Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy na kolenou i odvrácená strana Berlína, to nabídne Filmfest

  15:35aktualizováno  15:35
Sedmý ročník Festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest nabídne publiku v Praze a Brně mezi 17. a 21. říjnem pestrou plejádu hraných a dokumentárních snímků, které divákovi přiblíží minulost i současnost Německa, Rakouska a Švýcarska.

Z filmu Štěstí | foto: Das Filmfest

Letošní Das Filmfest chce spojovat významné okamžiky či osobnosti 20. století s aktuálními tématy a nabídne i srovnání děl zavedených tvůrců s několika výraznými debuty. Čtyři základní sekce zaplní filmy, které uspěly na mezinárodních festivalech a národních přehlídkách.

"Německy mluveným filmům je vlastní existenciální charakter, vrstevnaté psychologické roviny, dotýkání se citlivých míst lidského nitra i historie, společenských tabu," říká Simona Kopřivová ze spolupořádajícího Goethe-Institutu.

V sekci Fokus Frau se představí třeba film Christiana Petzolda, který oslovil publikum i porotu na letošním Berlinale. Film vypráví příběh mladé východoněmecké lékařky, jejíž intimní i profesní život zásadně ovlivnil represivní komunistický režim.

Z filmu 180 - Tvůj svět je náhle vzhůru nohama

Z filmu 180 - Tvůj svět je náhle vzhůru nohama

Z filmu Kuma

Z filmu Kuma

K pilířům této sekce patří také adaptace slavného románu Marlen Haushoferové Zeď, v němž je hlavní hrdinka nucena čelit mezní životní situaci ve vysokých horách. Vedle celovečerního debutu Kuma (režie Umuta Dağa) mapuje postavení žen v islámské společnosti a jejich právo na sebeurčení také dokumentární snímek Zahalené, který natočila švýcarská režisérka Marie Müllerová. Líčí životy tří muslimských žen různých generací a jejich odlišný vztah k tradičním náboženským atributům.

Mezilidské vztahy se prolínají i sekcí Das Filmfest Spezial. Snímek Tabu – Jest duše cizinkou na zemi se inspiroval skandálním vztahem rakouského básníka Georga Trakla a jeho sestry Grete, talentované pianistky. Režisérka Doris Dörrieová zvolila pro svůj poslední film nejen stejný název jako český režisér Bohdan Sláma, Štěstí, ale oba se věnují i vztahu mezi dvěma mladými lidmi na okraji společnosti a jejich touze po troše štěstí v jinak velmi neutěšených životech.

Fotogalerie

Čtyři tituly do sekce Berlín ve filmu opět dodala nadace DEFA. Vybrala snímky natočené ve více i méně známých částech Berlína, jejž představuje jako dějiště mnoha pohnutých příběhů.

Platí to jak pro citlivě natočený film  o uvědomění si homosexuální orientace Coming Out režiséra Heinera Carowa, tak pro jeden z nejdůležitějších kriticko-realistických snímků 80. let Ostrov labutí režiséra Herrmanna Zschoche. V programové nabídce Die Doku se bude o přízeň návštěvníků ucházet dokument This Ain't California o historii skejtování v NDR kombinující unikátní archivní záběry s animovanými pasážemi.

Letošní novinkou je souběh pražské i brněnské části festivalu: 17.–21. října bude kolekce 25 vybraných snímků uvedena v kinech Lucerna v Praze a Kině Art v Brně. Více informací se dozvíte zde.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz