Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dejdarův manažer Roun zvažuje žalobu na město Ústí nad Orlicí

  14:51aktualizováno  14:51
Manažer Martina Dejdara a dalších známých osobností Roman Roun zpochybnil výběrové řízení na provoz zrekonstruovaného kulturního zařízení Malá scéna v Ústí nad Orlicí. To totiž vyhrálo sdružení šéfa investičního odboru města.

Majitel agentury Roman Roun se ohradil proti výběrovému řízení na Malou scénu v Ústí nad Orlicí | foto: www.roun.cz

"Vstoupil jsem do výběrového řízení s úmyslem investovat vlastní peníze do projektu, který nikdy nemůže být ziskový, ale pomůže dobré věci. Vítězem je ten, kdo od města bere, nikoliv ten, kdo městu a občanům dává, a to je mírně řečeno neobvyklé," míní Roun.

Šéfovi agentury, která zaštiťuje například Martina Dejdara, Natálii Kocábovou nebo Evu Vejmělkovou, totiž vadí, že vítězem se stalo Občanské sdružení Malá scéna - to podle Rouna účelově založil šéf investičního odboru města, který měl na starosti právě rekonstrukci budovy.

"Výsledkem řízení je skutečnost, že nový provozovatel získal dotaci od města na provoz ve výši dvě stě tisíc korun ročně včetně úhrady tří čtvrtin energetických nákladů. Kdežto já nabídl také podporu stejné věci, ale několikanásobně rozšířenou a především financovanou z rozpočtu mé agentury," zlobí se Roun.

. VYJÁDŘENÍ JANA ROUNA K VÝBĚROVÉMU ŘÍZENÍ

Je mi jasné, že budou o mně lidé říkat, že kopu kolem sebe, když jsem byl Radou města z výběrového řízení „vyšoupnut“, ovšem s ohledem na skutečnost, že můj projekt je bezkonkurenčně nejrozsáhlejší a plně financovaný z rozpočtu mé agentury, a protože Rada města nezveřejní podrobnosti navrhovaných projektů a občané tak nemají možnost porovnat, jak Rada rozhodla, chci, aby občané věděli, co jsem nabízel já a jaké unikátní  zařízení mohlo v Ústí nad Orlicí od září fungovat. Bydlím sedm kilometrů od tohoto města, a proto jsem se rozhodl vložit nemalé prostředky na provoz projektu, který nikdy v přilehlém regionu nebyl. Ale jak mi řekl magistr Šťovíček, šéf majetkoprávního odboru, rada si může rozhodovat jak chce a na ústní obhajobu nemáte nárok. A v podstatě má pravdu. Vždyť žijeme v době, které vládnou dobré kontakty a peníze. A morálka? Ta je na žebříčku hodnot až při zemi. A tak mi nezbývá než se opřít o známou cimrmanovskou větu: Chtěl bych jenom říci, že až budu zase jednou osloven, abych připravil unikátní projekt pro výběrové řízení v Ústí nad Orlicí, že se Vám na to vy....

Zdroj: www.roun.cz

Roman Roun výběrové řízení ihned zpochybnil, což ale Rada města okamžitě zamítla. Proto se rozhodl využít všech možností k ověření zákonnosti jednání Rady města Ústí nad Orlicí, v krajním případě je rozhodnut podat žalobu.

"Slova pana místostarosty Mgr. Bäuchela, myslím, mluví za vše, když řekl, že rozhodla persona pana Hájka, tedy právě vedoucího odboru investic města. Je to zvláštní a budí to ve mně podezření z vysoce amorálního jednání členů Rady města Ústí nad Orlicí založeného na metodě kamarádčovství," dodává.

Filmová kavárna, nezávislá hudba
Do výběrového řízení se přitom Roun přihlásil na popud ústeckého starosty Richarda Peška. Podle vlastních slov se snažil k nabídce přistoupit velmi poctivě a ve svém návrhu provozu scény se zaměřil zejména na podporu toho, co v ústeckoorlickém regionu citelně chybí.

"Očekával jsem možnost ústní obhajoby a představení mého projektu zaměřeného především na celodenní programy pro mládež, pro mentálně a tělesně postižené a výraznou podporu ochotnických sdružení," podotýká Roun.

Této možnosti se mu ale prý nedostalo. "Byl jsem však nemile překvapen, že Rada města rozhodla na základě doporučení jakési komise, která mi nedala sebemenší možnost můj projekt podrobně představit a navrženou koncepci obhájit," říká.
 
Ve svém rozmáchlém projektu Roun sliboval financování programové nabídky divadla a provoz unikátní kavárny, která by počítala se zaměstnáním mentálně postižených. Interiér měl být zařízený "filmově", tedy prvky jednotlivých žánrů, jako jsou horory, romantické či akční filmy.

V umělecké oblasti pak Rounova agentura měla zajistit znovuobnovení loutkářské skupiny a financování jejího provozu, předpremiéry dětských filmů, pravidelné výchovné koncerty nebo provoz divadelního kroužku pro děti pod "patronátem“ Martina Dejdara.

Počítalo se i s pravidelnými filmovými projekcemi především filmových "specialit", víkendovými koncerty alternativní hudby, pravidelnými divadelními představeními nebo výstavami mladých tvůrců.

. OBNOVENÁ MALÁ SCÉNA

Město Ústí nad Orlicí investovalo do oprav interiérů a exteriérů budovy zhruba dvacet milionů korun. Hodnota objektu je asi šedesát milionů korun. Provozovatel bude mít na starosti kulturní zařízení a kavárnu. Radnice vypsala výběrové řízení na provozovatele až po delší kritice mladých lidí, kteří měli obavy o budoucí zaměření Malé scény. Do výběrového řízení se přihlásili čtyři zájemci, jeden neuspěl ani po formální stránce. Ostatní podle starosty Richarda Peška nabízeli rovnocenné a zajímavé projekty. "Dali jsme proto podvědomě přednost člověku, který pracuje u nás na úřadě. S ním jsem problematiku provozu Malé scény celý rok konzultoval a velmi intenzivně jsme spolupracovali na formě dramaturgie i na exteriéru a interiéru," řekl Pešek, proč nakonec padla volba na sdružení Malá scéna v čele s vedoucím odboru investic Městského úřadu Petrem Hájkem a zastupitelkou města Lenkou Janyšovou - oba jsou s místní kulturou údajně dlouho spjati jako dlouholetí dobrovolníci a divadelní ochotníci. Rozpočet města se bude na provozu kulturního zařízení významně podílet. Za nájem objektu a vybavení si bude účtovat 13.000 korun měsíčně, 9 750 korun ale vrátí formou dotace. Nájemci také radnice nabízí zaplatit 70 procent provozních nákladů. Další částkou až 200.000 korun ročně bude město přispívat na úhradu ostatních výdajů spojených s činností v objektu Malé scény.

Zdroj: ČTK

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Najdete na iDNES.cz