David Lynch: autoportrét

David Lynch: autoportrét | foto: David Lynch

David Lynch hoří ve vzdušných plamenech

  • 1
Pařížské centrum moderního umění Fondation Cartier nabízí výstavu dosud neznámých obrazů a fotografií režiséra Davida Lynche, nazvanou Vzduch hoří.

Na téměř 500 kresbách, 130 fotografiích a 25 obrazech se návštěvníci mohou seznámit se snovými i provokujícími vizemi umělce, známého kultovními snímky Modrý samet, Zběsilost v srdci či Twin Peaks. Podívaná to však může být poněkud náročná.

Lynchovy filmy se vyznačují především tím, že se v nich pohybují divní lidé, co dělají divné věci, popřípadě se v nich pohybují i oživlé divné věci. A celé to dává smysl snad jen v hlavě režiséra, v jehož nejnormálnějším filmu jel dědeček přes celé Spojené státy na traktůrku.

Zhruba 80 procent z vystavených děl veřejnost nikdy neviděla - většina z kreseb i fotografií totiž dosud ležela v neotevřených krabicích v umělcově domě v Los Angeles, kde je "objevil" kurátor výstavy Hervé Chandes.

Světlo světa tak spatřily třeba staré fotografie nahotinek, které Lynch předělal na stvoření připomínající upíry nebo na akty rozkládajících se lidských těl. Velmi sugestivní je třeba plátno s názvem Chceš skutečně vědět, co si myslím? - zobrazuje muže, který stojí opodál ženy usazené na sofa a míří na ni nožem. Sedící dámě jde od ústa bublina s odpovědí: "Ne."

Kurátorka Helene Kelmachterová popsala výstavu jako "cestu labyrintem". "Navštěvujete na ní jeden svět za druhým a přitom nevíte, kde se vynoříte příště. Na konci zjistíte, že jde jen o další skok do poněkud zvláštního a znepokojujícího světa Davida Lynche," říká.

Dnes jedenašedesátiletý Lynch studoval před začátkem své filmové kariéry malbu a sochařství na univerzitě v Pensylvánii. Vystavované malby a fotografie většinou pocházejí z období od jeho školních let až do doby, kdy studoval malířství v Bostonu. Výstava potrvá do 27. května.

,