Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sledujte Davida Ondříčka, doporučuje americký časopis Variety

  9:15aktualizováno  9:15
Režisér David Ondříček, jehož film Ve stínu reprezentuje Českou republiku v boji o nominace na Oscara, byl ve Spojených státech vybrán do prestižní přehlídky 10 Directors To Watch, kterou organizuje renomovaný filmový časopis Variety.

Režisér David Ondříček a Ivan Trojan (vpravo) u plakátu k filmu Ve stínu | foto:  Dan Materna, MAFRA

Režiséři vybraní redakcí časopisu jako osobnosti, kterým je třeba věnovat pozornost, se představí v lednu 2013 na mezinárodním filmovém festivalu v Palm Springs. Oznámila to mluvčí filmu Ve stínu Uljana Donátová.

Projekt 10 To Watch vznikl podle Donátové v roce 1996 a jeho hostitelem byl řadu let Sundance Festival. "Od roku 2011 se laureáti představují v rámci festivalu v Palm Springs, který je považován za start festivalového roku. V rámci tohoto projektu upozorňují respektovaní redaktoři časopisu Variety na filmařské či herecké osobnosti, které mají podle nich slibnou budoucnost a jsou příslibem pro vývoj kinematografií v domovských zemích i v mezinárodním měřítku," uvedla Donátová.

Během své existence program ocenil řadu dnes již známých jmen, jako byli režiséři Ben Affleck, Christopher Nolan, Cary Fukunaga, Scott Cooper, Alejandro Gonzáles Inarritu nebo Steve McQueen. Také Česká republika měla v programu svého zástupce, režiséra Bohdana Slámu.

"Zařazení do této desítky mě nesmírně potěšilo," komentoval to Ondříček. Informaci o tom dostal v momentě, kdy s producentem Kryštofem Muchou dokončoval propagační cestu s filmem Ve stínu v Los Angeles.

"K množství pozitivních reakcí na náš film a ke kladným recenzím v americkém filmovém tisku se přidalo i toto prestižní ocenění, které vnímám především jako zhodnocení práce právě na filmu Ve stínu. Jsem velice rád, že naděje, které jsme do tohoto projektu vkládali, se naplnily a náš film má šanci představit se a snad i uspět před americkým publikem v konkurenci těch nejlepších," dodal Ondříček.

Program 10 To Watch sleduje dlouhodobě i Kryštof Mucha a vždy oceňoval, jak dokázal upozornit na originální filmařské osobnosti. Zároveň byl přesvědčen, že i v české kinematografii jsou tvůrci, kteří by obstáli v tomto projektu – a režisér David Ondříček je mezi nimi. "Když jsme začali společně pracovat na filmu Ve stínu, od počátku jsem doufal, že právě tohle je titul, který by mohl upoutat pozornost doma i v zahraničí," dodal.

Právě skončená americká propagační cesta je podle obou tvůrců důkazem, jak důležité je osobní nasazení, chce-li se český film prosadit v zahraničí. Velký význam mělo i to, že časopis Variety byl hostitelem některých besed po projekcích a jeho zástupci mohli bezprostředně vnímat reakce publika i komunikaci českých filmařů s ním.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Najdete na iDNES.cz