Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

David Dorůžka přináší severské meditace

  8:04aktualizováno  8:04
Přední český jazzový kytarista a skladatel David Dorůžka vydal druhé autorské album Silently Dawning. Je takřka celé zpívané – zhudebněnou poezii na něm interpretuje švédská zpěvačka Josefine Lindstrand.

David Dorůžka | foto: Animal Music

"V hudbě je pro mne velmi důležité ticho a prostor a koncentrace hudebního sdělení. Jinak nevím, jak blíže tu hudbu popsat. Inspiračních zdrojů je tolik, a cest, kterými se člověk v hudbě může ubírat, ještě víc," říká David Dorůžka – a album by mohlo posloužit jako "soundtrack" tohoto výroku.

David DorůžkaDorůžka má za sebou dlouholetý pobyt ve Spojených státech, ale také ve Francii – právě tam většina skladeb alba vznikla. Se zpěvačkou Josefine Lindstrand se poprvé setkal během evropského turné s pianistou Djangem Batesem v roce 2002.

Rytmika alba je polská. Bubeník Łukasz Żyta si doma zahrál s většinou velikánů tamního jazzu (mj. Zbigniew Namyslowski, Tomasz Szukalski, Michal Tokaj), hrává i s českým kontrabasistou Jaromírem Honzákem (při nahrávání jeho posledního alba A Question To All Your Answers se sešel i s Dorůžkou).

Kontrabasista Michał Barański je Żytovým stálým spolupracovníkem, tvoří jednu z nejvytíženějších rytmik velmi silné polské jazzové scény, ale spolupracoval mimo jiné také například se slavným houslistou Nigelem Kennedym.

Jak vědí všichni, kdo se alespoň trochu zajímají o současný český jazz, David Dorůžka je bytostný hudební lyrik. Album Silently Dawning je v tomto smyslu jeho výmluvnou vizitkou. A to nejen po hudební, ale i textové stránce.

Josefine Lindstrand a David DorůžkaS výjimkou dvou instrumentálních předělů a jedné nezpívané skladby album obsahuje vesměs písně s podstatným vokálním podílem Josefine Lindstrand. Jako texty posloužily básně anglické autorky Emily Dickinsonové (1830–1886) a českého básníka Jiřího Ortena (1919–1941), část textů dodala sama zpěvačka.

Na albu tak zní nejen "jazzová“ angličtina, ale i švédština a relativně kuriózně ze Švédčiných úst také čeština. O významu, který Dorůžka a spol. přikládají slovnímu sdělení, svědčí verze textů v bookletu ve všech třech jazykových mutacích (tedy vždy originál a dva překlady).

David DorůžkaDo jednoduchosti, prvoplánovosti a klišovitosti má – a vždycky měla - Dorůžkova hudba hodně daleko. Kytarista se orientuje především na evropský způsob jazzového vyjádření, ve kterém je mnoho tradice, ale i současnosti vážné hudby. Introvertnost a uzavřenost je typická nejen pro jeho vlastní hru a autorský rukopis – "nakazil" jimi (k dobru výsledku) i svoje spoluhráče.

David DorůžkaProplouvání mezi detailně vystavěnými harmoniemi, udržení atmosféry, kterou jen málokdy něco naruší a tím de facto zvýrazní (jemné zkreslení kytary ve skladbě November či akustická kytara v "ortenovkách“ Noc a den a Pohádka), odvázání se při zachování převládající decentnosti v sólových rozbězích, které nikterak neředí formu písní – to jsou ty nejzásadnější klady Silently Dawning.

David Dorůžka je jedním z těch muzikantů, kteří v českých poměrech vracejí už léta českému jazzu tu nejlepší pověst. Je originální osobností s pevným názorem. A dokáže, jak víme při pohledu na publikum jeho koncertů, oslovit i mladé publikum, které se jinak tomuto žánru příliš nevěnuje.

Josefine Lindstrand a David DorůžkaAlbum Silently Dawning navíc v osobě Josefine Lindstrand přináší i dnes módní "severský rozměr" (čímž nemá být v žádném případě řečeno, že kooperace vznikla z vypočítavých důvodů) a svým meditativním nádechem sahá daleko za zažité mainstreamové hranice.

David Dorůžka: Silently Dawning
vyd. Animal Music, čas 59:10
hodnocení iDNES.cz: 90 %

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Najdete na iDNES.cz