Miles (obálka knihy)

Miles (obálka knihy) | foto: Albatros/Plus

Davisovy paměti, základní kniha o hudbě, vyšly konečně v Česku

  • 3
V každém uměleckém oboru existuje několik základních publikací, které by měl znát každý, kdo je jeho příznivcem. Společnou obvykle mívají mimořádnou informační hodnotu, sílu lidského příběhu a zasazení do kontextu. V hudbě k takové kanonické četbě patří autobiografie Milese Davise, nazvaná stručně Miles.
Miles (obálka knihy)

Spoluautorem knihy, která byla v originále poprvé publikována v roce 1990 a vzbudila nebývalý ohlas, je publicista Quincy Troupe. Český překlad měl jeho autor Josef Rauvolf hotový poměrně brzy, už v průběhu 90. let. Nakladatele ale tehdy našel pouze na Slovensku. Tamní vydání se do Česka dostávalo pouze sporadicky, navíc je provázela nepříliš kvalitní redakce. Teprve nyní se díky nakladatelství Albratros Rauvolfův "vyčištěný" překlad dostává ke všem Čechům.

Miles Davis

Obsáhlý svazek (více než 450 stran) je skutečnou "biblí jazzu". A nejen jeho. Miles Davis byl od 60. lete univerzální osobností, součástí celé hudební scény jako celku. Od konce "sixties" v souvislosti s elektrifikací své kapely hrával na rockových festivalech a byl globální hvězdou. Jeho komentáře k hudebnímu dění více než poloviny 20. století tak jsou originálním hlasem jednoho z jeho leadrů.

Miles Davis

Miles Davis žil hodně divokým životem - a když už se rozhodl svůj příběh zachytit za pomoci novináře v knize, zjevně si zakázal cokoli zamlčovat. Davis rozhodně netrpěl přehnanou skromností a v hudebních záležitostech byl (ostatně právem) nezvratně přesvědčen o své genialitě. Ale na rozdíl od mnohých rockových hvězd, které svůj životní styl, plný alkoholu, drog a sexu staví na piedestal, Davis prostě "pouze" svoje úlety otevřeně konstatuje, a to včetně jejich stinných stránek. Ostatně vždy do značné míry souvisely s jeho hudební kariérou.

Miles Davis, v pozadí Chick Corea a Dave Holland

Stávající české vydání přichází oproti tomu slovenskému (kromě zmíněné jazykové úpravy) se dvěma inovacemi. Původní Davisovu fotografii na obálce přetvořil Michal Cihlář do podoby svého typického linorytu, čímž výtvarnou stránku titulu výrazně povýšil. Druhou inovací je vložený diskografický překladatelův výběr nejdůležitějších Davisových alb se stručnými komentáři. Tato vložka částečně vynahrazuje absenci fotografické přílohy, která je jediným mínusem této zásadní knihy, kterou by si měl přečíst každý, kdo má - jakoukoli - hudbu rád.