Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Dechovkový“ Josef Zíma dostal roli v Ypsilonce

  4:42aktualizováno  4:42
Takové spojení možná leckoho překvapí. Herec a zpěvák Josef Zíma, známý především jako interpret dechovky, přijal roli v nové inscenaci pražského Studia Ypsilon. V inscenaci bude účinkovat jako symbol doby a idol hlavní hrdinky.

Josef Zíma na finále Miss Etam Face 2007 v klubu Misch Masch | foto: Petr Pilař

Známky senzační kuriozity však Zímovo angažmá vykazuje pouze velmi povrchním pohledem. Jednak proto, že Josef Zíma v inscenaci s dlouhým názvem Z jejího života aneb Kabaret Průvan čili Buduj vlast, posílíš mír, Arnolde zpívá hity padesátých a šedesátých let – tedy tvorbu, které se skutečně polovinu svého profesního života věnoval.

A jednak proto, že zpěvák je absolventem DAMU se slušnou divadelní dráhou, zahrnující také řadu charakterních, dramatických rolí. A konečně proto, že v inscenaci funguje také jako určitý symbol doby a někdejší idol hlavní hrdinky.

Léta pro kočku a pod psa
Ředitel Ypsilonky a současně režisér inscenace Jan Schmid říká, že kus, který má dnes premiéru, je jedním z nejambicióznějších představení divadla za několik posledních sezon.

Za krkolomným titulem se skrývá monodrama Jiřího Justa, které Ypsilonka proměnila v duchu své typické metody – kolektivní improvizace a techniky střihu a montáže. Vznikla hra pro čtyři protagonisty a pianistu, která má být reflexí doby čtyřicetileté nesvobody a útlaku – "trapných let pro kočku a pod psa" čili od padesátých let výš.

Roky společenského i morálního marasmu jsou však konfrontovány se současností, a to zdaleka ne s jednoznačně lichotivým výsledkem. Hlavní hrdinkou je herečka, kterou Schmid s Justem "rozštípli vedví" – tedy na současnou starší ženu a její mladé, v mnohém velmi naivní  já. V textu se rozdvojené herečce výstižně říká "Dnešní" a "Včerejší" a hraje ji Jana Synková a Renata Rychlá.

"Jistým společným jmenovatelem toho, co jsme žili a žijeme i dnes, je lidská blbost. Nechceme však inscenací jen zesměšňovat, měl by v ní současně být také kus bolesti a zklamání," přibližuje dílo Schmid. Tvarem půjde o činohru, která "přeskakuje" písničkami, básničkami a jinými volnými útvary do kabaretu.

Inscenace by rovněž ráda upozornila například na soudobou krátkozrakost politiků, neuvědomujících si hodnotu kultury. Nehodlá však jít cestou přímé satiry. "Ta rychle shoří, navíc publikum příliš nezajímá, adresnou kritikou doby je obecenstvo unavené," vysvětluje Schmid s tím, že vnímavé publikum porozumí.

Ani minulosti modrých košil a rudých šátků nechce inscenace věnovat jen posměšný škleb. "Bude tam úsměvný nadhled, který však chladne až do mrazení v zádech. Byla to příšerná doba, například ve škole v padesátých letech jsme se báli jeden druhého. Studenti měli moc, vyhazovali kantory nebo spolužáky. Jednu spolužačku před čtvrtým ročníkem svaz mládeže vyloučil jen proto, že se zúčastnila festivalu, na který nebyla svazáckou organizací delegovaná," vybavuje si Josef Zíma. Právě tuto konkrétní vzpomínku v dialogu s Janou Synkovou zpěvák zmíní.

Překvapení Ypsilonkou
"Máme ve hře s Janou dva vlastně docela soukromé rozhovory včetně vzpomínky na to, že nás na DAMU učil stejný profesor, Janu však o dost později než mě. Hlavně mluvíme o minulé době, kterou jsem celou zažil již jako dospělý, takže si ji velmi dobře pamatuju. Včetně muziky padesátých let. Budovatelské písně s popěvky jako ‘vyhrňme si rukávy, než se kola zastaví‘ skládali i moji spolužáci. Mimochodem, nebyly to často marné melodie, jen ty texty byly poplatné a děsivé," pokračuje Zíma, který se těší, jak si na jevišti Ypsilonky zazpívá jiné hity – například semaforské Blues pro Tebe nebo Ginu.

Josefa Zímu totiž někdy mrzí, že se ocitl pouze v kategorii "dechovkář". "Roky, kdy jsem dělal swing či rock’n’roll, jako by neexistovaly. Přitom tuhle hudbu mám dodnes rád a hraju ji na svých koncertech. Podobně jsem lidi překvapil i svým účinkováním v muzikálech Monte Cristo a Cats. Teď je možná překvapím Ypsilonkou," doplňuje s tím, že ypsilonská poetika se mu velice líbí.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

RECENZE: Připadali si jako idioti, tak začali víc poskakovat

Záběr z představení Idiot Syncrasy souboru Igor and Moreno

Jedním ze zahraničních hostů letošního ročníku festivalu Nultý bod byla dvojice Igor and Moreno. Do pražského Divadla v...

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

Najdete na iDNES.cz