudbu. K tomu však potřebujeme odbornou pomoc," přiznává Kavina, který stránky rozjel v oboru malířství především proto, že od dětství rozvíjel svůj talent na základní umělecké škole a světové malířství se stalo jeho koníčkem.

Denní návštěvnost na stránkách www.artchiv.cz se ustálila asi na třech tisících vstupech. "Od začátku fungování serveru je to asi 300 tisíc návštěvníků, kteří mají současně možnost zanechávat k jednotlivým autorům a heslům své poznámky," upozorňuje spoluzakladatel serveru Zdeněk Bilík. Stránky nabízejí nejenom přehled autorů a jejich zařazení podle názvů děl a historického období, ale i slovník výtvarných pojmů.

Podle tvůrců stránek mohou milovníci výtvarného umění na internetu najít pouze dvě další podobné stránky. "Jednu provozují Američané a druhou Dánové," doplnil Bilík.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz