Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dejdar s Abrhámem začali natáčet pohádku na Štědrý večer

  10:12aktualizováno  10:12
Noc před první klapkou se modlili, jen ať neprší. Vstávali do deště a mokli i v kouřimském skanzenu, kde kvůli prvním záběrům vánoční pohádky ČT Kouzla králů, v hlavních rolích s Martinem Dejdarem a Josefem Abrhámem, vyrostl pestrý dobový trh.

Z natáčení pohádky Kouzla králů (Josef Abrhám a Martin Dejdar) - Skanzen v Kouřimi | foto: David Port, MF DNES

Naštěstí vepřová na rožni i pecny chleba pocházely z rekvizitárny, takže jim voda neublížila, a nad Dejdarem v kostýmu potulného komedianta s rolničkami se občas rozevřel deštník. Ale sotva režisér Zdeněk Zelenka zavelí: "Kamera, playback!", deštník zmizí a herec s harmonikou na bedýnce místo jeviště spustí vesele nactiutrhačnou píseň o zlém králi, jenž rád válčí.

Z natáčení pohádky Kouzla králů"Tu písničku jsem nazpíval sám, dostal jsem tu důvěru. A na bedýnce se povyšuju nad prostý lid," žertuje Dejdar, zatímco režisér a scenárista v jedné osobě chystá další scénu. Po temných příbězích minulých svátků se rodí pohádková situační komedie se vším všudy; od dětí přes zvířata po náročné triky.

Takže na jedné straně krmí dětští hrdinové stádo koz a na druhé si kůň velitele biřiců prochází svou "roli" tak svědomitě, že po něm musí uklidit trus. "Označkoval si svou trasu," smějí se Svatopluk Skopal v úboru vesničana a jeho pohádková žena Jitka Smutná.

Další koně se zapřahají do bryčky, z níž vyskáčou rabující vojáci, a posledního sedlají pro Josefa Abrháma čili hodného krále ze sousední říše. "Podívejte, jak mě vyštafírovali," předvádí Abrhám svůj kostým. Ale jeho kůň zatím počká: při zkoušce, aby k němu ostatní "zdola vzhlíželi", poslouží zase bedýnka.

Z natáčení pohádky Kouzla králů

Abrhám si v pohádce zahraje se svou manželkou Libuší Šafránkovou, ale netradičně: ovdovělý král mluví jen s obrazem mrtvé královny. Mladý pár ztělesní posily z hereckých škol, Petra Tenorová a Martin Kraus, jehož vtipný rebelský hrdina typu Fanfana Tulipána rozpustí armádu, za což putuje za mříže.

Z natáčení pohádky Kouzla králů (Martin Dejdar uprostřed)Ale nebude tam sám. Zbrojnoši při rabování totiž seberou Dejdarova komedianta, který je svou písní záměrně provokuje. "A ve vězení potkám i Abrháma – co víc si herec může přát?" žertuje Dejdar. Pohádku už netočil dlouho, přitom ho prý odjakživa baví, režiséru Zelenkovi důvěřuje. "A potulný komediant je moje životní role," říká herec, jenž se na podzim v ČT objeví v třetí řadě Zdivočelé země i v zábavném sitcomu Comeback na Nově.

Večeře bude dřív
Princů si Dejdar kupodivu neužil. "Hrál jsem jen jednoho, cizokrajného na velbloudu – přesně si to pamatuju, protože to bylo 18. listopadu 1989," vzpomíná. "Zato jsem představoval spoustu rádců i pár chasníků, co se na trůn dostanou. Ale mým snem je zahrát si jednou opravdu pořádného čerta," přiznává Dejdar. Kdysi s Jiřím Lábusem prý ztvárnili pouze "dekadentní čerty".

Režisér zatím nazkoušel složitou akci s vojáky, kteří rozeženou trhovce, zabaví jim zboží a zkusí ve rvačce zajmout i komediantovu společnici. Scénu točí vcelku. "Jako studentům nám jednou řekl Andrzej Wajda: Neopovažte se točit záběr po záběru, točte divadlo," vykládá Zelenka, proč si práci neulehčí. A vskutku ucelený výjev působí líp, než když se "kouskuje", dokonce jednomu bojovnému biřici radši odebrali kopí, aby nikoho nezranil.

Z natáčení pohádky Kouzla králů (Josef Abrhám)

Dejdara v želízkách už počtvrté hodili zbrojnoši tvrdě na vůz, přesto si dál zpívá. "To budou moje děti na Štědrý den koukat! Dáme si večeři o něco dřív," těší se hrdina nové pohádky, která se bude točit i na hradu Kost či zámku Žleby až do 20. září.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Najdete na iDNES.cz