Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Datatransfer opět představí nová média

  15:29aktualizováno  15:29
Umělci v nových médiích je podtitul přehlídky Datatransfer, která probíhá již od roku 1998. V rámci tohoto projektu se v Praze představili mezinárodně uznávaní performeři a vizuálními umělci, pracující na poli nových technologií. Pro rok 2001 jsou připraveny čtyři akce, které vyvrcholí listopadovým festivalem Digital ZOO1.

V roce 1998 probíhala přehlídka Datatransfer - Umělci v nových médiích v prostorách Veletržního paláce. Poté se v květnu 1999 přesunula do netradičních prostor Památníku na Vítkově, kde proběhla zatím nejnáročnější a největší akce přehlídky - vystoupení australského kyberumělce Stelarca s obřím robotem Exoskeletonem. V následujícím roce se festival přestěhoval do Divadla Archa, kde v září proběhl dvoudenní festival Digitální dobrodružství britského uskupení OneDotZero. V jeho rámci byly promítnuty japonské filmy, videoart, krátké filmy britských reklamních režisérů a další digitální filmy. Proběhla zde i prezentace CD ROMů britské skupiny Tomato.

Letos jsou připraveny v rámci přehlídky Datatransfer čtyři projekty. V květnu se představí známý mediální aktivista RtMark, jehož multimediální díla upozorňují na možnosti komerční a korporativní manipulace s lidmi. V Praze se setká se členy skupiny Pode Bal, se kterými vytvoří společnou prezentaci a otevřený workshop pro české umělce.

29. - 30. května se uskuteční filmová přehlídka anglického režiséra Granta Geea, který získal řadu ocenění za dokument o skupině Radiohead „Meeting People is Easy“. Gee je autorem mnoha krátkých digitálních filmů, některé z nich se představily již na loňské přehlídce OneDotZero v Divadle Archa.

V řijnu proběhne panelová dikuse na téma kyberfeminismus, kterou povede Sadie Plantová, ředitelka Cybernetic Culture Research Unit na Univerzitě ve Warwicku a autorka několika knih a statí o kyberkultuře a kyberfeminismu.

Letošní program Datatransferu ukončí v listopadu třídenní festivalu e-kultury Digital ZOO1, s podtitulem „Ulice si hledá své vlastní použití pro věci.“ Na něm se představí londýnský ambientní skladatel Scanner, Matthew Fuller, umělec, který ve svém díle zkoumá materiální a technické implikace počítačového softwaru, Experimentální interaktivní jednotka (Experimental Interactive Unit - EIU), která zkoumá fyzické, oční, ušní a gestické interakce mezi lidmi a stroji. Přehlídku uzavře česká umělecká skupina Silver.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Najdete na iDNES.cz