Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dějiny malířství jsou na internetu

  11:59aktualizováno  11:59
Zájemci o historii výtvarného umění mohou sledovat vývoj světového malířství na stránkách internetu. Do projektu kulturního serveru artchiv.cz se pustili jedenadvacetiletý Zdeněk Bilík z Jablůnky a jeho o rok starší kamarád Lukáš Kavina z Pržna ze Vsetínska.
Návštěvníci stránek artchiv.cz se mohou seznámit s téměř tisícovkou malířských děl z období gotiky až po současnost."Nejdříve jsme chtěli, aby to byl jen server českých malířů. Zde jsme však narazili na autorská práva. Spousta našich významných malířů totiž tvořila v devatenáctém a následujícím století, takže práva zde ještě platí," vysvětluje správce serveru Lukáš Kavina.

Podle novely zákona o autorských právech, která vyšla na sklonku loňského roku, se zvýšila věková hranice nároků dědiců na díla svých blízkých z padesáti na sedmdesát let.

"V záloze máme kolem dvaceti našich malířů. Zveřejnit díla však můžeme pouze u šesti z nich," tvrdí Kavina. "Naštěstí potomci českých umělců ve většině případů autorská práva neuplatňují. Například v příštím týdnu budu jednat se správcem pozůstalosti nedávno zesnulého malíře z Valašska Karla Hofmana, kterého bychom na naše stránky chtěli určitě zařadit," poznamenává.

Problémy podle něj nedělá ani autorský ochranný svaz (OOAS). "Komunikovali se mnou a byli velmi vstřícní. Zpočátku jsem s touto organizací právě problematiku autorských práv konzultoval. Jiné to bylo, když jsem se obrátil o pomoc na ministerstvo kultury. Neodpověděli ani na jeden e-mail," shrnuje své zkušenosti Kavina.

Zdeněk Bilík s Lukášem Kavinou počítají s rozšířením zástupců mistrů malířského umění na svých stránkách ze současných sto na dvě stě, přičemž se v konečné fázi nechtějí spokojit pouze s malíři.

"Na stránkách máme zastoupeny již i sochaře a chtěli bychom postupem času přidat světovou literaturu a hudbu. K tomu však potřebujeme odbornou pomoc," přiznává Kavina, který stránky rozjel v oboru malířství především proto, že od dětství rozvíjel svůj talent na základní umělecké škole a světové malířství se stalo jeho koníčkem.

Denní návštěvnost na stránkách www.artchiv.cz se ustálila asi na třech tisících vstupech. "Od začátku fungování serveru je to asi 300 tisíc návštěvníků, kteří mají současně možnost zanechávat k jednotlivým autorům a heslům své poznámky," upozorňuje spoluzakladatel serveru Zdeněk Bilík. Stránky nabízejí nejenom přehled autorů a jejich zařazení podle názvů děl a historického období, ale i slovník výtvarných pojmů.

Podle tvůrců stránek mohou milovníci výtvarného umění na internetu najít pouze dvě další podobné stránky. "Jednu provozují Američané a druhou Dánové," doplnil Bilík.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz