Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dejdar s Abrhámem začali natáčet pohádku na Štědrý večer

  10:12aktualizováno  10:12
Noc před první klapkou se modlili, jen ať neprší. Vstávali do deště a mokli i v kouřimském skanzenu, kde kvůli prvním záběrům vánoční pohádky ČT Kouzla králů, v hlavních rolích s Martinem Dejdarem a Josefem Abrhámem, vyrostl pestrý dobový trh.

Z natáčení pohádky Kouzla králů (Josef Abrhám a Martin Dejdar) - Skanzen v Kouřimi | foto: David Port, MF DNES

Naštěstí vepřová na rožni i pecny chleba pocházely z rekvizitárny, takže jim voda neublížila, a nad Dejdarem v kostýmu potulného komedianta s rolničkami se občas rozevřel deštník. Ale sotva režisér Zdeněk Zelenka zavelí: "Kamera, playback!", deštník zmizí a herec s harmonikou na bedýnce místo jeviště spustí vesele nactiutrhačnou píseň o zlém králi, jenž rád válčí.

Z natáčení pohádky Kouzla králů"Tu písničku jsem nazpíval sám, dostal jsem tu důvěru. A na bedýnce se povyšuju nad prostý lid," žertuje Dejdar, zatímco režisér a scenárista v jedné osobě chystá další scénu. Po temných příbězích minulých svátků se rodí pohádková situační komedie se vším všudy; od dětí přes zvířata po náročné triky.

Takže na jedné straně krmí dětští hrdinové stádo koz a na druhé si kůň velitele biřiců prochází svou "roli" tak svědomitě, že po něm musí uklidit trus. "Označkoval si svou trasu," smějí se Svatopluk Skopal v úboru vesničana a jeho pohádková žena Jitka Smutná.

Další koně se zapřahají do bryčky, z níž vyskáčou rabující vojáci, a posledního sedlají pro Josefa Abrháma čili hodného krále ze sousední říše. "Podívejte, jak mě vyštafírovali," předvádí Abrhám svůj kostým. Ale jeho kůň zatím počká: při zkoušce, aby k němu ostatní "zdola vzhlíželi", poslouží zase bedýnka.

Z natáčení pohádky Kouzla králů

Abrhám si v pohádce zahraje se svou manželkou Libuší Šafránkovou, ale netradičně: ovdovělý král mluví jen s obrazem mrtvé královny. Mladý pár ztělesní posily z hereckých škol, Petra Tenorová a Martin Kraus, jehož vtipný rebelský hrdina typu Fanfana Tulipána rozpustí armádu, za což putuje za mříže.

Z natáčení pohádky Kouzla králů (Martin Dejdar uprostřed)Ale nebude tam sám. Zbrojnoši při rabování totiž seberou Dejdarova komedianta, který je svou písní záměrně provokuje. "A ve vězení potkám i Abrháma – co víc si herec může přát?" žertuje Dejdar. Pohádku už netočil dlouho, přitom ho prý odjakživa baví, režiséru Zelenkovi důvěřuje. "A potulný komediant je moje životní role," říká herec, jenž se na podzim v ČT objeví v třetí řadě Zdivočelé země i v zábavném sitcomu Comeback na Nově.

Večeře bude dřív
Princů si Dejdar kupodivu neužil. "Hrál jsem jen jednoho, cizokrajného na velbloudu – přesně si to pamatuju, protože to bylo 18. listopadu 1989," vzpomíná. "Zato jsem představoval spoustu rádců i pár chasníků, co se na trůn dostanou. Ale mým snem je zahrát si jednou opravdu pořádného čerta," přiznává Dejdar. Kdysi s Jiřím Lábusem prý ztvárnili pouze "dekadentní čerty".

Režisér zatím nazkoušel složitou akci s vojáky, kteří rozeženou trhovce, zabaví jim zboží a zkusí ve rvačce zajmout i komediantovu společnici. Scénu točí vcelku. "Jako studentům nám jednou řekl Andrzej Wajda: Neopovažte se točit záběr po záběru, točte divadlo," vykládá Zelenka, proč si práci neulehčí. A vskutku ucelený výjev působí líp, než když se "kouskuje", dokonce jednomu bojovnému biřici radši odebrali kopí, aby nikoho nezranil.

Z natáčení pohádky Kouzla králů (Josef Abrhám)

Dejdara v želízkách už počtvrté hodili zbrojnoši tvrdě na vůz, přesto si dál zpívá. "To budou moje děti na Štědrý den koukat! Dáme si večeři o něco dřív," těší se hrdina nové pohádky, která se bude točit i na hradu Kost či zámku Žleby až do 20. září.
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz