Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dánský snímek Záskok ovládl zlínský festival dětských filmů

  20:22aktualizováno  20:44
Zlatý střevíček, hlavní cenu 48. ročníku Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež, si ve Zlíně obul režisér Ole Bornedal. Ocenění získal za snímek Záskok. Tvůrci si odnesli ještě dvě trofeje.

Herečka Iva Janžurová - slavnostní galavečer 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně | foto: ČTK

Získali i Cenu ekumenické poroty a Cenu Dona Quijota udělovanou porotou federace filmových klubů FICC.

"Záskok byl udělaný absolutně profesionálně ve všech pohledech, obsazení, herci, scénář i režie. Líbil se mi natolik, že ho chci vidět ještě jednou," řekl člen mezinárodní poroty Randal Kleiser, americký režisér, producent, scenárista a herec, tvůrce například úspěšného filmu Pomáda.

Manželka prezidenta Václava Klause LiviaDruhou hlavní cenu, Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti, získal snímek Kde je Winkyin koník? z nizozemsko-belgické produkce, který režírovala Mischa Kampová. "Byl to v podstatě jediný film na festivalu vyloženě soustředěný na dětské publikum. Bylo opravdu vidět, že je natočený pro děti," uvedl Kleiser.

Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež organizátoři udělili herečce Ivě Janžurové. Diváci jako nejzajímavější z hraných snímků ocenili islandský film Bez připojení od Ariho Kristinssona a mezi animovanými filmy francouzský snímek Chlupatá strašidýlka - Dvě hlavičky režiséra Wolfa-Ruedigera Blosse.

popisek Usmívám se, i když mi není do smíchu
on-line rozhovor s Ivou Janžurovou

Mezinárodní dětská porota vybrala jako nejlepší hraný film pro děti japonský snímek Skvělá babička režiséra Hitošiho Kuraučiho, který si odnesl i Cenu města Zlína. Ve stejné kategorii u mládeže zvolili porotci britský film Kolej Sv. Trajána autorů Olivera Parkera a Barnabyho Thompsona.

Zlatý střevíček pro nejlepší animovaný film putuje do Ruska k Marině Karpovové za film Medvědí příběhy. Cenu zlínské režisérky Hermíny Týrlové, která je určena mladým tvůrcům do 35 let, obdržel německý režisér Tomer Eshed za snímek Naše nádherná příroda.

Cena Evropy pro debutující autory putuje do Francie k autorce filmu Do koho teď děláš? Lole Doillonové. Mezinárodní porota, která hodnotila hrané filmy zemí Visegrádu, udělila Cenu ministra kultury ČR Maďarovi Csabovi Bollókovi za film Iska a její cesta.


48. ročník zlínského festivalu

V číslech

Při slavnostním ukončení festivalu bylo uděleno celkem 16 ocenění, o něž usilovalo 95 snímků v pěti kategoriích. Hodnotilo je 43 porotců v osmi porotách. Včetně nesoutěžních bylo uvedeno rekordních 570 snímků z 52 zemí.

Při slavnostním ukončení festivalu bylo uděleno celkem 16 ocenění, o něž usilovalo 95 snímků v pěti kategoriích. Hodnotilo je 43 porotců v osmi porotách. Včetně nesoutěžních bylo uvedeno rekordních 570 snímků z 52 zemí.

Festival letos navštívilo také rekordních více než 100.000 lidí, akreditovalo se 2185 účastníků a asi 1600 hostů, z nichž 200 přijelo ze zahraničí.

Rekordní dražba klapek
Mezi hosty nechyběl například dvaadvacetiletý americký herec Daniel Clark, který se návštěvníkům představil v oscarovém snímku Juno, či o osm let mladší britská herečka Dakota Blue Richardsová, známá z filmu Zlatý kompas. Rozhovor s Danielem Clarkem čtěte zde.

popisek Kidmanová mě brala jako dítě. Právem
rozhovor s Dakotou B. Richardsovou

Přijel i americký skladatel Michael Jay, skladatelka a zpěvačka Sukie Smithová a řada dalších celebrit z Česka i zahraničí.

Tradiční páteční aukce filmových klapek vynesla rekordních 2 539 500 korun, loni to bylo přes 1,96 milionu korun. Organizátoři ale předpokládali, že částka bude rekordní. V letošním roce se totiž dražil největší počet pomalovaných destiček, a to 129.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Najdete na iDNES.cz