Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy na kolenou i odvrácená strana Berlína, to nabídne Filmfest

  15:35aktualizováno  15:35
Sedmý ročník Festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest nabídne publiku v Praze a Brně mezi 17. a 21. říjnem pestrou plejádu hraných a dokumentárních snímků, které divákovi přiblíží minulost i současnost Německa, Rakouska a Švýcarska.

Z filmu Štěstí | foto: Das Filmfest

Letošní Das Filmfest chce spojovat významné okamžiky či osobnosti 20. století s aktuálními tématy a nabídne i srovnání děl zavedených tvůrců s několika výraznými debuty. Čtyři základní sekce zaplní filmy, které uspěly na mezinárodních festivalech a národních přehlídkách.

"Německy mluveným filmům je vlastní existenciální charakter, vrstevnaté psychologické roviny, dotýkání se citlivých míst lidského nitra i historie, společenských tabu," říká Simona Kopřivová ze spolupořádajícího Goethe-Institutu.

V sekci Fokus Frau se představí třeba film Christiana Petzolda, který oslovil publikum i porotu na letošním Berlinale. Film vypráví příběh mladé východoněmecké lékařky, jejíž intimní i profesní život zásadně ovlivnil represivní komunistický režim.

Z filmu 180 - Tvůj svět je náhle vzhůru nohama

Z filmu 180 - Tvůj svět je náhle vzhůru nohama

Z filmu Kuma

Z filmu Kuma

K pilířům této sekce patří také adaptace slavného románu Marlen Haushoferové Zeď, v němž je hlavní hrdinka nucena čelit mezní životní situaci ve vysokých horách. Vedle celovečerního debutu Kuma (režie Umuta Dağa) mapuje postavení žen v islámské společnosti a jejich právo na sebeurčení také dokumentární snímek Zahalené, který natočila švýcarská režisérka Marie Müllerová. Líčí životy tří muslimských žen různých generací a jejich odlišný vztah k tradičním náboženským atributům.

Mezilidské vztahy se prolínají i sekcí Das Filmfest Spezial. Snímek Tabu – Jest duše cizinkou na zemi se inspiroval skandálním vztahem rakouského básníka Georga Trakla a jeho sestry Grete, talentované pianistky. Režisérka Doris Dörrieová zvolila pro svůj poslední film nejen stejný název jako český režisér Bohdan Sláma, Štěstí, ale oba se věnují i vztahu mezi dvěma mladými lidmi na okraji společnosti a jejich touze po troše štěstí v jinak velmi neutěšených životech.

Fotogalerie

Čtyři tituly do sekce Berlín ve filmu opět dodala nadace DEFA. Vybrala snímky natočené ve více i méně známých částech Berlína, jejž představuje jako dějiště mnoha pohnutých příběhů.

Platí to jak pro citlivě natočený film  o uvědomění si homosexuální orientace Coming Out režiséra Heinera Carowa, tak pro jeden z nejdůležitějších kriticko-realistických snímků 80. let Ostrov labutí režiséra Herrmanna Zschoche. V programové nabídce Die Doku se bude o přízeň návštěvníků ucházet dokument This Ain't California o historii skejtování v NDR kombinující unikátní archivní záběry s animovanými pasážemi.

Letošní novinkou je souběh pražské i brněnské části festivalu: 17.–21. října bude kolekce 25 vybraných snímků uvedena v kinech Lucerna v Praze a Kině Art v Brně. Více informací se dozvíte zde.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Najdete na iDNES.cz