Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dánskému westernu Ukrutně šťastni sluší hořký humor

  14:06aktualizováno  14:06
Do kin vstupuje dánský snímek Ukrutně šťastni, který na letošním karlovarském festivalu vyhrál Křišťálový glóbus za nejlepší hraný film.

Dánský snímek Ukrutně šťastni vyhrál filmový festival v Karlových Varech 2008. | foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Je tu sychravo a dusno zároveň. Sychravo pod nízkým šedým nebem kdesi na konci světa, jak působí městečko v Jutsku ztracené mezi blaty; a nevyslovené dusno mezi tajnůstkářskými lidmi, kteří tu žijí. Je nasnadě, že název dánského filmu Ukrutně šťastni míní tvůrci ironicky; ostatně hořký až černý humor spolu s westernově znepokojivou náladou patří k nejsilnějším oporám dramatu, které před třemi měsíci vyhrálo soutěž karlovarského festivalu.

. Dobrý příběh leží i na dvorku

Rozhovor s režisérem filmu Ukrutně šťastni

43. MFFKV - pózování oceněných - Henrik Ruben Genz (film Ukrutně šťastni)Dánský krimithriller s prvky hororu, westernu i černé komedie a s ironickým názvem Ukrutně šťastni se promítal na karlovarském festivalu jako první ze čtrnácti děl soutěže - nakonec ji vyhrál. "Beru to jako důkaz, že dobrý příběh najdete i doma na dvorku a že za ním nemusíte chodit lán světa, aby to daleko dotáhl," prohlásil režisér Henrik Ruben Genz.

Tajemství bažin
Režisér Henrik Ruben Genz tehdy vyprávěl, že ani mnozí jeho herci neměli tušení o existenci zapadlého kraje v rodném Dánsku, odkud filmař pochází a kde se opravdu odehrály temné události vylíčené v románu a poté ve filmu. Lidé z izolované a uzavřené místní komunity si je prý pamatují a vykládají trochu jinak, ale to není pro fiktivní filmovou "pravdu“ vůbec podstatné – naopak sami „domorodci“ vzbuzující v člověku z moderního města dojem nepřístupných až vyšinutých podivínů tu mají klíčový význam.

TRAILER K FILMU UKRUTNĚ ŠŤASTNI

Právě takový vetřelec z metropole totiž v úvodu příběhu rozčeří zdánlivě klidnou hladinu zdejší vláčně líné každodennosti. Genz si vskutku hraje s půdorysem klasického westernu: do uzavřeného městečka ovládaného neviditelným zlem přichází osamělý cizinec s šerifskou hvězdou, v tomto případě policista přeložený z Kodaně – sotva za odměnu.

Severské strašení
43. MFFKV - prezentace filmu Ukrutně šťastni - herec Jakob CedergrenSám strážce zákona tedy za sebou vláčí stín minulosti, a přitom by měl odhalovat kostlivce ve skříních svých nových mlčenlivých sousedů, kteří si vesměs udržují nedůvěřivý či přezíravý odstup. Výjimkou je místní kráska, která se policistu okatě pokouší vtáhnout do svých manželských hrátek na domácí násilí; představuje však pro něj podobnou záhadu jako holčička, která se za noci vydává do ulic s kočárkem nebo pustá krajina plná bažin, v nichž se dá leccos navždy ukrýt...

Jistou nevýhodou filmu Ukrutně šťastni je tempo kopírující atmosféru venkovského bezčasí, kterou vždy v té nejospalejší chvíli nečekaně rozčísne drsný zlom. Severský typ strašení s lehce mysteriózním oparem nad reálnou blátivou zemí opět účinkuje, i když divákovi znalému tamní tvorby se čas od času zdá, že přesně tohle už někdy viděl.

. Vary ovládli Dánové a Děti noci

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech vyhrál dánský snímek Ukrutně šťastni. Uspěly i dva české filmy v hlavní soutěži. Děti noci ovládly herecké kategorie, Karamazovi dostali zvláštní uznání poroty.

Na druhou stranu si však vychutná Genzův sebejistý tanec mezi žánry, kam se kromě prvků westernu a krimithrilleru vejde i stopa černé komedie, hororu a dokonce – naštěstí jen okrajově – náznak romance. Navíc těší skvělí herci,  zejména Jakob Cedergren coby muž zákona s utrápeným zevnějškem opuštěného policejního psa a jeho ústřední protihráč Kim Bodnia, nejpřitažlivější padouch mezi Kodaní a Prahou.

43. MFFKV - pózování oceněných - Henrik Ruben Genz a Kasper Leick. (film Ukrutně šťastni)Jejich hrdinové jsou podobně nejednoznační jako celá ta podivná historie úzkostlivě držená pod pokličkou strachu a nepsaných dohod zapadlé díry, kde není radno zakverlat domácí polívčičkou ode dna. V každém případě má detektivní noční můra na dánský způsob tak zajímavou stylizaci, že si karlovarskou výhru zaslouží; ostatně jí ihned vynesla zájem zahraničních distributorů, takže po Česku a Slovensku vstoupí Ukrutně šťastni na plátno v Polsku, zemích Beneluxu, ve Spojených státech či Španělsku. Sami Dánové uvidí svůj pozapomenutý kraj v kině až koncem října.

Ukrutně šťastni
Dánsko, režie Henrik Ruben Genz, hrají Jakob Cedergren, Kim Bodnia, Lars Brygmann, Lene Maria Christensenová, tit., 105 min.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Najdete na iDNES.cz