Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Zaslouží si Ve stínu Oscara? Film má na nominaci už jen pár dní

  11:45aktualizováno  13:40
O postavě detektiva Hakla, kterého v Ondříčkově detektivce Ve stínu hraje Ivan Trojan, jsme čtenářům prozradili mnohé. Kdo je ale jeho "kolega" major Zenke? Sebastian Koch se proslavil i díky Oscarem oceněnému dramatu Životy těch druhých. Teď má úlohu v Ondříčkově filmu se stejnou ambicí.

Novinka Davida Ondříčka bude usilovat o Oscara. "Ale bude to neskutečně těžké, v těchto ohledech má film trochu smůlu, je uveden ve špatném období," říká režisér snímku, který po prvních projekcích vyvolal nebývalou pozornost. Filmu se nepodařilo dostat na festival do Berlína a oscarová šance také není jistá. "Nominace končí 14. září a my máme 13. premiéru. Uvidíme, jestli akademici budou mít šanci posoudit, jestli si to film zaslouží. Děláme pro to maximum," uzavírá Ondříček, kterému jeho dílo pomohl sestříhat Ivan Passer.

Ve stínu stojí především na strhujících výkonech Ivana Trojana a Sebastiana Kocha. Angažmá německé hvězdy přitom bylo nejisté. "Nevěřil jsem, že by to vzal, ale on nám přes agenta vzkázal, že se mu scénář moc líbí, takže jsme měli velkou radost," říká Ondříček a je rád, že Koch natáčení zůstal věrný i poté, co byl film odložen. Koch nelituje.

"Mám to velké štěstí, že si mohu vybírat, co budu dělat. A zvláštní náhodou si vybírám právě tato historická témata," tvrdí Koch, který v roce 2004 získal Zlatou kameru pro nejlepšího německého herce.

K filmu Ve stínu

"Myslím si, že když se v dějinách stane něco, co má cenu za dvacet, čtyřicet nebo padesát let znovu převyprávět pomocí filmu, povídky či románu, tak to opravdu musí mít zvláštní sílu, to je důvod, proč tyto látky má smysl dělat," vysvětluje.

A právě 50. léta, do nichž je dobový detektivní příběh zasazen, má podle Kocha velmi zvláštní, i když tragický náboj. "Je to velmi vzrušující doba, po dvou světových válkách, zvláště v Německu a v německém okolí, kde nezůstal kámen na kameni. Tolik se tohoto zničilo, musí se hodně obnovovat a tu se hned objeví staré mocenské struktury a nechtějí se pustit. Tady v Česku to byli komunisté, kteří vše radikálně převzali, vlastně od roku 1948. A o tom také vypráví tento film, s jakou neuvěřitelnou brutalitou se prosazuje nový systém," dodává.

Sebastian Koch, držitel Oscara za film Životy těch druhých, v české detektivce...

Sebastian Koch, držitel Oscara za film Životy těch druhých, v české detektivce Ve stínu

"Co považuji za fascinující je to, že po nacistickém režimu, což byl úplný horor, se dostaneme do dalšího hororu. To je tak nepopsatelné a neuvěřitelné, co lidé museli zažít. Oni si již mysleli tak to už máme za sebou a můžeme se svobodně vyjádřit a místo toho přichází další katastrofa," říká Koch.

Dobová detektivka Ve stínu

Režie: David Ondříček

Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty. Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování.

Koch se s Trojanem na plátně dokonale doplňují. "Jsou si v něčem podobní a přitom velice rozdílní. O tom by se dalo hovořit dlouho. Oba chtěli natočit skvělý film a chtěli v něm zazářit. A oba jsou naprosto profesionální," dodal k tomu Ondříček.

Ve videu, jež vám nabízíme exkluzivně na iDNES.cz, pak podotkl, že Koch je snad ještě preciznější než Trojan. "A kdo zná Ivana, musí se divit," naznačil režisér.

Jak nakonec jejich "spolupráce" dopadne, uvidíte v kinech již příští týden. MF DNES k uvedení Ondříčkovy novinky chystá speciální přílohu.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Najdete na iDNES.cz