Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Day-Lewis: Můj hrdina se pohřbil a vyhrabal

  6:28aktualizováno  6:28
Za filmy Ve jménu otce a Gangy New Yorku byl na Oscara nominován, první sošku vyhrál za příběh Moje levá noha a druhou za naftařskou ságu Až na krev, která míří do českých kin.

Ceny SAG - Daniel Day-Lewis - Los Angeles (27. ledna 2008) | foto: Reuters

Daniel Day-Lewis má britské a irské občanství, žije v Hollywoodu, loni oslavil padesátku a jen role Daniela Plainviewa, jenž se ve filmu Až na krev vypracuje z horníka na ropného magnáta, mu vynesla dvacet cen.

Scénář filmu Až na krev vás prý zneklidnil. Jakým způsobem?
V dobrém slova smyslu. Přitahoval mě jeho vnitřní svět – a to se mi děje běžně, když mám na něčem začít pracovat, nikoli jen přihlížet zvenku jako divák.

Čím vás fascinovala postava Daniela Plainviewa?
Režisér Paul Thomas Anderson se chopil základní představy a krok za krokem ji budoval až k neuvěřitelnému finále. Upřímně rozkryl hrdinovu osobnost dávno předtím, než jsem se do filmu vůbec zapojil.

Natočil jste Posledního Mohykána, Věk nevinnosti, Gangy New Yorku, Až na krev, vesměs filmy z dějin Ameriky. Láká vás hledat klíč k chápání Američanů?
Rozhodně ne vědomě. Patrně nějakou část mého já fascinuje objevování Nového světa, ale nikdy jsem si ty filmy navzájem nepropojil. Něco mě ovlivňuje, ale nemám ponětí, co to je. A jsem rád, když nevím, jak některé věci fungují. Mám rád tajemno.

Filmový Plainview se takřka pohřbil v zemi při hledání ropy. Zajímají vás takové osudy?
Skutečně se pohřbil v zemi – a tak tak se dokázal vyhrabat. Cítil jsem, že to v něm přetrvává, což by se nepochybně stalo každému, kdyby prožil to, co Plainview: začínal s lopatou a krumpáčem, žil v podzemí jako zvíře – a podařilo se mu narazit na nepředstavitelné bohatství, kvůli kterému to zkoušel. Řada z těch, kdo takhle zbohatli, podle mě stále cítila nutkání být zemi blízko, zůstat její součástí. A často se pro ně práce stala prostředkem osvobození. Nedokázali si doopravdy užívat jejích plodů, protože je uspokojovala právě a pouze práce sama.

Ve své rezidenci na konci filmu nevypadá váš hrdina moc šťastně...
Ne, vůbec. Točili jsme ve skutečném sídle Edwarda Dohenyho a hrdina Sinclairovy knihy Petrolej, ze které film vychází, byl Dohenym inspirován. Takže oklikou je s ním spřízněn i Plainview, řekněme jako bratranec. Rezidence magnátů mi připadají skoro jako pyramidy, které si stavěli faraoni. Jde o symbol moci, ale nakonec je to vždycky stejně jen hrobka.

Měl jste scénář k dispozici dva roky před zahájením natáčení. Co jste celou dobu s režisérem Paulem Thomasem Andersonem dělali?
Mnohokrát jsme spolu mluvili, hlavně o příběhu. On nese zodpovědnost za zcela odlišné věci než já. Do určité míry úzce spolupracujeme a současně pracujeme zcela odděleně, takže jsme probírali spíš způsoby vyprávění než věci, které ode mne čekal. Ale já to beztak dělám takovým způsobem raději.

Co všechno jste kvůli roli musel nastudovat?
Musíte se dozvědět o historickém období, které jste nezažil, o tehdejší společnosti, jejím každodenním životě a mikrosvětě, jejž si pro sebe vytvořili prospektoři. To nastudujete. Ale to nejdůležitější se odehrává v představách a na ně mám rád dost času. Líbí se mi, když si do mysli najdou cestu samy. Nechci z toho dělat mystický zážitek, ale mám zkrátka raději, když si role žije vlastním životem. Pochopitelně se na tom podílíte: rozhodujete, určité věci přijmete, jiné zvolíte a další odmítáte, ale snažím se na to moc nemyslet. Musíte si vytvořit rovnováhu mezi vědomím a představivostí. Intelekt má vždy sloužit něčemu důležitějšímu; tady slouží představivosti.

Inspiroval vás western Poklad na Sierra Madre s Walterem Hustonem, jehož Plainview připomíná?
Ano, hraje v tom roli i životní filozofie obou hrdinů: pravidla, která je třeba za každou cenu dodržovat. Rozdíl je naopak v tom, že Hustonova postava sice trpí zlatou horečkou jako všichni, ale současně si uvědomuje její absurditu, a když zlatý prach vezme vítr, je to pro ni vlastně úleva. Což Plainview nedokázal.

Podle režiséra je Až na krev jako ošklivá rvačka dvou bratrů. Souhlasíte?
Já bych to tak neřekl, ale ano, dává to smysl. Je to souboj na život a na smrt mezi dvěma lidmi, prospektorem a kazatelem, kteří si uvědomují, že patří do stejné rodiny.

Co má Plainview proti náboženství?
Neřekl bych, že má můj hrdina něco proti víře, spíš proti falši – a v kazateli vidí duchovního podvodníka. Ale stejně ho mohl zničit za jakékoli jiné pokrytectví. Je v tom jistá zvrácená forma vznešenosti a velký smutek: sama podstata lidství.

Netočíte zrovna v rychlém tempu, jak si role vybíráte?
Mám v tom naprosto jasno. Cítím-li touhu hrát, nedá se jí odolat. Pokud ji necítím, nemá to smysl.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz