Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sport je směšný jako moje červená bestie, říká David Černý

  1:31aktualizováno  1:31
"Mně se o tý červený prdelatý bestii poslední měsíc často zdálo," vypráví sochař David Černý o cvičícím autobusu, který je spolu s holínkami největším českým úspěchem na olympiádě. "Do Anglie jsme ho převáželi na trajektu a já měl strašnej sen, ve kterým najednou začal klikovat a nakonec z tý lodi utekl."

David Černý pro Magazín DNES | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Olympijskou zakázku Černý před rokem přijal coby nečekanou výzvu: "Já mám ke sportu takový ambivalentní vztah. Nejvíc mě baví tanec u tyče, popřípadě horizontal exercises neboli vodorovná cvičení. Ale například kolektivní sporty mi nikdy nic neříkaly. A abych na sport koukal v televizi? To by mě fakt nenapadlo, co bych na tom viděl? Vzpomínám, že jako dítě jsem se díval na formuli 1 a předloni na závody v letecké akrobacii. Jinak na nic."

Šílenství kolem vrcholového sportu nerozumí. "Nejsem schopný identifikovat se s lidmi, kteří jásají, že nad někým vyhráváme. Nikdy mě to nezajímalo, asi jsem solitér. Sport jako dřina a dril je divná věc."

Právě z této myšlenky vzešel jednoduchý nápad, klikující autobus. "Bavilo mě, že kliky nejsou ani tak sport, jako spíš trest. Zlobíš? Padesát kliků!"

David Černý připravil vizualizaci, která se líbila, jenomže olympijský svaz náhle zjistil, že nemá peníze. V tu chvíli se zdálo, že nic nebude. "Jenže loni v srpnu jsem musel vyskočit z letadla na padáku a zničil jsem si plotýnku, takže jsem chodil na rehabilitace k docentu Pavlu Kolářovi, který říká: To by byla škoda, kdybys tam autobus neměl, zeptám se Andreje Babiše, jestli by si ho pak nechtěl postavit třeba před svoje sídlo na Chodově," líčí výtvarník.

Babiš sice umění nesbírá, ale v tomto případě byl okamžitě pro a zaplatil potřebných devět milionů. "Problém byl, že jak se o všem rozhodovalo pozdě, tak jsme teprve koncem ledna sehnali autobus, a poslední dva měsíce před olympiádou jsme pak jeli i o víkendu od osmi ráno do noci."

Klikující autobus Davida Černého

Babiš nedávno vstoupil do české politiky a Černý tvrdí, že ho v ní bude posuzovat stejně přísně jako ostatní politiky, na tom prý společný obchod nic nemění. "Pokud jde o jeho politické aktivity," říká sochař ve velkém rozhovoru, který vyjde ve čtvrtečním Magazínu DNES, "tak na ty se dívám se smíšenými pocity, což ví. On to je schopný a chytrý chlap, totální workoholik, který spí tři hodiny denně a po zbytek času maká. Ale nejsem si jistý, jestli si uvědomuje, že dobrý byznysmen ještě nemusí být dobrý politik. Člověk, který velí tisícovkám zaměstnanců, nemusí být schopný sloužit milionu voličů, dávat jim vize. Tak uvidíme."
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Najdete na iDNES.cz