knihy, literatura - ilustrační foto

knihy, literatura - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dějiny českých zemí, tříkilový monument

Má bezmála tisíc stran, váží tři a půl kilogramu a je určená převážně dětem. I když si v ní jistě počtou i dospělí, vždyť koho by nezajímala národní historie?

Dějiny českých zemí v obrazech byly původně čtrnáctidílným cyklem, nyní vycházejí v jediném, monumentálním svazku.

Publikace nakladatelství Albatros má dlouholetý vývoj, což se trochu odráží i ve vizuální úpravě. První nápad padl na konci osmdesátých let nad překlady britských a francouzských encyklopedií pro děti.

„Cítili jsme potřebu mít něco pro naše děti o naší historii,“ říká tehdejší odpovědná redaktorka Helena Kučerová, která spolu s historikem Františkem Honzákem stála u počátků řady.

První knížka se na trhu objevila roku 1992. Nebyl to suchopárný učebnicový text, naopak - slovem i obrazem vtahoval do každodenního života prvorepublikového Československa, včetně tehdejších mincí s nejmenší hodnotou dva haléře, typických cikánských vozů kočovníků, cestovních pasů i vkladních knížek.

Čtenář mohl porovnávat ceny a výdělky, průměrná měsíční mzda mezi roky 1928-1929 činila u dělníka 850 korun, u vyššího úředníka 1550 korun. Mohli si koupit mýdlo Hellada za korunu, běžné boty za 19 korun, košile byla k mání za 24 korun. Ostatně v té době do módy vstoupil praktičtější styl, v němž ženy nosily dlouhé kalhoty a svetry v odezvě na stále populárnější sport.

V podobném duchu pokračovaly i další díly - nepopisují pouze historické události a osobnosti své doby, ale informují také o tom, jak se lidé oblékali, kam se chodili bavit, v čem bydleli, co jedli, čím jezdili a v koho věřili, co se pěstovalo na polích a vyrábělo v továrnách.

Na textech se celkem podílelo devět historiků a deset ilustrátorů, cílem byla maximální historická věrohodnost. Obrazová část se opírá zejména o dobové ilustrace a rytiny a pro pozdější období i o fotografie.

Série, která pojednávala české dějiny od pravěku až po vznik České republiky a jejíž poslední díl vyšel roku 1997, byla mimořádně úspěšná a dočkala se celé řady dotisků. Odezva přivedla nakladatelství na myšlenku kompletního vydání, které však roku 2002 zkomplikovaly povodně, kdy se část textů ztratila.

Základem se tudíž staly filmové fólie, do kterých se jakékoli změny zanášely velmi obtížně, titěrnou, mechanickou prací.

Text byl revidován, nakladatelství se však rozhodlo ho nerozšiřovat. A tak jednou z posledních kapitol zůstalo navracení majetku a rozchod se Slováky, jen stručně je načrtnut vývoj v Evropě po roce 1992.

„Knížka má být o dějinách, a poslední roky jsou současnost, na kterou se názory různí. Zatímco u odborné publikace můžete citovat dokumenty a výpovědi, u dětské knížky se nelze za nic schovat, musíte zaujmout postoj, hodnotit. Do toho by se myslím pouštěl jen sebevrah, v tom směru rozhodnutí nakladatelství chápu,“ podotýká jeden z autorů, František Honzák.

KOLEKTIV - Dějiny českých zemí v obrazech od pravěku po současnost
Albatros, 976 stran, doporučená cena 1299 korun.